Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ekonomika Dnes treba vedieť
06. december 2023, 09:45

Energetická pomoc

Ceny plynu, elektriny a tepla rásť nebudú. Štát vynaloží viac ako miliardu eur

Ceny plynu, elektriny a tepla rásť nebudú. Štát vynaloží viac ako miliardu eur

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Vláda dnes schválila opatrenia, ktoré zmrazujú ceny energií pre domácnosti. Potešia sa však aj malé firmy.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini z predvolebných billboardov sľuboval lacnejšie energie. Presnejšie roky, ktorými to vláda chce dosiahnuť, do programového vyhlásenia nedostali.

Aj Denisa Saková však po nástupe na ministerstvo hospodárstva hneď od začiatku tvrdila, že bude robiť všetko preto, aby ľudia ani v budúcom roku nepocítili nárast cien energií.

Vláda dnes v tejto súvislosti schválila konkrétne opatrenia. Lacnejšie energie síce nebudú, ich úrovne však zostanú zachované na tohtoročnej úrovni.

„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ uviedla na rannej tlačovej konferencii Saková.

Malé firmy si polepšia

V prípade elektriny nepôjde o veľmi nákladné opatrenie.  Štát sa totiž so Slovenskými elektrárňami dohodol, že naďalej budú dodávať určité množstvo elektriny za zvýhodnenú cenu, ktorá platila aj tento rok. Táto elektrina je určená pre domácnosti.

Ceny však mohli aj rásť kvôli nárastu iných poplatkov vstupujúcich do koncovej ceny elektriny. Tými je napríklad tarifa za systémové služby či tarifa za prevádzkovanie systému ale aj poplatok za distribúciu.

Aj tieto poplatky sa však vláda rozhodla zmraziť. Podľa Sakovej mali pôvodne distribučné poplatky vzrásť o 20 percent, nakoniec sa tak nestane. Rozdiel distribútorom zaplatí štát.

„Distribučné poplatky sa stropujú na úroveň tohto roku aj pre domácnosti, aj pre podnikateľov. To znamená, že čo sa týka distribučných poplatkov, nikto neuvidí nárast,“ povedala Saková.

Čítajte tiež

Malé firmy, pre ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví tiež reguluje ceny energií, si dokonca v budúcom roku polepšia. Podľa Sakovej môžu počítať s 10-percentným poklesom cien za dodávku elektriny.

Veľkých firiem či verejných inštitúcii sa však dnes schválené opatrenia nedotýkajú. Tie nakupujú elektrinu i naďalej podľa dohody s dodávateľmi. Saková však očakáva, že vďaka vývoju na trhoch poklesnú náklady na energie aj im.

Inzercia

Dvojnásobné zdraženie nepríde

Aj v budúcom roku by okrem toho mali fungovať kompenzačné mechanizmy. Tie nastavila ešte vláda Eduarda Hegera, s tým, že firmy mohli požiadať o kompenzáciu, ak zaplatili za elektrinu viac ako 199 eur za megawatthodinu a viac ako 99 eur za megawatthodinu plynu.

Veľké zvýšenie cien hrozilo najmä pri plyne. Podľa výpočtov ÚRSO by bez zásahu vlády vzrástli ceny pre domácnosti aj dvojnásobne. Nakoniec nepôjdu hore vôbec.

Aj v tomto prípade vláda rozhodla, že sa zachovajú ceny z tohto roku. Neporastú ani poplatky za distribúciu. Bez zásahu štátu by podľa Sakovej mali stúpnuť o šesť percent.

Potešia sa aj malí regulovaní podnikatelia. Tým poklesnú ceny za dodávky plynu o 20 percent.

Nebudú sa meniť ani ceny tepla. Okrem toho, regulovanú cenu budú platiť po novom aj pre detské domovy či internáty.

Štedrá pomoc

Vláda na pomoc s cenami energií vyhradila 1,25 miliardy eur, je však možné, že tento výdavok bude v konečnom dôsledku o niečo vyšší. Analytici predchádzajúcej vlády však vypočítali, že zachovanie cien z tohto roka vyjde na 1,5 miliardy.

Aj keby išlo na tento účel „iba“ 1,25 miliardy, vláde sa ich bude hľadať iba ťažko. V pondelok síce oznámila konsolidačný balíček, ktorý má štátnej kase priniesť 1,96 miliardy eur, okrem nákladov spojených s energetickou pomocou však bude musieť zaplatiť aj trináste dôchodky či pomoc s hypotékami.

Otázkou zostáva i to, či je správne v časoch, kedy majú verejné financie vážne problémy, poskytovať plošnú pomoc, ktorá zaručila, že ľudia takmer nepocítili nárast cien energií a vôbec ich nemotivovala šetriť.

To ako si s tým vláda poradí by sme sa mali dozvedieť už na budúci týždeň, kedy má byť na vláde oficiálne predstavený rozpočet.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.