Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Politika
14. október 2023

Čo bude s našimi Maďarmi

Aliancia už nebude môcť kandidovať samostatne, inak opäť pohorí

„Darmo bude Maďar z Dunajskej Stredy, Rimavskej Soboty či Kráľovského Chlmca spokojný s tým, že otázka migrácie alebo LGBTI sa na Slovensku rieši tak, ako on chcel, keď jeho región bude zaostávať,“ myslí si József Berényi.

Aliancia už nebude môcť kandidovať samostatne, inak opäť pohorí

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovenskí Maďari už druhé volebné obdobie za sebou nebudú v parlamente. Výrazné postavy maďarskej politickej scény na Slovensku rátajú s tým, že ak nabudúce nebude ich strana kandidovať v koalícii s niektorou z tých slovenských, dopadnú rovnako. 

Jedinou relevantnou politickou silou našich Maďarov ostala Aliancia. Volilo ju 130-tisíc ľudí, ostatné zoskupenia získali dohromady len niekoľko tisíc hlasov.

Aj keď sa strana nedostala do parlamentu, predsednícka pozícia jej šéfa Krisztiána Forróa zatiaľ ostáva pevná. Viacerí predstavitelia Aliancie mu vyjadrili podporu, najvýraznejší maďarský politik u nás György Gyimesi ohlásil, že do strany zatiaľ nevstupuje a nebude kandidovať za jej predsedu.

Etnická politika sa neskončila

Aliancia však čelí niekoľkým výzvam. 

Voľby ukázali, že aj naši Maďari sa sporia o postoj k LGBTI témam, migrácii či vojne na Ukrajine. Často volia nie podľa etnickej príslušnosti, ale na základe svojich postojov k týmto otázkam.

„To je prirodzené u väčšinového národa, no u takej koncentrovanej menšiny, akou je maďarská, by to až takou samozrejmosťou byť nemalo,“ myslí si György Gyimesi.

Aliancia chce presvedčiť slovenských Maďarov, aby ju volili bez ohľadu na rôzne ideologické preferencie. Posledné voľby sa síce skončili neúspechom etnickej politiky, no strana ju chce istým spôsobom vrátiť na scénu.

Podľa Józsefa Berényiho z vedenia Aliancie musia presvedčiť ľudí, aby nevolili na základe medzinárodných tém, ale aby si vyberali svoju politickú reprezentáciu podľa toho, čo je dôležité pre život v konkrétnom regióne.

„Rozvoj južného a východného Slovenska, rozvoj maďarskej menšiny, zachovanie národnostnej identity maďarských detí na Slovensku sú naše dôležité nosné, rozhodujúce témy,“ hovorí.

Regionálne témy sa podľa Örsa Orosza z predsedníctva Aliancie snažili pretláčať už v poslednej kampani, no nezabrali, lebo sa o ne nezaujímali najdôležitejšie médiá. Chcú sa však na ne sústrediť aj v budúcnosti. „Južné a východné regióny potrebujú mať svoje zastúpenie. To chýba nielen tunajším Maďarom, ale aj s nami žijúcim Slovákom,“ hovorí Orosz.

„Darmo bude Maďar z Dunajskej Stredy, Rimavskej Soboty či Kráľovského Chlmca spokojný s tým, že otázka migrácie alebo LGBTI sa na Slovensku rieši tak, ako on chcel, keď jeho región bude zaostávať, nedostane z vlády takmer nič a počet Maďarov na Slovensku bude neustále klesať,“ pridáva sa Berényi.

József Berényi. Foto - Postoj

Z hádok sa vraj poučili

Politici veria, že im v tom pomôže systém platforiem. Na tie sa premenili pôvodné strany, ktoré Alianciu v roku 2021 vytvorili – MKÖ-MKS, SMK-MKP a Most-Híd.

Stranu od spojenia trápili vnútorné spory a komunikačné problémy. Ich vrcholom asi bolo, keď v máji 2023 veľká časť platformy Most-Híd odišla, pretože nesúhlasila s tým, že do Aliancie vstúpil bývalý poslanec za OĽaNO György Gyimesi.

Riziko sporov si v strane uvedomujú, tvrdia však, že sa z predvolebného obdobia poučili.

„Úspech vo voľbách do VÚC aj výsledok parlamentných volieb sme dosiahli s touto straníckou štruktúrou,“ hovorí Örs Orosz. Vďaka systému platforiem sa podľa neho strane podarí osloviť celé maďarské voličské spektrum na Slovensku. „Sú to tri odlišné politické kultúry,“ hovorí. „SMK vyzerá ako KDH, čo sa týka štruktúry, Most-Híd je dosť centralizovaný a u nás v Spolupatričnosti máme politikov, ktorí v regiónoch síce nie sú až takí vplyvní, ale celoštátne vedia pozbierať hlasy.“

Inzercia

Berényi aj Orosz sa zhodujú v tom, že štruktúra Aliancie musí po voľbách prejsť reformou. O jej konkrétnej podobe sa však v strane ešte len začínajú rozprávať, snem majú naplánovaný na december.

Voliť Alianciu je „boomerské“

Hlavnej maďarskej strane klesá podpora medzi mladými voličmi. „Mladá generácia nechcela voliť to isté, čo rodičia. Brali to ako ‚boomerské‘, voliť Alianciu,“ vysvetľuje Örs Orosz, ktorý bol 14 rokov hlavným organizátorom nášho najväčšieho maďarského mládežníckeho festivalu v Gombaseku.

Neúspech v parlamentných voľbách podľa neho prináša Aliancii problém, aj pokiaľ ide o možné pritiahnutie mladých k strane. 

„Keby sa nám to teraz podarilo, tak na tom vieme ďalej budovať našu stranu, komunitu, viac inkorporovať mladých ľudí,“ hovorí. „Ale čo sa týka kariéry, tak nemáme žiadne posty, kam by sme mohli zasadiť mladých ľudí, aby tú inkorporáciu viac pociťovali.“

3,4 milióna dôvodov, prečo sa nič nezmení

Podľa posledných sčítaní obyvateľov počet Maďarov na Slovensku stále výrazne klesá. V roku 2001 ich u nás žilo 520-tisíc, v roku 2021 to bolo o takmer stotisíc menej. Voličská základňa maďarských strán sa zmenšuje. „Navyše, už aj v tých najmaďarskejších baštách ako Dunajská Streda alebo Komárno je úplne bežným štandardom voliť slovenské strany. Tento trend sa bude len prehlbovať,“ upozorňuje Gyimesi.

Aliancia by preto podľa neho mala prejsť sebareflexiou. K tej by malo dôjsť aj v občianskom sektore maďarskej komunity. „Mám na mysli napríklad Zväz maďarských pedagógov, vedenie Csemadoku, Reformovanú cirkev – všetky združenia a organizácie, ktoré sú príjemcami dosť veľkých podpôr, no na oplátku našej komunite neodvádzajú absolútne nič,“ hovorí Gyimesi.

Kritizuje aj starostov a primátorov, ktorí sa na svoje posty dostali s pomocou maďarských politických strán, no v kampani pred parlamentnými voľbami im nepomáhali.

Neverí však, že k nejakej sebareflexii dôjde. „Všetci sa ešte trošku budú ľutovať, no nájdu si 3,4 milióna dôvodov, prečo pokračovať tak ako doteraz, hovorí v narážke na štátny príspevok, ktorý Aliancia za volebný výsledok dostane. „V našej komunite to funguje tak, že tridsať rokov si tu všetci chránili svoje piesočky, do ktorých nikoho nepúšťali – a jednoducho to skostnatelo.“ 

György Gyimesi. Foto - Postoj

Koalícia s KDH?

Ak bude Aliancia nabudúce kandidovať samostatne, do parlamentu sa podľa Gyimesiho nedostane. Berényi aj Orosz sa zhodujú v tom, že bude vhodné hľadať koaličných partnerov spomedzi slovenských strán. Skúsenosti zo spolupráce na župnej či miestnej úrovni podľa nich dokazujú, že by to mohlo fungovať aj na celoštátnej úrovni.

Maďarské strany už v minulosti rokovali s SaS či s OĽaNO. Pred poslednými voľbami Aliancia neúspešne diskutovala o koalícii s KDH.

Podľa Örsa Orosza by hnutie mohlo byť vhodným partnerom i v budúcnosti. KDH sa mu páči pre svoju hodnotovú orientáciu. „Jeho politický osud aj stranícka štruktúra sú dosť podobné našej a teritóriá kampane sa nekrížia. Máme aj dobré skúsenosti so spoluprácou,“ hovorí.

Maďarskí politici sa však nebránia spolupráci ani s inými slovenskými stranami či hnutiami. Záleží podľa nich na tom, aká bude situácia a nálada pred ďalšími voľbami.

„Myslím si, že sme schopní našim voličom vysvetliť, že s niekým spravíme technickú koalíciu s cieľom, aby sme potom mali samostatný klub v parlamente. Na tých osem mandátov by naše hlasy stačili,“ predpokladá Orosz.

Okrem parlamentných máme rôzne ďalšie voľby. Reprezentanti maďarskej komunity veria, že v eurovoľbách, v župných či komunálnych voľbách uspeje ich strana i samostatne.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.