Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
25. september 2023, 23:50

Predvolebná debata na Markíze bez Fica a Pellegriniho

Matovič sa ospravedlnil za pandemické opatrenia, Ukrajinu v NATO vidí väčšina

Matovič sa ospravedlnil za pandemické opatrenia, Ukrajinu v NATO vidí väčšina

Foto: instagram/tvnoviny.sk

PS má záujem o rezorty financií, hospodárstva, školstva a zdravotníctva. Posledné dva menované by chcelo aj KDH. 

Televízia Markíza uzatvárala pondelkový maratón predvolebných debát. V štúdiu v Záhorskej Bystrici sa stretli zástupcovia ôsmych politických subjektov. Predposlednú debatu pred voľbami ešte pred Markízou vysielala Ta3.

Markíza pozvala strany na základe kľúča, ktorý schválila Rada pre mediálne služby. Spomedzi pozvaných neprišli Robert Fico a Peter Pellegrini, ktorý však za seba poslal náhradu. Erik Tomáš argumentoval zmenou termínu a štruktúru relácie. „Keby neprišiel nikto z Hlasu a Smeru, tak by tu ľavicový volič nemal svojho zástupcu,“ tvrdil.

Prázdny pultík mala v debate strana Smer, ktorá neposlala žiadneho zástupcu. Smer oznámil bojkot najsledovanejšej televízie už v auguste. Strana Roberta Fica o televízii tvrdí, že je neobjektívna a tendenčne dezinformuje divákov. Smer tiež Markíze okrem iného vyčíta „schvaľovanie protiústavných vládnych opatrení v čase pandémie“. Televízia tvrdenie Smeru odmietla.

O aké rezorty by chceli strany zabojovať:
Igor Matovič (OĽaNO): nechcel vopred prezradiť
Michal Šimečka (PS): financie, hospodárstvo, školstvo, zdravotníctvo
Milan Majerský (KDH): zdravotníctvo, školstvo
Richard Sulík (SaS): zdravotníctvo, školstvo, „podnikanie“
Boris Kollár (Sme rodina): doprava, pôsohospodárstvo, práca
Andrej Danko (SNS): vnútro, financie, doprava, hospodárstvo, plus nové ministerstvo športu
Milan Uhrík (Republika): záujem o dvojičky: buď obrana/vnútro alebo hospodárstvo/financie, alebo pôdohospodárstvo/životné prostredie
Erik Tomáš (Hlas): práca, financie, regionálny rozvoj

Šimečka tri nemocnice nestihne

Napriek tomu, že Progresívne Slovensko si dala ako prvé heslo programu postaviť tri nemocnice, Michal Šimečka v debate priznal, že tento bod nebude možné splniť v jednom volebnom období.

Líder SaS Richard Sulík povedal, že je ilúziou myslieť si, že nová nemocnica vyrastie za sedem-osem rokov. Boris Kollár zo Sme rodina uviedol, že postavenie nemocnice trvá minimálne deväť rokov. Hlas má zhodu v programe s PS o nových nemocniciach.

Pre SNS je v zdravotníctve prioritou cesta pacienta. Danko pripomenul potrebu ukončiť vojnu medzi štátom a súkromníkmi a napríklad rokovať so súkromnou spoločnosťou.

Sulík v televízii odmietol, že by zdravotnícky program jeho strany písala Penta. Igor Matovič ho viní z toho, že si na vláde písal so šéfom finančnej skupiny a Jaroslav Haščák ho mal inštruovať v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní.

Diskutujúci sa zhodli, že Slovensko potrebuje riešenia pri platoch učiteľov. Súhlasia, že nemôžu zarábať viac v Bratislave a menej na východe krajiny. Matovič, Danko, Uhrík i Tomáš by šli cestou dorovnania inými benefitmi, napríklad príspevky na bývanie. Šéf Sme rodina by chcel zaviesť komplexnú reformu školstva, zohľadňujúcu potreby trhu práce.

Reformy v justícii

Pri téme spravodlivosti je podľa zástupcu strany Hlas namieste vyhodnotiť či špeciálna prokuratúra a súd plnia svoje úlohy. Erik Tomáš nevidí nič zlé na tom, že líder jeho strany otvoril tému zmeny v systéme prokuratúry v kontexte Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Uhrík by obe inštitúcie zrušil.

Tomáš zároveň povedal, že jediným „garantom právneho štátu je Maroš Žilinka“. Danko i Kollár sú zástancami komplexnej reformy trestného zákona a poriadku. Sulík nesúhlasí so súčasným definovaním prokuratúry, zdôraznil potrebu zachovania ŠTS.

Líder OĽaNO Igor Matovič vraví, že „mafia“ chce podriadiť špeciálnu prokuratúru generálnej práve preto, že polícia a súdy majú aktuálne rozviazané ruky.

KDH je za zachovanie špeciálnej prokuratúry. Majerský to okrem debaty potvrdil aj v rozhovore pre denník Postoj. „Ak by sme robili niekde zmeny, tak len v paragrafe 363, aby o ňom nerozhodoval len jeden jediný človek. Pritom nehovorím len o Marošovi Žilinkovi,“ uviedol.

Homosexuáli a dedenie

Diskutéri odpovedali aj na otázku, či by podľa nich mali mať dvaja homosexuáli možnosť si zákonom upraviť dedenie. Jednoznačne za boli Kollár, Sulík a Šimečka. Danko je proti adopciám detí homosexuálmi, ale isté možnosti úpravy spolužitia by podľa šéfa SNS mali získať. Podobne to vidí aj Erik Tomáš.

Proti zmene legislatívy u párov rovnakého pohlavia sú Milan Uhrík a Milan Majerský. Šéf KDH uviedol, že homosexuálne páry majú aj dnes možnosť zájsť za notárom a vybaviť si dedenie „jednoduchou notárskou zápisnicou“. Matovič pri tomto bode diskusie kritizoval PS.

Čo je najlepší a čo najhorší okamih slovenských dejín:
Igor Matovič: nechcel si míňať časový limit v debate
Michal Šimečka: SNP a Nežná revolúcia / Tisov režim a komunistický režim
Milan Majerský: vstup do EÚ a hospodársky rast SR / druhá svetová vojna
Richard Sulík: Nežná revolúcia / druhá svetová vojna
Boris Kollár: vznik SR / odsun Židov počas Slovenského štátu
Andrej Danko: sloboda dosiahnutá v roku 1989 / druhá svetová vojna
Milan Uhrík: vznik SR / Matovičova vláda a druhá svetová vojna
Erik Tomáš: SNP a vznik Slovenskej republiky / druhá svetová vojna a Matovičova vláda

Financie, potraviny a Ukrajina v NATO

Richard Sulík upozornil Michala Šimečku, že zavádzanie dávok z programu PS len zvýši deficit verejných financií, hoci by malo prísť ku konsolidácii verejných financií. Líder progresívcov predtým uviedol, že ak by sa dostal do vlády, ako prvé by zaviedol príspevok za bývanie, ako adresnú formu sociálnej pomoci „pre tých, ktorí to najviac potrebujú“.

Lídri politických strán sa nezhodli pri cenách potravín. Šéf progresívcov vyhlásil, že žiadna vláda nemá nástroj na stlačenie ich cien, a že vzhľadom na situáciu vo svete nejaký čas budú vysoké. Apeluje na adresnú pomoc najzraniteľnejším skupinám.

Šéf Sme rodina chce ísť cestou zvýšenia konkurencie pri reťazcoch a vybudovať sieť regionálnych producentov, spracovateľov a predajcov. Štátny obchodný reťazec z programu Sme rodina je podľa Tomáša nerealizovateľný. Líder OĽaNO vidí cestu v referencovaní cien potravín. Sulík hovorí o zjednodušení predaja z dvora a ďalších opatreniach.

Igor Matovič sa ešte v záverečnom slove ospravedlnil ľuďom za reštrikcie počas pandémie. „Vedzte, že každé covidové opatrenie bolo za účelom chránenia zdravia a životov,“ povedal líder OĽaNO.

Má sa Ukrajina vzdať časti svojho územia za cenu mieru s Rusmi:
Igor Matovič: nie
Michal Šimečka: nie
Milan Majerský: nie
Richard Sulík: nie, ale treba docieliť, aby Rusko nezačínalo v Užhorode
Boris Kollár: nie
Andrej Danko: dopadne to ako na Cypre, čiže demilitarizovaná zóna a Ukrajina nevytlačí Rusov
Milan Uhrík: nemala by sa vzdať, ale bude to jediné možné riešenie
Erik Tomáš: nie

 Lídri sa vyjadrili aj k potencionálnemu vstupu Ukrajiny do NATO. Proti jej členstvu sa vyjadril Hlas, SNS a Republika. Ostatní lídri by Ukrajinu v Aliancii chceli, ale až vtedy, keď sa na jej území skončí vojna a splnenia všetky potrebné podmienky. 

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.