Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. 05. 2016, 09:07

Väčšina Slovákov stále uznáva manželstvo, hoci tento názor slabne

Väčšina Slovákov stále vníma manželstvo ako významné, a nie ako zastaranú vec. Hoci zástancov voľnejšieho spolužitia pribúda.
Väčšina Slovákov stále uznáva manželstvo, hoci tento názor slabne

Foto: Flickr.com/Daniel Zana

Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS pre Fórum života, ktorý robili od 22. do 31. januára tohto roku na vzorke 1 009 respondentov starších ako 18 rokov. Výsledky prieskumu poskytlo Denníku Postoj Fórum života. 

Manželstvo len tesne vedie pred voľným spolužitím

Viac ako polovica respondentov (55 %) si myslí, že pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí je nevyhnutné, aby boli rodičia zosobášení.

Opačný postoj, že manželstvo je „zastaraná inštitúcia, na to, aby mohli dvaja ľudia spolu žiť a vychovávať dieťa nepotrebujú byť zosobášení“ – podporuje 42 % opýtaných.

Agentúra FOCUS robila pre Fórum života prieskum verejnej mienky aj v roku 2013. Aktuálny prieskum ukázal, že za tri roky došlo k nárastu zástancov „voľnejšieho“ partnerského spolužitia. A naopak, nastal pokles zástancov tradičného manželského spolužitia.

Poklesol podiel ľudí, ktorí „úplne“ súhlasia s názorom, že pre dobré fungovanie partnerského spolužitia a výchovu detí je nevyhnutné, aby boli rodičia zosobášení (z 35 % v roku 2013 na 30 % v januári 2016).

Naopak, výraznejšie narástol podiel „úplne“ a „skôr“ súhlasiacich s názorom, že manželstvo je zastaraná inštitúcia (z 35 % v roku 2013 na 42 % v aktuánom prieskume).

Pre rozvody je väčšie pochopenie

V prieskume sa pýtali ľudí aj na rozvody.

Viac ako dve tretiny respondentov (69 %) sú zástancami názoru, že „ak manžel alebo manželka zistí, že z určitých dôvodov nie je možné pokračovať v spoločnom živote s partnerom, tak rozvod je jedným z možných riešení situácie“.

Opačný postoj, že „manželstvo je inštitúcia, ktorá by mala vydržať všetky problémy, ktoré sa môžu vykytnúť v živote partnerov, a teda manželia by sa nemali za žiadnych okolností rozviesť“, podporuje necelá tretina opýtaných (29 %).

Aj tu došlo za posledné tri roky k zmene, a síce k miernemu poklesu zástancov tradičného partnerského spolužitia bez možnosti rozvodu (z 33 % na 29 %). Významnejšie však narástol podiel „úplnych“ zástancov názoru, že rozvod je jedným z riešení situácie a to z 23 % v roku 2013 na aktuálnych 29 %.

Skoro všetci chcú úplnú rodinu

Prevažná väčšna respondentov (79 %) súhlasila v prieskume s tvrdením, že dieťa potrebuje domov s oboma rodičmi, aby vyrastalo šťastne. Nesúhlas vyjadrila len takmer pätina opýtaných (19 %).

Oproti prieskumu z roku 2013 však bolo menej tých, ktorí rozhodne súhlasia s týmto tvrdením (z 58 % na 41 %). Aj v celkovom hodnotení pri tejto otázke nastal pokles súhlasných vyjadrení (z 87 % v roku 2013 na aktuálnych 79 %).

Mladí sú liberálnejší

Názor, že manželstvo je zastaraná inštitúcia, prevažuje u mladšej generácie. V skupine do 35 rokov je to nad 60 %. Tento názor majú častejšie slobodní respondenti a ľudia s vyšším príjmom, žijúci vo väčších mestách.

Čo sa týka politického správania, ide zväčša o voličov strán SaS, OĽaNO, v SNS 50 na 50 (ak berieme do úvahy voľby v roku 2012.)

Opačný názor, teda potreba manželského spolužitia, prevažuje u voličov Smeru, KDH, Mosta-Híd a SMK. Čo neprekvapuje, že tradičný pohľad sa viac objavuje u veriacich ľudí než u nerozhodnutých a ateistov.

Pri rozvodoch vidíme podobnú štruktúru respondentov ako pri postoji k voľnému spolužitiu. Liberálny názor prevažuje u mladšej generácie, s vyšším vzdelaním a príjmom.

Pri názoroch na rozvod však už nehrá zásadnú rolu veľkosť obce a mesta. Zaujímavé však je, že kým väčšina voličov Smeru, Mosta-Híd či SMK stavia sobáš pred voľné spolužitie, pri otázke rozvodov majú už liberálnejší názor.

Postoj prinesie aj ďalšie časti prieskumu verejnej mienky pre Fórum života. Budú sa týkať otázok o právach homosexuálov a postoji Slovákov k interrupciám.

Odporúčame