Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
29. apríl 2016

Chcete dieťa priviesť k hudbe? Tak mu nekupujte hračkársky nástroj

Akú výhodu a nevýhodu má gitara, flauta či klavír? Pokračovanie debaty o tom, ako hudobná robí z detí géniov
Chcete dieťa priviesť k hudbe? Tak mu nekupujte hračkársky nástroj

Profimedia.sk

K článku Ako vyrobiť z dieťaťa génia? Začnite hudobnou mi prišlo niekoľko otázok:  Ako na to ísť, aký nástroj zvoliť, či treba dieťa k hraniu nútiť. Určite existujú k týmto otázkam vedecké štúdie, tentokrát ale ostanem pri pár postrehoch z vlastnej skúsenosti.

Deti sú prirodzene muzikálne, majú rady hudbu už od narodenia a vlastne aj pred ním. A je fajn pracovať s touto muzikálnosťou úplne od začiatku. Čiže vytvoriť prostredie, v ktorom je hudba. Nemusí to hneď byť Mozart, aj keď môže. Bábätká milujú hlas matky, jej uspávanky a jednoduché pesničky. A to aj vtedy, keď matka nie je práve speváčkou vo filharmónii. Neskôr majú detičky rady jednoduché nástroje, s ktorými samy vytvárajú zvuky. Hrkajúce vajíčka, bubník, tamburína, ústna harmonika. Robiť si doma vlastnú kapelu je jedna z najlepších zábav, ku ktorej sa budú chcieť pridať aj susedove deti.

Skúste aj Devín či jazz

Mária Podhradská urobila pre zachovanie dedičstva slovenských ľudových piesní toľko ako málokto a deti jej cédečká milujú. Avšak deti sa úplne v pohode namotajú aj na hocičo iné, čo im rodičia pustia. A je fajn im rozširovať obzory inými štýlmi, ako sú detské pesničky. Pustite v aute pokojne rádio Devín. A keď pred Vianocami doma nastavíte do CD playera jazzové spracovanie kolied od Bjork, budete možno sami prekvapení, že synak si zrazu vo vani vyspevuje po islandsky. Ak hudbu a jej výučbu chcete zobrať naozaj vážne, mať doma klavír nezaškodí.

Čo sa týka samotného učenia hry na nástroji, je dobré začať čo najskôr, ešte v predškolskom veku. A úplne kľúčové je nájsť dobrého učiteľa, ktorý deťom rozumie a pri výuke vie využiť detskú hravosť a prirodzenú muzikálnosť. Určite by sa z hrania nemala stať vec, ktorú dieťa neznáša a ku ktorej ho treba nútiť za každú cenu. Inak by mohol nastať úplný opak pôvodného zámeru a jeho vzťah k hudbe sa navždy pokazí. Ale poväčšine, ak sa to robí s citom, majú deti z hrania radosť.

Čo sa týka samotného učenia hry na nástroji, je dobré začať čo najskôr, ešte v predškolskom veku. Zdieľať

Výber nástroja nie je až taká podstatná záležitosť. Ak existuje prirodzená inklinácia dieťaťa ku konkrétnemu nástroju, tak odpoveď je jasná. Ale ak to tak nie je, veľkú vedu z toho robiť netreba. Je to skoro jedno. „Je dôležité, aby to nebola detská hračka, ale aby to bol riadny nástroj,“ odporúča bubeník a učiteľ hudby Juraj Raši. Klavír, bubny, sláky sú podľa neho všetko dobré voľby. Je múdre pozerať sa aj za horizont, aby bol nástroj atraktívny pre dieťa aj neskôr, v puberte.

Čo sa napríklad pri takej flaute nemusí zrealizovať, hoci je na učenie jednoduchá. Bubeník radí aj miernu opatrnosť pri voľbe gitary, výsledok sa pri nej totiž dostavuje veľmi rýchlo a dieťa si nenavykne na prácu. Čiže po počiatočnom úspechu môže mať problém dostať sa do ďalšieho levelu. Ale, samozrejme, ak to dieťa baví, nech hrá, na čom chce.

Inzercia

Odporúčame