Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
24. apríl 2016

Ako vyrobiť z dieťaťa génia? Začnite hudobnou

Sedíme s manželom v jednom bratislavskom bare po jazzovom koncerte výbornej kapely Valér Miko Trio. A rozprávame sa s muzikantmi. Vysvetľujú nám, ako hudobné myslenie ovplyvňuje ďalšie oblasti ich života.
Ako vyrobiť z dieťaťa génia? Začnite hudobnou

Napríklad basgitarista Tamás Belicza, originál Maďar z Maďarska, sa v dospelosti dokázal naučiť slovenčinu za dva roky tak, že v jeho výslovnosti nie je ani stopa maďarského prízvuku. Podľa vedcov by to malo byť nemožné, pretože bez prízvuku sa cudzí jazyk naučia len deti do siedmich rokov.

Tamás svoje znalosti slovenčiny hneď aj názorne demonštruje. Učí nás slovo, ktoré sme nepoznali: „Pucmola“. Hudba je jazyk. Hudba je aj matematika, filozofujeme. Že hudba môže byť aj záchrana pred šialenstvom, o tom je príbeh číslo dva.

Virtuózny bezdomovec

Neodohráva sa v Bratislave, ale v Los Angeles. Hlavným hrdinom je schizofrenický bezdomovec Nathaniel, ktorý je zhodou okolností brilantný hudobník. Štúdium na jednej z najprestížnejších amerických hudobných škôl Julliard nedokončil práve pre psychickú chorobu.

Na ulici hrá na rozpadnutých husliach len s dvoma strunami, keď ho na svojich potulkách za dobrou storkou stretne Steve Lopez, novinár z Los Angeles Times. Storka je to dobrá. Taká dobrá, že prekoná všetky očakávania. Jej finále je čistý win-win.

Nathaniel sa dostane z ulice späť do života a Steve získa materiál, ktorý vydá nielen na stĺpček, ale na celú knihu. Dokonca to nakrútia aj do filmu Sólista (The Soloist).

Rodičia, kašlite na šach, balet či vesmírny krúžok. Ak z detí chcete mať úspešných matematikov, vedcov či manažérov, dajte ich na hudobnú. Zdieľať

To, čo Nathaniela zachránilo, nebolo však priateľstvo, bola to muzika. Mechanizmus liečby schizofrénie hudbou zažil v priamom prenose Robert Gupta, huslista Los Angelskej filharmónie, ku ktorému chodil Nathaniel na hodiny huslí.

Umelec opisuje, ako k nemu schizofrenik prišiel v stave na pokraji šialenstva s veľmi čiernymi myšlienkami. O démonoch, o tom, že ho chcú v spánku otráviť. A tak podobne. Učiteľ nepotreboval príliš veľa empatie na to, aby odhadol, že toto asi nebude najlepší čas na vysvetľovanie stupníc.

Pristúpil preto priamo k činu, chopil sa huslí a hral. A nastala okamžitá premena: „Ako keby bol pod vplyvom nejakého neviditeľného lieku, pre ktorý bola moja hudba katalyzátorom,“ opisuje. Démoni odišli a ostala hudba, ktorú spolu najprv hrali a o ktorej potom viedli inteligentné reči. Bezdomovec s filharmonikom na tej istej úrovni.

Nathaniel Ayers v roku 2009 (youtube.com)

Ohňostroj v hlave

Neurologičku a učiteľku hudby Annitu Collins by tento príbeh určite neprekvapil. Pri písaní svojej dizertačnej práce sa brodila dvadsiatimi rokmi výskumu o vplyve hudby na ľudský mozog a jej závery sú senzáciehodné.

Hranie na hudobný nástroj zlepšuje fungovanie mozgu takým spôsobom, akým to nerobí žiadna iná aktivita. Odkaz Annity Collins by sa pri použití umeleckej hyperboly dal zhrnúť asi takto:

Inzercia

Rodičia, kašlite na šach, balet či vesmírny krúžok. Ak z nich chcete mať úspešných matematikov, vedcov či manažérov, dajte deti na hudobnú. Je jedno, či majú talent, je jedno aj to, koľko majú rokov. Aj keď úplne najrevolučnejšie výsledky má táto skratka k úspechu, keď sa začne pred siedmimi rokmi.

A tiež je jedno, či im to ide, alebo je to jedno veľké trápenie. Dôležité je, že hrajú a že sa v ich mozgu tým pádom spúšťa ohňostroj, ako to pomenúva neurologička.

Že tam ten ohňostroj naozaj je, vidno z MRI snímkov ľudí počas hry na hudobný nástroj. Ukazujú, že pri hraní sa aktivizujú viaceré časti mozgu, tie v centre aj tie na periférii, motorické, vizuálne a sluchové. Posilňuje sa spojenie medzi hemisférami a správy v mozgu cestujú rýchlejšie a po kreatívnejších chodníčkoch. Neurologička to prirovnáva ku komplexnému posilňovaniu mozgu.

A výsledok? Všetko je lepšie. Schopnosť regulovať emócie, pamäť, sústredenie, schopnosť riešiť komplexné problémy aj kreativita. A tak mimochodom, IQ vyššie v priemere o 7,5 boda. Čo na ceste od mediánovej hodnoty (100) k hranici geniality (130) nie je úplne zanedbateľný krok. No a fakt, že hranie vlastne buduje aj charakterové vlastnosti typu trpezlivosť a usilovnosť, je len taký malý bonus navyše.

Čo sa deje v mozgu pri hudbe: 

Klavírom na Allzheimera

Zoznam bonusov tým však zďaleka nie je vyčerpaný. Počúvanie či hranie hudby odporúčajú vedci na mnoho neduhov. Allzheimer, depresia, posttraumatický syndróm, zvýšený krvný tlak či ADHD. Browsujúc internetom zahlteným štúdiami sa zdá, že jediné, čo hudba nelieči, je akútny prípad brušnej chrípky.

Terapeutické účinky tvorenia tónov si overila sama na sebe aj neurologička Annita Collins. Po tom, ako sa pol roka učila hrať na flaute, sa jej zázračne vo veku deväť rokov vyliečila dyslexia.

Browsujúc internetom zahlteným štúdiami sa zdá, že jediné, čo hudba nelieči, je akútny prípad brušnej chrípky. Zdieľať

Podstatu liečenia hudbou vidí huslista Robert Gupta takto: „Hudba mu dovoľuje vziať myšlienky a klamlivé predstavy a pretaviť ich cez fantáziu a kreativitu do reality. A to je únik z jeho mučivého stavu,“ interpretuje svoje zážitky so schizofrenickým virtuózom.

„Toto je najdôležitejší dôvod, prečo tvoríme hudbu. Že vezmeme niečo, čo existuje v nás v našom najhlbšom vnútri, naše emócie. A cez umelecké okuliare, cez našu kreativitu dokážeme vtlačiť tieto emócie do reality,“ dodáva.

V čom ti pomáha, keď hráš na bubny, pýtam sa šesťročného Miška, ktorý už vyše roka trénuje bicie. „Pomáha mi to v tom, že sa tým radujem,“ zhŕňa malý filozof do jednej vety to, na čo filharmonik potreboval celý odsek.

Závery všetkých štúdií sú také jednoznačné a ohromujúce, že niet pochýb, že hranie na hudobný nástroj je jednou z najlepších aktivít, čo môžu deti robiť. S ADHD či bez. A tiež je to niečo, nad čím sa hodno zamyslieť ľuďom, čo majú ambície zlepšovať slovenské školstvo. Možno to deťom pomôže viac ako najnovší model interaktívnej tabule.

Titulné foto: Fickr.com/Stéphane

Inzercia

Inzercia

Odporúčame