Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. apríl 2016

ISIS kolabuje

Predpokladám, že ISIS skolabuje tak rýchlo, ako vznikol. Dokonca očakávam, že sa tak stane do konca roka 2016.
ISIS kolabuje

Militant Islamského štátu počas bojov so sýrskymi vládnymi silami. Foto: TASR/AP.

Fakt, že Islamský štát (tiež známy ako ISIS, ISIL alebo Daesh) sa zrúti, sa dal predvídať, pretože všetky totalitné štáty sa nakoniec rozplynú. Deje sa tak z troch hlavných dôvodov: rozčarovanie kádrov, utrpenie podrobeného obyvateľstva a zvyšovanie počtu vonkajších nepriateľov. Všetky takéto problémy napríklad postihli fašistické štáty druhej svetovej vojny, ako aj sovietsky blok.

ISIS sa zrúti rýchlo, pretože trpí extrémnymi podobami týchto problémov.

Totalitné štáty zanikajú z troch hlavných dôvodov: rozčarovanie kádrov, utrpenie podrobeného obyvateľstva a zvyšovanie počtu vonkajších nepriateľov. ISIS trpí extrémnymi podobami týchto problémov. Zdieľať

Rozčarovanie kádrov: Sľuby nebeského ISIS svojim odvedencom sa ukazujú byť bližšie k peklu, čo mnohých z nich pobáda k úteku a mnoho ďalších má k tomu blízko. Rastie počet bojovníkov ISIS, ktorým chýba lojalita ku skupine, pretože dreli iba pre peniaze alebo zo strachu. Dôvody môžu byť také všedné, ako je zlá strava, aj také vysoké, ako je zlá teológia, ale spoločným znakom medzi radmi členov ISIS je bolestivé sklamanie. Radikálni teológovia sa zmenili na kajúcnikov, zdrogovaní bojovníci skončili ako takmer živé mŕtvoly.

Utrpenie podrobeného obyvateľstva: ISIS utláča milióny nešťastníkov, ktorí žijú pod ich vládou na území veľkom asi ako Veľká Británia. Ak by systém aj mal niekoľko výhod, veľká väčšina trpí pre zlé zaobchádzanie, zbedačenie, svojvoľné pravidlá, brutalitu a sadizmus, ktoré charakterizujú nadvládu ISIS. Títo podrobení ľudia sa budú búriť, kedykoľvek sa im naskytne príležitosť.

Zahraniční nepriatelia: Zdá sa, že v ISIS sú hrdí na to, že si vyrábajú toľko nepriateľov, koľko sa len dá, čím si zdôvodňujú svoju pravovernosť. Robí ich to však mimoriadne zraniteľnými. Bezdôvodne si odcudzili Jordáncov, keď zaživa upálili ich pilota, rozzúrili Turkov, keď v ich veľkomestách nastražili bomby, svojimi násilnými činmi v Paríži, Bruseli a inde si zo seba na väčšine Západu spravili nepriateľa číslo jeden (dokonca aj medzi islamistami, ktorí tu žijú). Ničením pamiatok, používaním jedovatých plynov, nakrúcaním stínania hláv si znepriatelili každého. Ich jedinými spojencami sú podobne zmýšľajúce skupiny ako Boko Haram v Nigérii.

Preto ISIS každý preklína. Napríklad v decembri 2015 sa Bezpečnostná rada OSN na bezprecedentnom zasadnutí jednomyseľne rozhodla uvaliť na ISIS ďalekosiahle ekonomické sankcie. Alebo na inej úrovni: podľa obšírneho prieskumu si polovica z 18- až 24-ročnej mládeže hovoriacej po arabsky myslí, že ISIS je „najväčšou prekážkou, akej čelí Blízky východ“, čo je viac ako v prípade nezamestnanosti, Izraela či Iránu.

Inzercia

Nenahovárajme si, že ho zničíme úplne. Je potrebné poraziť a marginalizovať celé islamistické hnutie. Zdieľať

Aby sme to zhrnuli, ISIS stráca personál (podľa zdrojov USA bolo zabitých 25-tisíc ich bojovníkov), ako aj ekonomickú silu a územia. Vodcovia utekajú k priateľskejším hraniciam Líbye. Dezertéri vynášajú súbory s kontaktnými informáciami na členov ISIS. Bombardovanie viacerých vzdušných síl v spojení s podporou Kurdov a Bagdadu si na ISIS vyberá svoju daň, predovšetkým čo sa týka ich financií. V roku 2015 ISIS prišiel o mestá Baiji, Kobani, Sinjar a Tikrít, o 20 percent územia v Sýrii a 40 percent v Iraku. Tieto straty pokračujú aj v roku 2016 s mestami Ramádí a Palmýra, ktoré už boli vytrhnuté spod ich kontroly. Egyptský analytik Abdel-Moneim Said prirovnáva dnešný ISIS k poslednému zúfalému a osudnému roku nacistickej ríše.

Ale aj keď Islamský štát v Sýrii a Iraku skončí, ISIS prežije inými spôsobmi. Po prvé: je tu nástupnícky štát v Líbyi a možno aj ďalšie v Nigérii, Somálsku, Afganistane a inde. Po druhé: je tu samotná myšlienka kalifátu ako stredovekého konceptu moslimskej nadradenosti, ktorý má zhubné následky aj v modernom svete.

Vynasnažme sa teda zničiť ISIS s centrom v sýrskej Rakke a potom to oslávme, ale nenahovárajme si, že ho zničíme úplne. To si, žiaľ, vyžaduje, aby sme porazili a marginalizovali celé islamistické hnutie. K tomu tiež môže dôjsť, ale delí nás od toho ešte mnoho rokov.

Daniel Pipes
Autor je prezidentom inštitútu Middle East Forum.

Pôvodný text: ISIS is collapsing. Uverejnené so súhlasom autora, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.