Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2023, 19:35

Kto bude ministrom úradníckej vlády

Dubovcová nahradí Karasa, Wlachovský zas Káčera, politici KDH na vnútre a práci

Dubovcová nahradí Karasa, Wlachovský zas Káčera, politici KDH na vnútre a práci

Zdroj foto: Postoj a TASR

Ministrom financií by mal byť hlavný ekonóm NBS Michal Horváth, ministrom obrany človek Jaroslava Naďa Martin Sklenár.

Aktualizované 8. 5. 2023 aj o mená ministrov obrany, pôdohospodárstva, kultúry a práce.

Prezidentka Zuzana Čaputová v nedeľu ohlásila, že premiérovi Eduardovi Hegerovi odoberie poverenie viesť vládu bez dôvery a vymenuje svoj úradnícky kabinet. Na jeho čele bude stáť viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. A to nielen do konania predčasných parlamentných volieb, ale až do vytvorenia vládnej koalície po nich, čo môže trvať aj niekoľko týždňov.

„Slovensko potrebuje ako soľ stabilitu, poriadok, odbornosť a návrat slušnej politiky,“ povedala prezidentka a verí, že jej nová vláda odborníkov, ako ju nazýva, k tomu prispeje.

Čítajte tiež

Okrem toho sa prezidentka podľa vlastných slov rozhodla pre tento krok aj preto, že nová vláda už nebude môcť predkladať do parlamentu návrhy zákonov, keďže momentálne beží predposledná schôdza Národnej rady. Hoci poslancov čaká ešte jedna schôdza v júni, zákony na ňu predložené už nemajú kedy prejsť druhým a tretím čítaním. Jedine v rámci skráteného legislatívneho procesu, ktorého využívanie prezidentka dlhodobo kritizuje.

Hlavným kritériom prezidentkinho výberu členov Ódorovho kabinetu bola podľa slov Čaputovej odbornosť a apolitickosť. „Bude to vláda ľudí, pre ktorých vládnutie nebude predvolebnou kampaňou.“

Prezidentka si do funkcií výlučne vyberala ľudí, ktorí nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách, keďže nechce žiadnu politickú stranu zvýhodniť.

Tiež odmietla vyjadrenia o tom, že jej vláda bude progresívna, ako o tom už v sobotu hovoril líder OĽaNO Igor Matovič. Medzi ministrami majú byť podľa nej konzervatívci aj liberáli. O koho teda ide?

Bývalý Hegerov poradca ministrom zahraničia

Prezidentka vládu odborníkov menuje až po 15. máji, dokedy bude Slovensku vládnuť Hegerov kabinet. Hlava štátu dala členom novej vlády týždeň čas na ukončenie svojich záväzkov na súčasných pôsobiskách. Čaputová plánuje vymeniť všetkých súčasných ministrov.

Verejnosti plánuje oznámiť ich mená až po tom, čo o nich oboznámi predsedov politických strán, niektoré však už prenikli na verejnosť.

Miroslav Wlachovský. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podľa informácií denníka Postoj by mal ministra zahraničia Rastislava Káčera nahradiť Hegerov poradca pre zahraničnú politiku a diplomat Miroslav Wlachovský. V minulosti pôsobil ako slovenský veľvyslanec v Dánsku, ale bol aj veľvyslancom v Spojenom kráľovstve a pracoval aj na ambasáde v Spojených štátoch amerických.

Ministrom financií by sa mal stať Michal Horváth, ktorý je od roku 2020 hlavným ekonómom Národnej banky Slovenska a tiež riaditeľom odboru ekonomických a menových analýz.

Horváth vyštudoval finančný manažment na Univerzite Komenského v Bratislave, ale pôsobil aj na viacerých univerzitách vo Veľkej Británii, medzi nimi aj na Oxforde. Spolu s budúcim premiérom Ľudovítom Ódorom pôsobil v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, bol poradcom ministrov financií Jána Počiatka zo Smeru aj Ivana Mikloša z SDKÚ.

Zo štátnych tajomníkov ministri nielen na zdravotníctve a hospodárstve

Na čele ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by podľa viacerých médií mala Veroniku Remišovú zo Za ľudí vymeniť Lívia Vašáková, ktorá je v súčasnosti šéfkou Plánu obnovy a odolnosti a vedie Národnú implementačnú a koordinačnú autoritu (NIKA), ktorá dohliada na plnenie jednotlivých míľnikov.

Ministerstvo zdravotníctva podľa informácií denníka Postoj povedie súčasný štátny tajomník rezortu, patológ Michal Palkovič, ktorý prišiel ako krízový manažér na čelo rezortu po konci ministra Vladimíra Lengvarského. 

Aj v prípade iných rezortov sa počíta, že sa na ich čelo postavia súčasní štátni tajomníci. 

Podľa informácií denníka Postoj by sa do kresla ministra hospodárstva mal posadiť súčasný štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec.

Bývalí členovia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Michal Horváth a Ľudovít Ódor s predsedom Ivanom Šramkom v strede. Foto: TASR/Michal Svítok

Inzercia

Povýšená z pozície štátnej tajomníčky na ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny by podľa portálu Aktuality.sk mala byť aj Soňa Gaborčáková. Do parlamentu sa dostala v roku 2016 na kandidátke OĽaNO, v roku 2020 však doň kandidovala za KDH. Následne si ju do rezortu vybral Milan Krajniak zo Sme rodina.

Aj na rezorte pôdohospodárstva by mal ministra Samuela Vlčana údajne nahradiť štátny tajomník Martin Kováč. 

Vnútro by mal po 20 rokov opäť riadiť Šimko z KDH

Aktuality.sk v pondelok informovali aj o novom ministrovi vnútra, ktorým by sa mal stať Ivan Šimko. Ten má už s vedením rezortu vnútra skúsenosti, keďže bol na jeho čele koncom prvej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2001 až 2002. Neskôr pôsobil aj ako minister obrany za SDKÚ. Od roku 2010 je opäť členom KDH, ktoré po páde komunizmu zakladal.

Nestraníci na ministerstvách školstva a spravodlivosti – Ján Horecký a Viliam Karas –, ktorí sa radia medzi konzervatívcov, by mali skončiť tiež. Obom dalo mimoparlamentné KDH ponuku ísť na ich kandidátku a obaja ju aj zvažujú. Aj to je zrejme dôvod, prečo ich prezidentka neplánuje ponechať na ich pozíciách.

Parlament pritom posunul do druhého čítania Karasovu novelu Trestného zákona. 

Čítajte tiež

Robert Fico v nedeľnej relácii RTVS O päť minúť 12 tvrdil, že na čelo rezortu spravodlivosti by sa mala postaviť bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá v minulých voľbách kandidovala na 150. mieste koalície PS/Spolu. Predtým bola poslankyňou za SDKÚ. Neskôr túto informáciu priniesli aj ďalšie médiá.

Do čela rezortu školstva by sa mala postaviť Miroslava Hapalová, bývalá riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu. Pripravovala školskú reformu učebných osnov, zameriava sa na inklúziu vo vzdelávaní.

Jana Dubovcová a Miroslava Hapalová. Foto: TASR

Podľa Štandardu by si mal do kresla ministra kultúry zasadnúť historik umenia a súdny znalec v odbore umeleckých diel Július Barczi, ktorý pochádza z Rožňavy, riadil múzeum v Betliari a podieľal sa aj na obnove hradu Krásna Hôrka. Spája sa s ním aj kauza predaja busty Pavla V. od Giana Lorenza Berniniho.

Kandidátom na ministra obrany je podľa zdrojov Štandardu aj Denníka N Martin Sklenár, ktorý pôsobí na ministerstve ako generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky. Patrí medzi blízkych spolupracovníkov Jaroslava Naďa, spolu s ktorým aj prišiel na rezort.

Exministri Demokratov vyradia z parlamentu exkolegov z OĽaNO

Koniec viacerých ministrov súčasnej Hegerovej vlády znamená zároveň koniec aj pre pár poslancov, ktorí miesto nich nastúpili do parlamentu.

Veronika Remišová bude tak po novom ako predsedníčka Za ľudí aj jedinou zástupkyňou strany v Národnej rade. Parlament opustí jej náhradníčka Miriam Šuteková.

Po návrate šéfa Demokratov Eduarda Hegera do snemovne príde o kreslo Sebastian Kozarec z OĽaNO, ktorý z parlamentu vypadne počas jedného funkčného obdobia už po tretíkrát.

Kozarec bol poslancom Národnej rady ako náhradník za Mareka Krajčího, neskôr sa do pléna opäť vrátil, keď sa mandátu vzdal Ján Herák, a naposledy vo februári po vymenovaní poslanca Richarda Nemca za štátneho tajomníka ministerstva školstva.

Podpredseda Demokratov a končiaci minister obrany Jaroslav Naď vyradí svojho kritika Györgya Gyimesiho, ktorý nedávno odišiel z klubu OĽaNO a dnes rokuje o účasti na kandidátke maďarskej Aliancie. Šéf rezortu životného prostredia Ján Budaj si zasadne na miesto poslanca OĽaNO Vojtecha Tótha.

Minister vnútra Roman Mikulec zas vystrieda Vladimíra Zajačika, člena niekdajšej Budajovej občiansko-demokratickej platformy. Ministerka kultúry Natália Milanová sa do parlamentu nedostane, lebo sa doň z posledných miest na kandidátke OĽaNO neprekrúžkovala.

O kreslo poslanca príde aj Jozef Hlinka a Eva Hudecová zo Sme rodina. Miesto nich do parlamentu nastúpi minister práce Milan Krajniak a vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 9 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

pred 10 hodinami

Právnik Vasilij Dubkov, ktorý zastupoval Alexeja Navaľného, bol v utorok v Moskve nakrátko zadržaný. Informovali o tom ruské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Dubkov neskôr pre nezávislý spravodajský server Verstka povedal, že bol prepustený na slobodu. Dôvod nekomentoval, ale označil to za marenie svojej advokátskej činnosti. (tasr)

pred 11 hodinami

Futbalisti MŠK Žilina nepostúpili do štvrťfinále mládežníckej Ligy majstrov. V domácom zápase osemfinále prehrali s FC Kodaň v jedenástkovom rozstrele 2:4, v riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.