Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika Dnes treba vedieť
15. marec 2023, 15:24

Členovia Hegerovho predsedníctva

Sú za registrované partnerstvá, eutanáziu aj potratové tabletky

Sú za registrované partnerstvá, eutanáziu aj potratové tabletky

Rastislav Káčer, Andrea Cocherová, Vladimír Bilčík. Zdroj Foto: TASR/Facebook

Prvé rozhovory čelných predstaviteľov Demokratov ukazujú, ako bude v realite vyzerať ich status quo v kultúrno-etických témach.

Eduard Heger pred týždňom oznámil vznik novej strany Demokrati, ktorá má byť podľa slov premiéra novou politickou alternatívou a ponúknuť „umiernenú stredovú politiku, ktorá spoločnosť nerozdeľuje“.

Heger na úvodnej tlačovej konferencii vyhlásil, že kultúrno-etické témy nebudú súčasťou programu strany a tieto témy ani v prípade volebného úspechu nebudú otvárať v parlamente. V strane chcú, aby do parlamentu prichádzali priechodné návrhy. Dávať ľuďom falošnú nádej pokladá za nepoctivé.

Ešte v čase formovania strany podpredseda Demokratov minister obrany Jaroslav Naď povedal, že voličovi chýba slušná, moderná, proreformná, stredopravá strana, ktorá nežije v minulých storočiach, čo sa týka presadzovania ultrakonzervatívnej agendy, no zároveň jej jediným cieľom nie je len presadzovanie zelených tém a LGBTI práv, čím sa tiež vymedzil voči Progresívnemu Slovensku.

Naď vtedy progresívcov označoval v niektorých smeroch za príliš liberálnych a ľavicových. Názory ďalších členov predsedníctva nového Hegerovho projektu však predznamenávajú, že Demokrati sa pri hlasovaniach v parlamente od Progresívneho Slovenska veľmi líšiť nebudú – až na osobu Eduarda Hegera.

Podpredsedami novej strany sú okrem Jaroslava Naďa aj Miroslav Kollár, Andrea Letanovská a Andrea Cocherová. Predsedníctvo tvoria minister zahraničia Rastislav Káčer, minister hospodárstva Karel Hirman, poslanec Kristín Čekovský, europoslanec Vladimír Bilčík, Pavel Nechala a Peter Markovič.

Heger chce na riešenie problémov LGBTI ľudí silný mandát

Dočasne poverený premiér a líder strany Demokrati Eduard Heger v rozhovore pre Refresher uviedol, že LGBT komunita si síce zaslúži viac ako len symboliku, no ešte nedozrel čas na registrované partnerstvá či adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, za čo ho skritizoval predseda PS Michal Šimečka.

Eduard Heger počas predstavovania strany Demokrati. Foto: TASR/Pavol Zachar

Šéf Demokratov zároveň dodal, že budú iniciovať, aby diskusia o týchto témach prebiehala, i keď možnosť presadiť viac práv pre LGBTI ľudí vidí len v prípade spoločenskej zhody.

„Kľúčové je na tieto témy viesť kultivovanú diskusiu a nie zákopové vojny ako dnes. Musíme sa vedieť rozprávať s rešpektom a úctou. Demokrati chcú ponúknuť ochranu ľudských práv a rešpekt voči slobodám jednotlivca,“ uviedol Heger s tým, že chce, aby sa každý občan vrátane LGBTI+ ľudí cítil bezpečne.

Riešenia situácie tejto komunity podľa slov Hegera už dnes existujú, ale žiadne z nich by v súčasnom parlamente nezískalo väčšinu hlasov.

Pre garanciu slušnej diskusie aj presadenia potrebných zmien v tomto smere žiada Heger o silný mandát vo voľbách, čím naznačuje, že mu návrh dôverníkov ministra spravodlivosti Viliama Karasa nestačí. Ten pokladá len za „prvý krok na ceste“.

Káčer nepokladá registrované partnerstvá za kultúrno-etickú tému

Jednoznačne sa za registrované partnerstvá postavil člen predsedníctva Hegerových Demokratov, minister zahraničia Rastislav Káčer, ktorý sa označuje za liberálneho konzervatívca. Zavedenie partnerstiev označil za civilizačnú záležitosť. 

„Nech ma za to ukameňujú, ja si nemyslím, že registrované partnerstvá sú kultúrno-etickou otázkou. Registrované partnerstvo je otázka elementárnej demokracie a vzťahu občana k štátu. Je to regulovanie vzťahov medzi občanmi, ktorí sa rozhodnú žiť spolu. To nemá s kultúrnou, etickou, kresťanskou rovinou ani s ničím podobným absolútne nič spoločné,“ povedal Káčer v rozhovore pre Denník N.

Minister hospodárstva Karel Hirman a minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, podpredsedovia Demokratov. Foto: TASR/Pavel Neubauer  

Za kultúrno-etickú otázku pokladá Káčer manželstvo párov rovnakého pohlavia a práve tam vidí priestor na vnútrospoločenskú debatu. Registrované partnerstvo vníma len ako „civilno-občiansku záležitosť kvality demokracie“, v ktorej na Slovensku zaostávame.

Inzercia

Argumentoval aj príkladom Maďarska, ktoré ich umožňuje, hoci na čele vlády stojí Viktor Orbán. Toho Káčer označuje za bojovníka proti LGBTI.

„Tí, ktorí majú v okolí gejov, lesby alebo ľudí z iného spektra, veľmi dobre vedia, že to nebola ich voľba. Mnohí tým trpia, mnohí preto spáchali samovraždu. Štát má garantovať každému občanovi bez ohľadu na jeho inakosť rovnaký systém služieb a nemá ho tým diskriminovať,“ povedal minister zahraničia a člen predsedníctva Demokratov.

Podpredsedníčka, ktorú si Heger sám vybral, je aj za eutanáziu

Otvorene sa k téme kultúrno-etických otázok stavia podpredsedníčka Demokratov Andrea Cocherová, dlhoročná riaditeľka Plesu v opere, Nadácie Orange či tiež iniciatívy Kto pomôže Ukrajine a Mier Ukrajine. 

Cocherovú si Heger sám vybral do svojho tímu. Jej manželom je Ivan Golian, Hegerov poradca. Cocherová v rozhovore pre denník Sme prezrádza, ako jej premiér zdôvodnil to, že ju chce vo svojom straníckom tíme. „Povedal, že ma vníma ako hodnotovo orientovaného človeka s podobnými hodnotami, zrelého a odolného človeka.“

👇TOTO JE ANDREA COCHEROVÁ👇 ➡️ Andrea Cocherová Rozhodnutie vstúpiť do politiky bolo tým najodvážnejším, aké som kedy...

Uverejnil používateľ Demokrati Streda 8. marca 2023 Zdieľať

Cocherová, ktorá v minulých voľbách volila SaS, otvorene hovorí, že jej postoje sú liberálne.

„Som zástankyňou registrovaných partnerstiev, som proti sprísňovaniu pravidiel potratov, bola by som za sprístupnenie interrupčných tabliet. Eutanáziu považujem za osobné rozhodnutie človeka, a pokiaľ budú splnené všetky nutné náležitosti, to podporujem,“ vraví Cocherová s tým, že v prípade adopcie detí pármi rovnakého pohlavia sa musí ešte oboznámiť s odbornými stanoviskami a skúsenosťami. V princípe ich však nevylučuje.

Heger v Refresheri vyhlásil, že Demokrati nechcú sprísňovať potratovú legislatívu, ale zlepšovať podmienky, aby ženy nemuseli interrupcie podstupovať. Ako príklad uviedol podmienky adopcie.

V budúcnosti by však ako poslanec nemal problém podporiť ani návrh pomoci tehotným ženám z dielne Anny Záborskej, proti ktorému bol v minulosti aj jeho súčasný podpredseda Miroslav Kollár či ďalší členovia Hegerovej strany. Demokrati vznikli práve premenovaním strany Spolu, do ktorej Kollár vstúpil po odchode zo Za ľudí.

V prípade získania kresla v parlamente by podpredsedníčka Cocherová nebola v kultúrno-etických témach legislatívne iniciatívna, pretože sa spolieha na pomoc progresívcov.

„Som rada, že napríklad ľudia z Progresívneho Slovenska nesú tú pomyselnú dúhovú vlajku aj vo svojej predvolebnej kampani a bojujú za túto tému. Veľmi im v tom fandím,“ povedala Cocherová s tým, že „vo finále sa budú môcť ‚spojiť‘ v parlamente“.

Demokrati nestoja za statusom quo ani v europarlamente

S progresívcami sa v europarlamente pravidelne spája Vladimír Bilčík, ďalší člen predsedníctva Demokratov, ktorý sa ako europoslanec podpísal pod rezolúciu Európskeho parlamentu odsudzujúcu Slovensko za teroristický útok na Zámockej ulici v Bratislave.

Bol aj členom výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) z 27. januára 2023, ktorá po návšteve Slovenska kritizovala absenciu inštitútu homosexuálnych manželstiev na Slovensku.

Čítajte tiež

Vyzývala tiež na zavedenie tém ako sexuálna orientácia či rodová identita do školských osnov či obviňovala určitých predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku z „agresívneho a homofóbneho jazyka“ a vytvárania „toxickej verejnej diskusie“.

Hoci súčasný premiér Eduard Heger pokladá kultúrno-etické otázky za nadstavbové a jeho Demokrati podobné návrhy do parlamentu neplánujú predkladať, pretože za najdôležitejšie dnes pokladajú „odvrátiť hrozbu proruskej propagandy“, je zrejmé, že nebudú mať problém za podobné návrhy v parlamente hlasovať.
 

Dnes treba vedieť

teraz

Obvineným v prípade vraždy Daniela Tupého je bratislavský advokát Adam P. Vyšetrovateľ NAKA voči nemu vzniesol obvinenie za trestný čin vraždy. Muž študoval rovnako ako zavraždený Daniel Tupý na Univerzite Komenského, chodili však na rozdielne fakulty. (aktuality.sk)

pred 9 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 7 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 7 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.