Naď o projekte s Hegerom
Chýba tu strana, ktorá nežije v minulých storočiach, KDH pre spupnosť skončí

Minister obrany Jaroslav Naď a predseda vlády Eduard Heger. Foto: TASR/Pavel Neubauer
„Máme svoju predstavu a máme svoj plán, a keď bude správny čas, pôjdeme do detailov,“ povedal o ďalšom postupe s Hegerom Jaroslav Naď.
Poverený minister obrany a blízky človek premiéra Eduarda Hegera Jaroslav Naď v posledných dňoch poodhaľuje zákulisie politického projektu, ktorý formuje spolu s premiérom Eduardom Hegerom.
Ešte koncom minulého týždňa v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní povedal, že s predsedom vlády dávajú „veci dokopy“. Pre Aktuality.sk v pondelok už otvorene hovoril aj o možnosti založenia vlastnej strany.
„Rokujeme s kadekým, a keď príde na lámanie chleba a budeme mať rozhodnutie urobené, budeme informovať najskôr najbližších kolegov a potom verejnosť,“ uviedol Naď. Potvrdil, že Eduard Heger je už rozhodnutý, ale ešte svoje rozhodnutie nechce komunikovať. Najskôr musí podľa jeho slov prejsť vnútrostranícka debata v OĽaNO, ale aj s inými stranami.
V hre je tak aj možnosť, že miesto založenia vlastnej strany sa pridajú k niektorej z už existujúcich. Jednou z takých strán by mohla byť práve strana Za ľudí Veroniky Remišovej, s ktorou sa aj v politickom zákulisí počíta.
Naď sa na spoluprácu s Eduardom Hegerom teší, pretože už vraj majú vlastnú predstavu aj plán, ale viac detailov prezradia až v „správny čas“. Kedy to bude? „Čakáme na to, keď bude bublotať vaše očakávanie, kedy to už urobíme,“ povedal minister obrany, ktorý si však na druhej strane uvedomuje, že treba robiť kroky veľmi rýchlo.
Naď tak verejne potvrdzuje informácie denníka Postoj, ktorý o ďalších Hegerových plánoch informoval už minulý týždeň.

V zákulisí sa už pracuje na Hegerovom projekte. Predstaviť by ho mali v priebehu februára.
Podľa Naďa voličovi dnes chýba slušná, moderná, proreformná, stredopravá strana, ktorá nežije v minulých storočiach, čo sa týka presadzovania ultrakonzervatívnej agendy, no zároveň jej jediným cieľom nie je len presadzovanie zelených tém a LGBTI práv, čím sa tiež vymedzil voči Progresívnemu Slovensku.
Eduarda Hegera pokladá za prirodzeného lídra. Aj keď nie je ten, ktorý vie kričať a búchať po stole, vie sa postaviť za riešenia.
Naď o KDH: Pre spupnosť nedosiahnu ani 4 percentá
Jaroslav Naď sa v Plus 7 dní v súvislosti s rokovaním Eduarda Hegera s KDH stotožnil s názorom lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý druhé miesto pre premiéra na kandidátke kresťanských demokratov označil za pyšnú ponuku.
Matovič hnutiu pripomenul, že sa „bije do hrude“, ale dvakrát sa nedostalo do parlamentu. A keďže je Heger aktuálne premiérom, KDH by nemalo „trpieť pýchou, ale pokorou“.
Podľa Naďa nebola ponuka KDH férová ani adekvátna. Pre nepredvídateľnosť rozhodovania Rady KDH, ktorá schvaľuje kandidátku hnutia do volieb, Hegerovi nevedeli garantovať ani druhé miesto. V tomto kontexte spomenul, ako Danielovi Lipšicovi Rada KDH neschválila na kandidátku Marcela Klimeka či Milana Krajniaka.
Nielen Eduarda Hegera, ale ani samého seba si Naď nevie predstaviť na kandidátke KDH.
Kresťansko-demokratické hnutie sa podľa Naďa opakovane nedostalo do parlamentu práve pre svoju nerozvážnosť. „Silou mocou chceli ísť sami do volieb. Vždy dostali nad štyri percentá hlasov a dovolím si povedať, že teraz by dostali ešte menej, keď pôjdu samostatne.“ Naď samostatnú cestu KDH do volieb označil za nezodpovednú spupnosť, pre ktorú opäť prepadnú hlasy.
Eduard Heger minulý týždeň odpovedal na sociálnej sieti na otázky o svojej politickej budúcnosti.
„V tomto hnutí je veľa ľudí, ktorých si osobne vážim, a myslím, že by bolo fajn, keby sa dostali do politiky. No mali by sa skôr spájať,“ tvrdí Naď a odporúča KDH spojiť sa s inými konzervatívnymi silami.
S Dzurindom zatiaľ nie, no nie definitívne
Ešte stále podpredseda OĽaNO komentoval aj ďalšie smerovanie Modrej koalície. Momentálne s Mikulášom Dzurindom nevedú diskusie o prepájaní strán, no na konci dňa to nevylučuje, pretože si nemyslí, že je dobré, aby hlas demokratického voliča prepadával. „To je alfa a omega,“ hovorí.
Politici by mali mať vraj „základnú úctu“ voči voličovi a nemali by mu ponúknuť 10 subjektov napravo od stredu. Cieľ vidí v spájaní, nie v dávaní si podmienok a vyhraňovaní.
Tézy, aby on ako minister obrany išiel k Dzurindovi a premiér Heger ku KDH, podľa Naďa nemajú zmysel.
„Potrebujeme vytvoriť spoločné hnutie, ktoré bude dôveryhodné pre verejnosť na Slovensku a ktoré bude mať jasné zahraničnopolitické i vnútropolitické smerovanie.“
Myslí si, že hlavnou témou volieb nebudú problémy transrodových ľudí, ale spravodlivosť, boj proti korupcii a zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. Transrodoví ľudia vraj nikoho nezaujímajú. „Ľudia chcú jesť, chcú chlebové témy a riešenia,“ dodáva.
Naď zároveň vyhlásil, že politici ako Ján Budaj či Mikuláš Dzurinda už majú svoj vek a nemali by už kandidovať, no treba im poďakovať, pretože urobili pozitívne veci pre krajinu. Dzurindu označil za svojho osobného priateľa, ktorý môže do politiky priniesť pokoj a skúsenosť, má ľuďom čo povedať, no nemal by už byť lídrom strany.
Dnes treba vedieť
Dôkazom, aký košatý a miestami ťažko uchopiteľný je pontifikát pápeža Františka, sú aj komentáre a analýzy, ktoré vyšli v uplynulých dňoch pri príležitosti 10. výročia jeho zvolenia. Zhŕňa ich a hodnotí Imrich Gazda.
Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)
Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Ruská ofenzíva sa môže blížiť k svojmu vrcholu, tvrdia americkí experti
Inštitút pre štúdium vojny vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské útočné operácie sa v posledných týždňoch spomalili.
Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)
Popularita Oscarov medzi Američanmi dlhodobo klesá. Kým v roku 1998 slávnostný večer sledovalo rekordných 55 miliónov divákov a do roku 2018 ich bolo pravidelne viac ako 30 miliónov, za posledných 5 rokov ich počet neprekročil 20-miliónovú hranicu. Je otázne, či sa to kvótami podarí zmeniť. Píše Michal Lukáč.
Ukrajinská tajná služba sa prihlásila k likvidácii zradcu v Chersonskej oblasti
„Organizátor mučiarní v Chersonskej oblasti Serhij Moskalenko bol nedávno zlikvidovaný na dočasne okupovanom území,“ uviedla v tajná služba v pondelkovom vyhlásení.
V Nazarete útočili na kresťanskú školu
„Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám,“ hovorí pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema.
Josep Borrell
Putin môže byť okamžite zatknutý v takmer 130 krajinách sveta
Šéf diplomacie EÚ spresnil, že hoci ruské úrady odmietajú toto rozhodnutie s odôvodnením, že Rusko nie je signatárom Rímskeho štatútu, ktorý položil základy tohto medzinárodného súdu, praktické dôsledky tohto rozhodnutia sú zrejmé.
Nezmeškajte hlavné udalosti dňa. Odoberajte newsletter Dnes treba vedieť a každý pracovný deň vám náš spravodajský tím do mailu pošle večerný prehľad tých najdôležitejších udalostí a zaujímavý text alebo video z Postoja, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Prihlásiť sa môžete tu.