Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. marec 2016

Francúzsku hrozí radikalizácia moslimských policajtov a vojakov

Vo Francúzsku sa radikálne zvyšuje počet islamistov. Časť odchádza bojovať do Sýrie, iní sa infiltrovali do spoločnosti.
Francúzsku hrozí radikalizácia moslimských policajtov a vojakov

Príslušníci francúzskej polície hliadkujú neďaleko Eiffelovej veže v Paríži. Foto: TASR/AP

Podľa tajného záznamu protiteroristickej jednotky francúzskeho ministerstva vnútra datovaného na január 2016 je Francúzsko domovom už pre 8250 radikálnych islamistov. Predstavuje to 50-percentný nárast počas jedného roka.

Niektorí z týchto islamistov odišli do Sýrie, kde sa pridali k Islamskému štátu. Iní sa infiltrovali do všetkých úrovní spoločnosti, počnúc políciou a ozbrojenými zložkami.

Tajná správa, ktorá unikla z Ministerstva verejnej bezpečnosti a publikoval ju denník Le Parisien, podrobne opisuje 17 prípadov príslušníkov polície, ktorí sa radikalizovali medzi rokmi 2012 a 2015. Osobitne spomenutí boli policajti, ktorí počas svojej hliadky počúvali alebo šírili moslimské nápevy.

Francúzsko je dnes domovom už pre 8250 radikálnych islamistov. Predstavuje to 50-percentný nárast počas jedného roka. Zdieľať

Niektorí z týchto policajtov otvorene odmietli chrániť synagógy alebo zachovať minútu ticha na pripomenutie si obetí teroristických útokov. 

Polícia bola okrem toho upozornená na policajtku, ktorá na facebooku podnecovala k terorizmu a svoju policajnú uniformu, keď si o ňu utierala ruky, nazvala „špinavou handrou republiky“. V januári 2015 bezprostredne po útokoch na Charlie Hebdo a kóšer supermarket vo Vincennes, pri ktorých zomrelo 17 ľudí, na svoj facebook napísala: „Maskovaný útok vedený sionistickými zbabelcami... Treba ich zabiť.“

To, že sú títo policajti ozbrojení a majú prístup do policajných databáz, len zintenzívňuje pocit znepokojenia.

Signalizované prípady radikalizácie od založenia platformy proti džihádu. Sivá farba: menej ako 50 prípadov, svetlomodrá: 50 – 100, modrá: 100 – 200, tmavomodrá: 200+. (Graf: Le Figaro)

Hoci policajné ústredie v Paríži tvrdí, že takýchto prípadov je málo, rozhodlo sa raz za týždeň preskúmať akékoľvek správanie prekračujúce princíp oddelenia štátu a cirkvi ako v prípade moslimských príslušníkov, ktorí sa zdajú byť naklonení k radikalizácii. Patrice Latron, manažér úradu parížskeho policajného prefekta, denníku Le Parisien povedal, že tieto javy sú „veľmi okrajové“.

Niekoľko sledovaných policajtov otvorene odmietlo chrániť synagógy alebo zachovať minútu ticha na pripomenutie si obetí teroristických útokov. Zdieľať

Znepokojená nie je len polícia, týka sa to aj francúzskej armády. O počtoch moslimských vojakov vo francúzskych ozbrojených silách nie sú žiadne štatistické údaje. Všeobecne sa však predpokladá, že je ich veľa a sú náchylní k islamistickým vplyvom vzhľadom na to, že Francúzsko sa vojensky angažuje proti Al-Káide v islamskom Maghrebe (AQIM) v Afrike a proti Islamskému štátu na Blízkom východe. Od útoku na Charlie Hebdo v januári 2015 sa však najväčšie francúzske armádne operácie odohrávajú na domácej pôde: vo Francúzsku je v súčasnosti rozmiestnených 10-tisíc ozbrojených vojakov, aby chránili synagógy, židovské školy, vlakové stanice a metro. A aj niektoré mešity – na dôkaz toho, že Francúzska republika nepovažuje moslimov za nepriateľov. Ich misiou už jednoducho nie je len byť doplnkovou silou, ale ako vysvetľuje Le Figaro, „byť v trvalom nasadení do operácií vnútri krajiny“.

Už v roku 2013 počas piatej národnej parlamentnej konferencie o bezpečnosti plukovník Pascal Rolez, poradca zástupcu riaditeľa kontrarozviednej jednotky na ministerstve obrany a bezpečnosti (DPSD), vyhlásil: „Sme svedkami rastu radikalizácie vo francúzskej armáde, hlavne od Merahovho prípadu.“ Na pripomenutie: mladý francúzsky moslim Mohammed Merah v Toulouse a Montaubane zavraždil troch francúzskych vojakov a na škole v Toulouse zavraždil štyroch francúzskych židov.

Inzercia

Aby bolo možné identifikovať radikalizovaných príslušníkov ozbrojených síl, DPSD sleduje zmeny v obliekaní sa, opakujúce sa prípady práceneschopnosti, cestovanie či krádeže dodávok a materiálu.

K téme:
D. Goldman: Francúzsko má problém, nemá žalúdok na tvrdé kroky Zdieľať

Od útokov na Charlie Hebdo a kóšer supermarket v Paríži z januára 2015 médiá poukázali na niekoľko indícií radikalizácie vo francúzskej armáde.

Dňa 21. januára 2015 rozhlasová stanica RFI oznámila, že asi 10 francúzskych vojakov dezertovalo a pripojilo sa k džihádistickým bojom v Sýrii a Iraku. Minister obrany Jean-Yves Le Drian to potvrdil s dodatkom, že ide o „extrémne zriedkavé“ prípady. Zdá sa, že jeden z týchto veteránov sa stal „emirom“ v meste Deir Ezzor v Sýrii a vedie skupinu približne 10 francúzskych bojovníkov, ktorých osobne vycvičil. Ďalší francúzski dezertéri sú výsadkármi alebo odborníkmi na výbušniny, niektorí pochádzajú z výsadkových jednotiek francúzskej Cudzineckej légie.

V januári 2015 polícia tiež odhalila, že „Emmanuelle C“ – 35-ročná žandárka (členka polovojenskej národnej polície) – v roku 2011 konvertovala na islam a mala vzťah s Amarom Ramdanim, ktorý bol hľadaný pre obchodovanie so zbraňami a drogami. Ramdani je komplicom Amedy Coulibalyho, ktorý spáchal vražedné útoky na kóšer obchod Hypercacher a v Montrouge v Paríži. Ramdaniho spozorovala spravodajská zložka policajného oddelenia (DRPP) vo „verejnej“ časti základne v meste Rosny-Sous-Bois (Seine-Saint-Denis). Tu sídli vedecký odbor žandárskeho zboru. Čo sa týka Emmanuelly C, bola obvinená zo spáchania viac ako 60 bezpečnostných narušení registra podozrivých osôb (FPR). Bola odsúdená na jeden rok podmienečne a vylúčená zo žandárskeho zboru.

V júli 2015 tlač odhalila, že z armádneho skladu neďaleko Marseille bolo ukradnutých približne 180 rozbušiek a 10 tehál plastických trhavín. Páchatelia vyzerali byť dobre informovaní, podozrenie vyšetrovateľov preto prirodzene padlo na spoluúčasť z vnútorného prostredia. Sú len dve možnosti: islamský terorizmus alebo veľká krádež. Vyšetrovanie pokračuje.

Z armádneho skladu neďaleko Marseille bolo v roku 2015 ukradnutých asi 180 rozbušiek a 10 tehál plastických trhavín. Páchatelia boli asi aj z vnútorného prostredia. Zdieľať

Dňa 16. júla 2015 prezident François Hollande oznámil zmarenie útoku na francúzsku námornú základňu. Tri dni predtým boli zatknutí štyria muži, z ktorých jeden bol námorný veterán. Priznali sa, že plánovali vniknúť na námornú základňu na juhu Francúzska, zajať vyššieho dôstojníka, sťať ho a zo sťatia potom šíriť fotografie na sociálnych sieťach.

„Radikalizovaný“ bývalý vojak Manuel Broustail bol 6. marca 2016 zatknutý, keď v Maroku vystupoval z lietadla. Podľa francúzskych novín Presse Ocean niesol vo svojej batožine mačetu, štyri kuchynské nože, dva vreckové nože, sklápací obušok, čiernu kapucňu a benzínový kanister. Brustail – francúzsky vojnový veterán a konvertita na islam – bol niekoľko dní po hroznom útoku v Paríži, keď zahynulo 130 ľudí, umiestnený do dlhodobého domáceho väzenia v Angers (Maine-et-Loire). Z armády bol prepustený v roku 2014, odvtedy bol pod dohľadom francúzskych tajných služieb. Médiá sa pýtali, ako mohla takáto osoba s takouto batožinou prejsť cez letiskové bezpečnostné kontroly, vstúpiť na palubu lietadla a opustiť krajinu.

Thibaut de Montbrial, špecialista na terorizmus a prezident Centra pre štúdium vnútornej bezpečnosti, hovorí, že je riziko, ak máte agentov bezpečnostných zložiek útočiacich na svojich kolegov. Niekto v uniforme zaútočí na inú osobu nesúcu tú istú uniformu. Takýto scenár nie je vo Francúzsku nereálny. Bezpečnostné sily to musia mať na pamäti.

Yves Mamou
Autor je francúzsky novinár, 20 rokov pracuje pre Le Monde.

Pôvodný text: France: Jihad Infecting Army, Police. Publikované s dovolením Gateston Institute, preložil L. Obšitník.

Odporúčame