Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. november 2022

Poslanci schválili zvýšenie platov lekárov

V priemere si polepšia o 700 eur, podľa Matoviča to prinesie nespravodlivosť

Parlament schválil aj pozmeňujúce návrhy poslancov OĽaNO, vďaka ktorým narastú platy aj sestrám a iným zdravotníkom.

V priemere si polepšia o 700 eur, podľa Matoviča to prinesie nespravodlivosť

Po týždňoch rokovaní a približujúcej sa hrozbe kolapsu zdravotníctva sa nakoniec kríze definitívne podarilo predísť. Iba deň predtým, ako by nadobudli platnosť výpovede tisícok lekárov, totiž parlament schválil zákon o navýšení platov, ktorý si lekárski odborári dali ako podmienku na stiahnutie výpovedí.

Za zvýšenie platov bolo 138 poslancov zo 139 prítomných. Zdržala sa len nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá bola na kandidátke ĽSNS.

Ešte včera pritom vôbec nebolo isté, že legislatívny návrh prejde. V pondelok aj v utorok totiž parlamentný výbor pre zdravotníctvo, ktorý musel najprv návrh odobriť, nebol uznášaniaschopný. Dôvodom bolo to, že opoziční poslanci sa na výbor jednoducho nedostavili.

Podľa Matoviča ide o nespravodlivosť

Ďalšie stretnutie výboru malo byť dnes napoludnie, nakoniec však členovia výboru zasadali už ráno a návrh hladko prešiel. Ešte pred hlasovaním v parlamente však v rozprave vystúpil minister financií Igor Matovič, ktorý uviedol, že by bol rád, keby návrh neprešiel. Zo strany lekárskych odborárov totiž podľa neho išlo o nemorálne konanie a hyenizmus.

„Týmto návrhom urobíme extrémnu nespravodlivosť pri odmeňovaní zdravotníkov v nemocniciach,“ povedal líder OĽaNO. Predložený návrh totiž podľa neho nerozlišuje medzi „fachmanmi a fušermi“ a veľká časť peňazí pôjde iba na jednu skupinu zdravotníkov.

Minister financií sa v rozhovore pre Postoj pýtal: „Čo je spravodlivé na tom, že zdravotná sestra s päťročným vysokoškolským vzdelaním bude zarábať trikrát menej ako lekár, lebo lekári si zobrali pacientov za rukojemníkov a sestry na to nemali svedomie? Na tom nie je nič spravodlivé. V nemocniciach dlhodobo zostane krivda voči lekárom, že si zobrali niečo, čo im nepatrilo a patrilo iným.“

Matovič však nakoniec uviedol, že nechce, aby poslanci návrh bojkotovali. V následnom hlasovaní bol návrh prijatý.

Vláda okrem toho dnes schválila memorandum o zlepšení systému zdravotníctva, v ktorom sa zaväzuje splniť aj ďalšie požiadavky lekárskych odborov.

Ako presne sa lekárom zvýšia platy

Lekárski odborári síce nedosiahli stopercentné naplnenie svojich pôvodných požiadaviek, predsa by však priemerný plat v dotknutej skupine mal podľa prepočtov ministerstva zdravotníctva v budúcom roku vzrásť o 696 eur. Do tejto sumy je započítaná už aj zmena zo septembra, keď prišlo prvé navýšenie miezd zdravotníkov.

Po novom sa tak koeficient minimálnej mzdy neatestovaných lekárov bude počítať ako 1,5-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V prípade atestovaných lekárov koeficient dosiahne 2,5-násobok.
 


Okrem toho sa bude lekárom za každý rok praxe zvyšovať plat o 0,015-násobok priemernej mzdy pre neatestovaných lekárov a o 0,025-násobok pre atestovaných lekárov. V budúcom roku by im tak mali vzrásť vďaka tomuto príplatku mzdy o 18, respektíve 30 eur. V roku 2025 má tento násobok ešte vzrásť a dosiahnuť 0,03-násobok.
 


A tak kým tento rok dosahuje priemerný plat lekára spolu s príplatkami za nadčasy 3 493 eur, v budúcom roku by to malo byť 4 574 eur. Slovenské mzdy tak presiahnu úrovne miezd v susednom Česku, čo by malo lekárov motivovať k návratu na Slovensko.

Navýšenie, ktoré si lekári vybojovali, bude štátnu pokladnicu stáť v budúcom roku o niečo viac ako sto miliónov eur. Ako sa bude táto suma financovať, zatiaľ nie je jasné, samotný návrh zákona priznáva, že v návrhu rozpočtu na budúci rok na toto navýšenie ešte nie sú vyčlenené zdroje. V každom prípade však budú pochádzať z kapitoly zdravotníctva.

Zdravotnícky analytik z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar však varuje, že veľkorysé skokovité zvýšenie platov v slovenských nemocniciach si bude vyžadovať každý rok vyčleňovanie obrovského balíka peňazí z rozpočtu. Na to môžu doplatiť iné časti zdravotníctva, na ktoré logicky zostane menej prostriedkov. Taktiež to podľa neho bude znamenať menej peňazí na motivačné príspevky, ktoré by ocenili pracovitých a kvalitných lekárov.

Zdravotníctvo je pritom už teraz jednou z najväčších položiek vo verejných financiách. V budúcom roku naň má ísť 7,62 miliardy eur, viac pôjde podľa návrhu rozpočtu už iba na dôchodky.

Lekári dosiahli viac ako platy

Vláda však dnes schválila aj Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva, v ktorom sa zaväzuje splniť aj ďalšie požiadavky lekárskych odborov. Popoludní ho na oficiálnom stretnutí podpísal premiér Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ako aj šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.

Memorandum obsahuje jednotlivé požiadavky a pri každej je uvedené, čo konkrétne vláda podnikne na jej naplnenie.

Zmena systému financovania zdravotníckych zariadení

V tomto bode sa vláda zaväzuje, že navrhne taký zákon o rozpočte, ktorý zaručí, že nemocnice sa nebudú ďalej zadlžovať, a bude brať do úvahy infláciu, ako aj motivačné ohodnotenie zdravotníckych pracovníkov.

Memorandum hovorí aj o tom, že vláda pripraví zákon, ktorý zabezpečí, aby poisťovne pokrývali nemocniciam oprávnené náklady. Taktiež by mal najneskôr do konca budúceho roka uzrieť svetlo sveta zákon, ktorý by zaviedol zmeny vo financovaní zdravotníctva, a to najmä cez zavedenie systému DRG.

V nasledujúcich troch rokoch by malo prísť aj k zaplateniu všetkých dlhov po splatnosti štátnych nemocníc.

Navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania

V tomto bode vláda prisľubuje vykonať opatrenia, ktoré vytvoria predpoklady na zvýšenie počtu zdravotníkov. Taktiež by sa mali vykonávať kontroly v nemocniciach zamerané na to, či má nemocnica predpísaný počet zdravotníkov na tom-ktorom oddelení. V prípade, že ich mať nebude, bude jej hroziť trestné stíhanie, a to za trestný čin ohrozovania zdravotnej starostlivosti, ktorý sa má stať súčasťou Trestného zákona.

Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie pri vzdelávaní zdravotníkov

Inzercia

V tomto prípade ide najmä o zabezpečenie vzdelávania zdravotníkov. To by malo prebiehať kontinuálne, pre nedostatok peňazí sa to však deje iba v obmedzenej miere. Vláda preto iniciovala predloženie zákona, ktorý by riešil prekážky pri používaní peňazí z externých zdrojov.

Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov

Vláda sa zaviazala prijať opatrenia, ktoré umožnia zvýšiť počet študentov medicíny v slovenskom jazyku aspoň o stovku. Zároveň sa majú navýšiť rozpočty lekárskych fakúlt. Každý lekár, ktorý študoval v slovenskom jazyku, bude oslovený s konkrétnou pracovnou ponukou na Slovensku.

Reforma vzdelávania lekárov

V rámci tohto bodu by sa mala prehodnotiť a skrátiť dĺžka špecializačného štúdia, ako aj certifikačnej pracovnej prípravy. Zmeniť by sa mala aj štruktúra týchto programov tak, aby boli porovnateľné s Českou republikou. Taktiež by sa mali odstrániť záverečné skúšky v prípade, ak sa takéto skúšky v daných odboroch v iných krajinách Európskej únie nevykonávajú. Vo všeobecnosti by mali byť prijaté opatrenia, ktoré štúdium zbavia byrokracie a rôznych iných prekážok.

Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť

Táto požiadavka má súvis s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc. Vláda v memorande prisľubuje, že do konca januára zabezpečí, aby bol predložený zákon, ktorý zakotví personálne normatívy. To by malo zabrániť tomu, aby pri realizácii optimalizácie siete prišlo k nedostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Zabezpečenie mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov

Táto požiadavka bola naplnená schválením zákona o navýšení platov v parlamente. V memorande sa však vláda zaväzuje aj k tomu, že zabezpečí, aby mali nemocnice dostatok prostriedkov na pokrytie zvýšených nákladov.

V ďalších troch bodoch sa vláda zaväzuje zabezpečiť, že lekári, ktorí podali výpovede, budú prijatí naspäť a nebudú sankcionovaní. Memorandum taktiež rieši úpravu pracovných zmlúv, aby reflektovali zmeny v platoch.

Lekárske odborové združenie sa zasa zaväzuje, že zabezpečí, že lekári, ktorí podali výpovede, budú pokračovať v pracovnom pomere. Ďalšie spory sa majú riešiť rokovaním.

Na dohľad nad plnením memoranda sa zriadi spoločná komisia, ktorú budú tvoriť štyria zástupcovia odborárov a štyria zástupcovia vlády. Schádzať sa bude vždy, keď o to požiada jedna z uvedených strán.

Platy budú rásť aj sestrám

Poslanci v Národnej rade v stredu schválili aj pozmeňujúce návrhy poslancov OĽaNO, podľa ktorých narastú platy aj sestrám a iným zdravotníkom.

Rast platov sestier bude spočívať v odpracovaných rokoch až do 30 rokov praxe. Podľa premiéra chcú týmito krokmi zastabilizovať zdravotníctvo z personálnej stránky. „Samozrejme, aj aby sme vybavili naše nemocnice pre kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Heger.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že týmito krokmi sa práca na rezorte nekončí, ale začína. „Budem dbať na to, aby sa body z memoranda postupne plnili,“ uviedol Lengvarský a zároveň poďakoval poslancom, že podporili zvýšenie platov lekárov, ale aj ďalšie pozmeňujúce návrhy.

Lekári podali výpovede na konci septembra. Vláda vtedy schválila návrh na zvýšenie miezd zdravotníkov, lekárskym odborom sa však toto navýšenie zdalo nedostatočné, a preto pristúpili k radikálnemu kroku. Stiahnutie výpovedí podmieňovali splnením ôsmich požiadaviek.

Na riešenie situácie mala vláda dva mesiace, intenzívnejšie rokovania sa však začali až v polovici novembra. Týždeň pred vypršaním výpovedných lehôt sa zdalo, že rokovania stroskotali, s tým, že minister financií Igor Matovič lekárom, ktorí neodídu, ponúkol štedrý stabilizačný príspevok.

Nemocnice v pohotovostnom móde

Už o niekoľko dní však rôzne nemocnice postupne začali ohlasovať, že pre výpovede lekárov od decembra obmedzia operácie. To vyvolalo reakciu vlády a dohoda s lekármi o zvyšovaní platov sa nakoniec podarila. Vláda taktiež prisľúbila, že bude riešiť aj zvyšných sedem požiadaviek odborárov.

Napriek dohode a schváleniu navýšenia platov začne prešovská fakultná nemocnica poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Bude tiež poskytovať vopred naplánovanú onkologickú a biologickú liečbu.

„Bude platiť tak či tak od štvrtka, lebo keby došlo k stiahnutiu výpovedí o 18.00 či 19.00 h, tak my nebudeme vedieť zareagovať tak, aby sme od štvrtka išli úplne v štandardnom plnohodnotnom režime. Ideme režimom poskytovania iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Prešovská nemocnica bude podľa neho v piatok informovať o tom, v akom režime bude fungovať budúci týždeň.

Naopak, v Univerzitnej nemocnici Bratislava budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Takmer všetci lekári stiahli svoje výpovede.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.