Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2022, 12:09

Šéf odborárov Visolajský

Boli sme v tom, že smerujeme k dohode. Matovič burcuje ľudí k nenávisti

Boli sme v tom, že smerujeme k dohode. Matovič burcuje ľudí k nenávisti

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Visolajský odmieta, že zo strany lekárskych odborov pribudli ďalšie požiadavky. Vyzýva Igora Matoviča, aby sa vrátil k rokovaciemu stolu.

„Ak doteraz ani jeden z nápadov pána Matoviča nefungoval, máme vážne obavy, či bude fungovať ten od 1. decembra. My tvrdíme, že nie,“ vyhlásil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský po rokovaní na ministerstve zdravotníctva na margo stabilizačného príspevku.

Ten zdravotníkom ponúka vláda, ak neodídu z nemocníc. Šéf odborárov tvrdí, že nemocniciam to nepomôže z dlhodobého ani krátkodobého hľadiska a označil to za deštruktívne opatrenie, ktoré len „betónuje“ aktuálny stav v nemocniciach.

Hoci minister financií Igor Matovič každou ďalšou tlačovou konferenciou podľa jeho slov škodí celej situácii, vyzval vládu, aby si v pokoji sadli za rokovací stôl a vrátila sa k víkendovej požiadavke lekárov na zvýšeniu platov.

„Žiadne ďalšie milióny sme nežiadali, sú to dezinformácie

Odborári podľa slov Visolajského boli ešte do stredajšej tlačovej konferencie vlády presvedčení, že smerujú k dohode a majú ju dokonca milimetre na dosah. Následne však zostali veľmi prekvapení z vyjadrení Igora Matoviča i premiéra Eduarda Hegera o tom, že rokovania stroskotali.

Čítajte tiež

Nové požiadavky, o ktorých hovoril minister financií, LOZ popiera. „Žiadne ďalšie milióny eur sme nežiadali, žiadne požiadavky nepribudli. My sme sa s ministerstvom zdravotníctva bavili technicky o pracovných zmluvách, o veciach, ktoré sú dnes vo vyšších kolektívnych zmluvách, pracovných kolektívnych zmluvách, či by bolo možné ich dať aj do pracovných zmlúv,“ priblížil Visolajský.

Igor Matovič v stredu tvrdil, že lekári údajne žiadali ďalších desať podmienok vrátane skrátenia pracovného času zo 40 hodín týždenne na 37,5 či dodatočný týždeň dovolenky. 

Odborársky predák reagoval, že išlo o čisto technickú debatu mimo ôsmich požiadaviek. „Ministerstvo zdravotníctva povedalo, že s tým nemá problém. Súhlasilo s tým, ale nie sú to žiadne nové peniaze navyše, to sú dezinformácie a klamstvá,“ vyhlásil Visolajský s tým, že podobnými vyjadreniami sa nedá dosiahnuť dohoda.

Igor Matovič podľa neho dodatky k zmluvám „cieľavedome zneužil“, aby mohol prísť s „bombastickým“ návrhom, ktorý vyvolal zbytočné emócie.

Zopakoval, že cieľom LOZ je aj naďalej dospieť k dohode tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť v nemocniciach. Matoviča kritizuje za spôsob komunikácie, tvrdí, že ničomu nepomáha. „Boli sme v tom, že smerujeme k dohode, včerajšia tlačovka je pre ľudí nepochopiteľná,“ skonštatoval s tým, že nerozumie zámerom ministra financií.

Visolajský Matovičov príspevok odmieta, hovorí o napätí v nemocniciach

Keďže LOZ na posledný vládny návrh k platom nepristúpil, ten už viac neplatí a kabinet prišiel v stredu s alternatívou – zdravotníkom ponúka stabilizačný príspevok, ktorý by mal stáť jednorazovo približne 400 miliónov eur.

Ide o 10-tisíc eur pre lekárov s plným úväzkom po dobu troch rokov. Tí s atestáciou by zároveň dostali tisíc eur za každý rok praxe, spolu však maximálne 30-tisíc. Všetci ostatní zdravotníci v nemocniciach, od sestier po sanitárov, by mohli získať paušálny príspevok 5-tisíc eur. Pri polovičnom úväzku by dostali polovičnú sumu.

Príplatok bude pre všetkých zdravotníkov v nemocniciach, ktorí od 1. decembra budú poskytovať zdravotnú starostlivosť, a teda nepodajú či stiahnu výpoveď. Vyplatený bude na tri roky dopredu. Ak by sa počas daného obdobia rozhodli zdravotníci zo systému odísť, museli by vrátiť alikvotnú sumu. 

Visolajský hovorí, že stabilizačné príspevky neriešia problém. Zastabilizujú len personál, ktorý už v nemocniciach je. „Chceme nastaviť systém odmeňovania lekárov tak, aby to prilákalo medikov, aby prišli lekári z Čiech aj so svojimi skúsenosťami zo zahraničia," povedal Visolajský a volá po systémovom riešení.

On osobne by mal podľa Matovičovho návrhu nárok na 27-tisíc eur. „Ja tento šek odmietam. Mne ide o to, aby sme mali lepšiu nemocnicu,“ povedal s tým, že chce radšej nových kolegov, nové sestry a produkciu kvalitných lekárov s fakultami. 

Inzercia

Odbory ministrovi financií vyčítajú, že nenašiel 40 miliónov

Miesto stabilizačného príspevku mal Igor Matovič radšej nájsť 40 miliónov eur ročne a s lekármi sa dohodnúť, vyčíta ministrovi Peter Visolajský. Vláda pôvodne lekárom ponúkla platy porovnateľné s Českom, no odborári žiadali ešte viac za odpracované roky praxe, na ktoré podľa premiéra nie sú peniaze. 

Ministrovi financií zazlievajú, že miesto pristúpenia na kompromis našiel zdroje na jednorazový príspevok. Podľa LOZ-u však líder Obyčajných ľudí nápad ešte prehodnocuje.

Gynekológ Roman Procházka z nemocnice na bratislavských Kramároch to pokladá za výsmech. „Pán minister nemá 40 miliónov, ale stovky miliónov odrazu vytiahne z kešene. Toto celé lavírovanie s financiami je podvod,” povedal lekár s 32-ročnou praxou.

Čítajte tiež

Lekárske odborové združenie a ministerstvo zdravotníctva podľa Visolajského speli k finálnej dohode. Sú preto prekvapení vyjadreniami Matoviča, ktorý ich snaženie „kompletne hodil do koša". Kroky ministra financií podľa odborárov burcujú ľudí do nenávisti a prinášajú hnev do nemocníc, v ktorých sa hrotí napätie. Politikov prosí, aby viac neprilievali olej do ohňa.

Šéf odborárov verí, že lekári teraz šéfovi OĽaNO ukážu, že im nejde o peniaze, ale o zlepšenie zdravotníctva.

Dohoda je na siedmich bodoch, komora lekárov vyzýva na dohodu

Zároveň ocenil konštruktívny prístup ministra zdravotníctva. Očakáva, že sedem požiadaviek, na ktorých spolu našli zhodu, bude pretavených do zákonov a veľmi rýchlo schválených v parlamente.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po štvrtkovom rokovaní povedal, že rezort sa dohodol s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy, ktoré nie sú v pôsobnosti rezortu zdravotníctva. 

„Myslím, že riešenia, ktoré sú tam navrhnuté, sú prijateľné pre obe strany. V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané," uviedol. Rokovania by mali pokračovať v piatok na rezorte spravodlivosti, kde sa požiadavky prekonzultujú.

Ďalšie stretnutie lekárskych odborárov na zdravotníctve by sa malo uskutočniť v pondelok. Slovenská lekárska komora medzičasom žiada vládu a odbory, aby akceptovali posledný návrh vlády na zvýšenie platov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a uzavreli dohodu. 

Vo výpovediach je momentálne približne 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Ak sa s vládou nedohodnú, z nemoncíc odídu 1. decembra. 

Minister zdravotníctva už komunikuje s krajskými krízovými štábmi v nemocniciach a má aj pripravený list, ktorým ich zaviaže k rozhodnutiam ústredného krízového štábu. Rušenie plánovaných operácií si bude musieť každá nemocnica vyriešiť sama. Premiéri krajín V4 tiež prisľúbili ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo lekárov do nemocníc.

Požiadavky lekárskych odborárov:

  1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
  2. Navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.
  3. Navýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená konkurencieschopnosť SR a kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta.
  4. Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie.
  5. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov. 
  6. Zreformovať vzdelávanie mladých lekárov – atestačné a špecializačné štúdium.
  7. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dostatočného zdravotníckeho personálu.
  8. Slovensko nesmie stratiť konkurencieschopnosť pri získavaní lekárov a sestier pre pacientov, a preto žiadame, aby bola neatestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, atestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 2,8-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve so zohľadnením aktívne vykonávaných špecializácií a certifikovaných činností a so zohľadnením dĺžky praxe, a to zvýšením koeficientu za každý rok praxe o 0,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne teda cca o 50 eur za každý rok praxe). Čas materskej a rodičovskej dovolenky na účely mzdového ohodnotenia započítavať do času odbornej praxe.

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

V nedeľňajšom šlágri na futbalových MS v Katare remizovalo v E-skupine Španielsko s Nemeckom 1:1. Štvornásobní majstri sveta Nemci vyrovnali v 83. minúte, keď Niclas Füllkrug odpovedal na presný zásah ďalšieho striedajúceho hráča Alvara Moratu. Nemci sa otriasli po šokujúcej prehre 1:2 s Japonskom a ziskom bodu sa vrátili do boja o postup, hoci im pred záverečnými zápasmi v "éčku" patrí v tabuľke posledná štvrtá priečka. Španieli sú so štyrmi bodmi lídri zoskupenia, nasledujú trojbodové tímy Japonsko a Kostarika. (tasr)

pred 8 hodinami

„Vnútri nemocnice cítite tlak istých štruktúr, ktoré by boli radšej, keby ste robili menej. Keď vám to dennodenne naznačujú, prestane vás to baviť,“ hovorí špičkový neurochirurg, ktorý sa pred tromi rokmi vrátil z Nemecka na Slovensko, aby v ružinovskej nemocnici v Bratislave rozbehol novú neurochirurgickú kliniku. Patrí medzi lekárov, ktorí podali výpoveď, no ešte pred dohodou vlády s odborármi ju napriek podpore požiadaviek stiahol. 

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Futbalisti Chorvátska zvíťazili v nedeľňajšom zápase F-skupiny na MS v Katare nad Kanadou 4 : 1. Úradujúci vicemajstri sveta prehrávali po bleskovom góle Alphonsa Daviesa, ešte v prvom polčase sa im však podarilo otočiť skóre. Strelecky sa presadili Andrej Kramarič a Marko Livaja, po zmene strán zaznamenal Kramarič svoj druhý gól v zápase a skóre uzavrel Lovro Majer. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.