Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
12. august 2022

Hamran vs. Fico

Políciu už neriadi mafia, vyšetrovatelia neslúžia Bödörovi

Šéf polície sa zastal svojich podriadených a poslal niekoľko odkazov predsedovi Smeru. Viac ako slová sú však dôležité výsledky.

Políciu už neriadi mafia, vyšetrovatelia neslúžia Bödörovi

Foto: Postoj/TASR

Bývalý premiér nerobí už dva roky prakticky nič iné, len spochybňuje prácu orgánov činných v trestnom konaní. Vyšetrovateľov NAKA, elitných prokurátorov aj sudcov, ktorí rozhodujú o väzbe jeho nominantov.

Pre politika, ktorý sa v minulosti aspoň verbálne zaštiťoval sociálnou agendou, už toľko neznamenajú ani tzv. chlebové témy. Sem-tam síce vyhlási niečo o vysokých cenách a rekordnom zdražovaní, mysľou je však dávno inde.

Robert Fico je pod obrovským tlakom, ktorý ešte umocnilo obvinenie jeho osoby v kauze Súmrak. V pude sebazáchovy sa už sústreďuje len na hasenie osobných problémov, ktoré mu spôsobuje zvýšená pozornosť kriminálky.

Výsledkom je aj bizarná situácia, na ktorú nedávno upozornil samotný Fico. Pred novinárov sa okrem neho postavili aj ďalší traja prominentní obvinení: Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Marek Para.

Precedens

Fico má pravdu, že ide o precedens, aký nevidno široko-ďaleko. Mýli sa však v tom, že je to dôsledok bezprecedentného zneužívania polície na politické ciele. Ilustrujú to aj štatistiky odsúdených a obžalovaných.

Z dát, ktoré prezentoval Štefan Hamran, je zrejmé, že polícia neťahá podozrenia o organizovanej trestnej činnosti z klobúka. Svedčí o tom aj 17 doteraz právoplatne odsúdených bývalých funkcionárov z éry Smeru.

Ak by stáli dôkazy na vode, súdy by tieto prípady bez mihnutia oka hodili do koša. V kauzách politicky exponovaných osôb by nikto príčetný neriskoval blamáž a už vôbec nie medzinárodnú, keďže sa môžu odvolať.

Výpovedné sú aj čísla o počte obžalovaných: tím Očistec, ktorý preveruje najmä činnosť policajnej mafie pod vedením Norberta Bödöra, podal obžalobu na 25 osôb. V prípadoch, ktorými sa zaoberá, sa priznalo 22 ľudí.

Komplot

Podľa predsedu Smeru je to dôsledok šikany zo strany vyšetrovateľov, manipulácie svedkov a politickej objednávky Igora Matoviča, Eduarda Hegera, Romana Mikulca a prezidentky Zuzany Čaputovej.

Ak dáme bokom marketingovú líniu Ficovho posolstva, aj vecne ide o holý nezmysel. Za políciu je síce zodpovedný minister vnútra, no predstava, že koordinuje stíhanie veľkých káuz, je len v hlave expremiéra.

Hypotéza o komplote vyššie menovaných už nie je ani len z ríše snov. Vie to aj Fico, no keďže musí udržiavať svoje publikum v prevádzkovej teplote, pokojne sa znemožní aj nepodloženými konštrukciami.

Inzercia

Nehovoriac o tom, že špeciálna prokuratúra je úplne nezávislá od politickej moci. Dôkazom je aj vrátenie kauzy Súmrak na dopracovanie policajným vyšetrovateľom, keďže v nej spravili procesné chyby.

Svedomie

Fico by si mal skôr spytovať svedomie, ako je možné, že také vysoké percento nominantov Smeru sa už postavilo alebo postaví pred súd. Ak by to náhodou nevedel, odporúčame mu naštudovať si kauzu Očistec.

Jej podstatou je koordinovaná činnosť predstaviteľov bezpečnostných zložiek, ktorí vypaľovali podnikateľov, chránili našich ľudí a diskreditovali politických oponentov Smeru. Na objednávku špičiek strany.

Takto to podľa vyšetrovateľov fungovalo vo svete Norberta Bödöra, ktorý mal byť hlavou policajnej mafie. Zadával úlohy, vyberal a distribuoval provízie. A zároveň bol spojkou medzi represívnymi orgánmi a politikou.

Nitrianskeho oligarchu poslúchali na slovo najvyšší funkcionári polície aj vytypovaní vyšetrovatelia. Možno aj to je dôvod, prečo Fico tak často podsúva hypotézy o spolčení súčasných mocných. Podľa seba súdim teba.

Klan

Podstatou organizovaného zločinu je totiž lojalita a vnútorná súdržnosť. Bez klanovej mentality by neprežil už zradu prvého člena. Očistec je prípadovou štúdiou, čo sa stane, keď začnú vyskakovať z idúceho vlaku.

Štefan Hamran sa zachoval správne, keď sa podobne ako špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zastal svojich podriadených. Ak niečo vykazuje známky šikany a lynču, tak sú to práve výroky predsedu Smeru.

Konkrétne poznámky o politickom revanši, ktorý nastane, keď sa dostane znovu k moci. Ako vyhodí z polície odvážnych vyšetrovateľov a zoberie previerky elitným prokurátorom. A potom ich všetkých posadí za mreže.

Aj policajný šéf však veľmi dobre vie, že dôležitejšie ako slová sú skutky. Vyšetrovateľom ide karta, ale zatiaľ sú len v polovici cesty. Konečné skóre sa bude merať až rozhodnutiami súdov v kauzách Očistec a Súmrak.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.