Turci a Saudi by v Sýrii iba zvýšili chaos, na Rusov nemajú

Turci a Saudi by v Sýrii iba zvýšili chaos, na Rusov nemajú

Turecký premiér Ahmet Davutoglu. Foto: TASR/AP

Washington by si mal dvakrát rozmyslieť, či povolí Turecku a Saudskej Arábii vstúpiť do vojny v Sýrii. V snahe blokovať Rusov by to bolo iracionálne.

Po tom, čo Rusko vo vojnou rozvrátenej Sýrii stále posilňuje svoju vojenskú podporu pre prezidenta Asada a šíitsky blok, regionálne sunitské mocnosti Turecko a Saudská Arábia znervózneli. Cítia sa neschopné, lebo sa do občianskej vojny nevedia zapojiť viac a podporiť tak mnohé islamistické skupiny bojujúce proti Asadovi.

Po niekoľkých týždňoch vyjednávaní sa Turci a Saudi nakoniec rozhodli napnúť svaly, aby sa spoločnými silami zapojili do intenzívnejšej sýrskej vojny. Pre Západ je to nebezpečné. Riskuje sa tým vyprovokovanie ďalšieho ruského a iránskeho zaangažovania sa do Sýrie a môže to vyvolať konfrontáciu NATO versus Rusko.

Keď sa Turecko odvolávalo na narušenie svojho vzdušného priestoru a 24. novembra zostrelilo ruskú stíhačku Su-24, Rusko incident využilo ako príležitosť na posilnenie svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii a začalo „bombardovať islamistov“. Čiže islamistov, ktorí za podpory Turecka, Saudskej Arábie a Kataru bojujú proti Asadovi. Ruský krok obsahoval aj inštalovanie moderného protiraketového systému S-400.

Ak sa Turecko a Saudská Arábia ako spojenci USA zapoja do bojov v Sýrii - medzi inými aj proti Rusku – iba kvôli podpore „umiernených“ islamistov, Západ by to mal vnímať ako poplašnú správu. Zdieľať

Turecko a Saudská Arábia sa obávajú, že nový hráč môže zásadne poškodiť ich plány inštalovať v Damasku sunitský režim. Preto dnes hovoria, že sú pripravené napadnúť blok pozostávajúci z asadovských síl, Ruska a šíitskych militantov z Iránu a Libanonu.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu prehovoril spôsobom, ktorý silne pripomínal známu frázu: turecký kašeľ je horší ako turecké uhryznutie. „Nikto by nemal zabudnúť,“ povedal 9. februára, „ako sovietske vojská, ktoré boli počas druhej svetovej vojny mocnou supersilou, vstúpili do Afganistanu a potom z neho potupne odišli. Tí, ktorí teraz vošli do Sýrie, z nej takisto odídu potupne.“ Inými slovami, Davutoglu Rusom odkázal: Vypadnite zo Sýrie, ideme tam my. Rusi ani len neodpovedali. Iba ďalej pokračovali v bombardovaní.

Turecko naďalej hrozí, že zvýši vojenskú prítomnosť v Sýrii. Vicepremiér Yalcin Akdogan prisľúbil, že Turecko už viac nebude obhajovať svoje národné záujmy iba v „obrannom postavení“. „Môže nejaký tím neustále hrať iba defenzívne a napriek tomu vyhrať?" pýtal sa Akdogan. „Iba obrannou hrou nič nevyhráte, naopak, môžete všetko stratiť. V regióne je veľmi dynamická situácia a treba ju čítať veľmi pozorne. Mohlo by sa stať, že človek pre obavy a strach skončí úplne v kúte.“

Chystá sa Turecko ako člen NATO vstúpiť do vojny, aby naplnilo svoje sunitské sektárske ciele? Pripoja sa k nemu Saudi? Ak saudskí spojenci neblafujú, už dávajú signály, ktoré môžu prípadne prerásť do novej krvavej kapitoly sektárskych zástupných vojen v Sýrii.

Po prvé: Saudská Arábia oznámila, že posiela stíhačky na leteckú základňu Incirlik v južnom Turecku, odkiaľ lietadlá USA a iných spojencov útočia na základne Islamského štátu. Saudskí vojenskí predstavitelia povedali, že ich bojové lietadlá môžu zintenzívniť letecké operácie v Sýrii.

Po druhé, a to je ešte znepokojujúcejšie: turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu sa vyjadril, že v Sýrii môžu Turecko a Saudská Arábia spoločne nasadiť pozemné armády. Uviedol tiež, že obe krajiny už dlho zvažujú cezhraničné operácie dovnútra Sýrie – pod zámienkou boja proti ISIS, no v skutočnosti v záujme posilnenia sunitských skupín bojujúcich proti šíitskemu bloku – no ešte nevydali rozhodnutie.

Saudi vyzerajú byť vo veci vojenskej intervencie, naopak, istejší. Saudský brigádny generál povedal, že spoločná turecko-saudská pozemná operácia v Sýrii už bola naplánovaná. Dokonca doplnil, že v blízkych dňoch sa tureckí a saudskí vojenskí experti stretnú, aby uzavreli „detaily, operačný štáb a úlohy, ktorých sa každá krajina zhostí“.

Sýrsky režim v Damasku vyhlásil, že akákoľvek pozemná operácia vnútri sýrskeho suverénneho územia „bude znamenať agresiu, ktorá musí byť odrazená“.

Týmto pokračovaním sa môže v Sýrii začať ešte horšia katastrofa, ktorá môže trvať ďalších 10 až 15 rokov. Zdieľať

Ak sa Turecko a Saudská Arábia ako dvaja dôležití spojenci USA rozhodnú zapojiť do boja v strašnom koktaili nepriateľov, v ktorom už sú sýrska armáda, radikálni džihádisti, rôzne šíitske skupiny a, čo je najkritickejšie, Rusko – a to všetko iba kvôli podpore „umiernených“ islamistov – Západ by to mal vnímať ako poplašnú správu. Týmto pokračovaním sa môže v Sýrii začať ešte horšia katastrofa, ktorá by potenciálne trvala ďalších 10 až 15 rokov.

Nové sunitské dobrodružstvo pravdepodobne prinúti Irán, aby sa v Sýrii viac vojensky angažoval. Vytvorí sa nové napätie. Destabilizujú sa aj ďalšie oblasti Blízkeho východu, kde bude sunitský blok pozostávajúci z Turecka, Saudskej Arábie a Kataru tlačený k novým zástupným vojnám proti šíitskemu bloku a Rusku.

Washington by si mal dvakrát rozmyslieť, či svojim sunitským spojencom povolí napadnúť ich šíitskych nepriateľov. Môže to byť vojna bez akýchkoľvek víťazov, no s obrovským množstvom obetí a vedľajších škôd. Umožniť sunitským supersamcom vstúpiť do hlbšej sektárskej vojny v snahe blokovať ruskú expanziu na Blízkom východe nie je racionálny krok. A celkom určite by to neposlúžilo americkým záujmom.

Turecko a Saudská Arábia sú vojensky príliš slabé na to, aby zničili záujmy Ruska. Je to ruská pasca – presne to, kam Rusi dúfajú, že ich nepriatelia spadnú.

Burak Bekdil
Autor je komentátor tureckého denníka Hürriyet a spolupracovník inštitútu Middle East Forum.

Pôvodný text: Russia's Trap: Luring Sunnis into War. Publikované so súhlasom Gateston Institute, preložil L. Obšitník.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo