Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Politika
22. jún 2022

Vzťahy v koalícii

Mne zatiaľ premiér nepovedal, aby som na Sulíka prestal útočiť, tvrdí Matovič

Mária Kolíková, Igor Matovič a Milan Krajniak debatovali v diskusii s Marekom Vagovičom o balíku pomoci aj konfliktoch vo vládnej koalícii.

Mne zatiaľ premiér nepovedal, aby som na Sulíka prestal útočiť, tvrdí Matovič

„Mne zatiaľ nepovedal, že nemám útočiť,“ reagoval Igor Matovič v utorok večer na údajný sľub premiéra Eduarda Hegera Richardovi Sulíkovi, že líder OĽaNO už nebude voči šéfovi SaS používať osobné útoky. „Aj mne sa niekedy stane, že sľúbim za niekoho niečo, čo nemám potom v moci, takže uvidím, jak to Edo vybaví.“

Sľub o konci osobných útokov ministra financií na adresu ministra hospodárstva údajne dal predseda vlády na pondelkovom stretnutí, ktoré zvolal šéf Sme rodina Boris Kollár. Hlavným výsledkom schôdzky, ktorá sa konala bez Igora Matoviča, bolo, že SaS sa po niekoľkých týždňoch rozhodla opäť zúčastňovať na koaličných rokovaniach.

O napätých vzťahoch v koalícii, rodinnom balíku aj budúcnosti súčasnej vlády diskutoval v utorok Igor Matovič s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a ministrom práce Milanom Krajniakom v rámci talkšou Večer Mareka Vagoviča v bratislavskom Luna Bare.

Kolíková v diskusii potvrdila, že vstúpila do strany SaS. „Som členkou SaS od pondelka,“ povedala.

Polovička fašistov za, polovička proti

Debata sa odohrávala v predvečer dôležitého hlasovania v parlamente o prelomení veta prezidentky Zuzany Čaputovej na návrh Matoviča o pomoci rodinám. Ten si ani niekoľko hodín pred hlasovaním nemohol byť istý, že bude mať dostatočnú podporu na prelomenie veta.

„Môžu rozhodnúť jeden-dva hlasy,“ vravel šéf OĽaNO. „Je to veľmi ťažká nadpráca zo strany ľudí, ktorí chcú rozbiť náš poslanecký klub. Urobíme všetko preto, aby sme zabránili zlanáreniu.“

Odmietol, že by rozhodujúcim faktorom pre jeho úspech v hlasovaní boli poslanci ĽSNS. „Zjednodušene, polovička fašistov hlasuje proti rodinám, polovička fašistov hlasuje za rodiny.“ Považuje za neférové, keď sa mu vyčíta, že hlasuje s fašistami, no nehovorí sa o tom, že ostatní „hlasujú s Mazurekom, Sujom a s ostatnými z ĽSNS“.

Na otázku, či pred stredajším hlasovaním rokoval s niektorým z kotlebovcov, reagoval: „Nikoho som nevolal, nikoho som neoslovoval. Verím, že tam bude nadpolovičná väčšina tých, ktorí v tomto čase nebudú mať svedomie hodiť rodiny cez palubu.“

Je si vedomý, že balík parlamentom druhýkrát prejsť nemusí. „Sľúbil som rodinám, že ich nenechám v štichu a že pomoc presadím. Ale úprimne priznávam, fakt neviem ako,“ odpovedal na otázku, čo spraví, ak parlament prezidentkino veto neprelomí.

„Nedovolím, aby zlomyseľnosť ľudí, celého ansámblu od Mazureka cez Sulíka, Fica a Pellegriniho a všetkých čertov, čo sa spojili dokopy, zablokovala pomoc rodinám,“ povedal Matovič.

Ak SaS neustúpi, nepohneme sa ďalej

Milan Krajniak hovorí, že Sme rodina je v postoji k Matovičovmu balíku jednotná. Podstatné pre nich je, aby od 1. júla začala fungovať pomoc pre rodiny. „Mne by sa zdalo šťastnejšie, keby sme veto prelomili s pripomienkami prezidentky a potom by sme dobehli tie ostatné veci,“ povedal s tým, že najkľúčovejšie je v tejto veci rozhodnutie OĽaNO.

Podľa Krajniaka nebolo pre Sme rodina tzv. krúžkovné podstatné, ale chápu, že pre OĽaNO je to priorita, a preto to podporia. „Majú právo to presadiť. Nerobím okolo toho politiku a nehráme vydieračské hry. Ak SaS trochu neustúpi, nepohneme sa ďalej,“ tvrdí minister práce a vyjadrenia SaS, že pri rokovaniach o balíku pomoci nedostali odpovede na argumenty, označil za „výhovorky“.

Mária Kolíková uviedla, že by sa peniaze nemali rozhadzovať na nedomyslené nápady. „Nemáme na riadny chod štátu, na školstvo a zdravotníctvo. Ale ideme rozhadzovať peniaze na niečo, čo nie je domyslené. Bude to mať obrovský dosah na rozpočet. SaS je však k rozpočtu zodpovedná.“

„Bol by som veľmi rád, keby sa každý minister staral do rezortu, ktorému rozumie,“ reagoval Matovič na Kolíkovú. SaS-károm opäť vyčítal, že „bránia výrobcov alkoholu, prevádzkovateľov hazardu a bohaté firmy“.

Minister financií chce vyšším výberom daní z negatívnych externalít zvýšiť platy zamestnancov v školstve. Avizoval, že v stredu predloží tento návrh na rokovaní vlády. Bude to už tretíkrát.

„Stačí tvoj hlas zajtra na vláde, Mária, a učitelia môžu mať hneď vyššie platy,“ apeloval na ministerku z SaS.

V diskusii opäť spomenul, že mu nepovolili školskí odborári vystúpiť na minulotýždňovom proteste v Bratislave, na ktorý prišlo viac ako desaťtisíc pracovníkov školstva. „Ale smerákom a hlasistom tam dovolili zbierať hlasy pre referendum. Trošku to smrdí. Je mi ľúto, že sa niektorí učitelia nechali na toto nahovoriť.“

Kolíková sa učiteľov zastala s tým, že je podľa nej v poriadku, ak prídu na námestie pripomenúť vláde, že na nich nemyslí. „Môžeme čakať, že to budú ďalší, či už zdravotné sestry, alebo justiční zamestnanci.“

Odvaha prezidentky vs. dvojaký svetelný rok

Ministerka spravodlivosti v súvislosti s balíkom pomoci kritizovala aj to, že pri presadzovaní došlo ku „kolaborácii s fašistami“ a že prešiel „bagrom“ v skrátenom legislatívnom konaní. Ocenila rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa ho rozhodla vetovať.

„Bola to veľká odvaha a ja si to veľmi cením,“​ povedala. „Ja nie som proti rodine, ale rodinám nepomôže, ak sa budú porušovať pravidlá. Prezidentka sa nesprávala inak ako v minulosti. Tu išlo o hrubé porušenie pravidiel.“

Matovič v diskusii opäť poukázal na to, že podobný postup v minulosti Čaputovej neprekážal.

„Pred dvomi rokmi tu bol návrh Márie Kolíkovej o sudcoch, nejaká maličkosť, prkotinka, ktorá išla cez skrátené konanie. Ale keďže to predkladala pani ministerka, tak kamarátka kamarátke podpísala.“

Rovnako podľa neho neprekážalo Čaputovej, že v skrátenom konaní prešlo Sulíkovo „kilečko“. Matovič vraví o „dvojakom svetelnom roku“.

Podľa Krajniaka prezidentka vetovala balík účelovo. Odvolal sa pritom na prijatie trinástych dôchodkov v posledných dňoch predchádzajúceho parlamentného zoskupenia, keď prezidentka zákon prijatý v skrátenom legislatívnom procese podpísala.

Inzercia

Rozdiel však bol v tom, že ak by prezidentka vtedy zákon vetovala a vrátila do parlamentu, nemal by o ňom kto rozhodovať.

Ak sa parlamentu nepodarí prezidentkino veto prelomiť, vláda by podľa Krajniaka mala v skrátenom legislatívnom konaní prijať tú časť balíka, ktorú Čaputová nenapadla – zvýšenie daňového bonusu a prídavku na dieťa. „A ešte na tejto schôdzi parlamentu to schváliť tak, aby to mohlo platiť od 1. júla,“ skonštatoval.

A čo tak zahryznúť si do jazyka

Moderátor Marek Vagovič sa v ďalšej časti diskusie pýtal na napätie v koalícii a konflikty, ktoré súčasnú vládu vnútorne ničia.

„Ešte keď sme boli v opozícii, Eduard Heger mi raz povedal: ‚To je takto – buď budete brať Igora Matoviča takého, aký je, nebudete sa ho snažiť zmeniť či poučovať, a vtedy s ním môžete vychádzať, alebo s ním vychádzať nebudete. Ja ho volám tvrdohlavý trnavský chlapec. Ten, kto to rešpektuje, tak s ním dokáže vychádzať,‘“ vysvetlil svoj postoj k lídrovi OĽaNO Milan Krajniak.

„Ani mňa nebaví chodiť s každým návrhom pre rezort práce dvadsaťosemkrát za ministrom financií, kým nakoniec povie, že dobre. Ale taká je realita, buď si človek zahryzne do jazyka, presviedča a argumentuje a potom uspeje, alebo neuspeje. Mne to stojí za to a budem to robiť ďalej.“

„Ja mám rada šport, ale nebaví ma stále behať na ministerstvo financií,“ reagovala Kolíková. „Minister sa má venovať aj iným činnostiam ako behaniu na rezort financií. Musí tu byť normálny záujem o normálne rokovanie.“

Vagovič sa Matoviča spýtal, prečo otvára konflikty na všetkých frontoch a či to v konečnom dôsledku nebude viesť k návratu Fica.

„Myslím si, že nie,“ reagoval Matovič. „A prečo ich otváram? Nedokázal by som byť v špinavej politike s pretvárkou. Umrel by som, hanbil by som sa sám za seba.“

„A čo zahryznúť si do jazyka?“ reagoval moderátor.

„To je pravda, politicky by sa mi možno ľahšie žilo, ale pred sebou by som sa zle cítil, ak by som niekedy nepovedal pravdu,“ odvetil minister.

Nie všetkým koaličné rady chýbali

Napätie v koalícii pred pár týždňami vyústilo do rozhodnutia SaS, že sa nebude zúčastňovať na koaličných radách. Tie sú podstatné pre fungovanie vlády aj parlamentu, pretože sa na nich dohadujú dôležité návrhy a postupy koalície v kľúčových otázkach. Zvyknú sa konať každý týždeň. Liberáli po pondelkovom stretnutí Sulíka s Kollárom a Hegerom potvrdili, že sa na koaličné rady znova vrátia.

Minister Krajniak v diskusii povedal, že jemu osobne koaličné rokovania nechýbali. „Zacyklene počúvať tie isté spory…“

Na otázku, kto je „zacyklený“, odpovedal: „Ak nevieš povedať nič pekné, radšej nehovor nič.“ 

„Ani raz som koaličnému partnerovi na koaličnej rade nevynadal,“ hovorí Matovič. „To skôr kolega od susedov buchne dverami a vynadá nám do hlupákov,“ dodal smerom k Richardovi Sulíkovi. „Najradšej by som tam namontoval kamery.“

„Nemusíme vyťahovať, čo všetko si povieme na koaličných radách. Stačí si pozrieť to, čo je verejné. Myslím si, že to úplne stačí,“ reagovala Kolíková.

„V politike si naozaj musíme vedieť zahryznúť do jazyka, lebo inak to nepôjde. Je dobré, že ide leto a budú môcť vychladnúť niektoré vášne,“ dodal Krajniak.

Dodržiavanie koaličnej zmluvy

Podľa Matoviča je súčasná koaličná zmluva príliš prísna. Šéf OĽaNO by ju navrhol podstatne voľnejšiu. Koalíciu pripodobnil tlakovému hrncu, v ktorom to vrie, pokiaľ poslanci – či už konzervatívni, alebo liberálni – majú zakázané predkladanie svojich návrhov.

„Je to ako kuchta, ktorej zvaríte ventil, a je len otázkou času, kedy to buchne,“ vysvetlil Matovič, ktorý by doprial poslancom absolútnu slobodu. Zároveň tak reagoval aj na návrh o zákaze vešania dúhových vlajok na administratívne budovy, ktorý predložil poslanec OĽaNO György Gyimesi spoločne s bývalým poslancom ĽSNS Tomášom Tarabom.

Podľa Matoviča by bolo zo strany poslancov úprimné aj slobodné hlasovanie o vyslovení nedôvery niektorému z ministrov. Povedal, že by mal lepší pocit z toho, ak by poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková úprimne hlasovala za jeho odvolanie z funkcie ministra financií, ako keď sa na hlasovaní nezúčastní, „lebo nechcú porušiť koaličnú zmluvu“.

Líder OĽaNO upozornil aj na fakt, že koaličná zmluva by sa mala dodržiavať vo všetkých ohľadoch. Matovič Kolíkovej viackrát vyčítal, že by si nemala nárokovať funkciu ministerky spravodlivosti, keďže tento post podľa koaličnej zmluvy patrí strane Za ľudí, a nie strane SaS, do ktorej Kolíková vstúpila v pondelok.

„Trápne, Igor,“ reagovala ministerka na opakovanú Matovičovu výčitku. „Pravda nie je trápna,“ kontroval Matovič.

Kolíková upozornila, že skutočnosť, komu patrí rezort spravodlivosti, bola predmetom rokovaní. Podľa ministerky sa život koalície od volieb zmenil, vidieť to aj v parlamente, v ktorom absentujú poslanci klubu Za ľudí. „Takto sú rozdané karty bez ohľadu na to, čo je formálne napísané v koaličnej zmluve,“ uzavrela.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.