Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
21. jún 2022

Štrajky na obzore

Ak k nim príde, Hegerova vláda to nemusí prežiť

Ak nespokojnosť eskaluje, pre Hegerovu vládu to bude veľký politický problém.

Ak k nim príde, Hegerova vláda to nemusí prežiť

Foto: Adam Rábara

Predpovede, že vládu čaká horúca jeseň, bývajú tak trochu klišé, tentoraz však majú potenciál reálnej hrozby.

Pokiaľ ide o nespokojnosť dôležitých profesijných skupín, nakopilo sa toho v jednom čase naozaj dosť.

Len si to stručne zhrňme.

Minulý týždeň vo veľkom počte protestovali učitelia za vyššie platy. Keďže ich požiadavky uviazli v politickom spore medzi SaS a Igorom Matovičom, školské odbory avizujú, že ak sa v dohľadnom čase nenájde riešenie, na jeseň môže dôjsť k ostrému štrajku. Takýto scenár by znamenal zatvorené školy a adekvátnu nervozitu rodičov.

Zmobilizovali sa aj lekári. Lekárske odbory deklarujú, že ak sa vláda nezačne do konca júna vážne zaoberať ich požiadavkami, okolo tritisíc lekárov je pripravených po lete podať výpoveď.

Pre lepšiu predstavu, k akej vypätej situácii to môže viesť, si treba spomenúť na rok 2011, keď hromadné výpovede podalo asi dvetisíc lekárov. Viaceré nemocnice zostali niekoľko dní paralyzované, a aby nedošlo ku kolapsu, musel byť vyhlásený núdzový stav. Vláda Ivety Radičovej už vtedy o nič nehrala, keďže dosluhovala a bolo rozhodnuté o predčasných voľbách, ale aj to ňou poriadne otriaslo.

Okrem lekárov prichádzajú s požiadavkami aj ďalšie skupiny zdravotníkov. Vyššie platy chcú zdravotné sestry aj záchranári.

Ak by situácia okolo lekárov a učiteľov naozaj eskalovala, bolo by to náročné sústo aj pre stabilnú a akcieschopnú vládu. Zdieľať

Argumenty odborárskych predákov treba brať často s rezervou, keďže zvyknú mať tendenciu pozerať sa na svet okolo seba len očami úzkej profesijnej skupiny, ktorú zastupujú.

V tom prípade sa však požiadavky školských či lekárskych odborov nedajú len tak ľahko zhodiť zo stola ako neadekvátne alebo premrštené.

Učiteľské platy sú natoľko nízke, že dnešná inflácia naozaj ženie mnohých príslušníkov tohto stavu do chudoby. Navyše, vláda im zvýšenie platov už niekoľko mesiacov sľubuje, ale keďže je zaseknutá v koaličnom spore, nedokáže sa rozhýbať k činu.

Lekári majú vyššie platy ako učitelia či mnohé iné profesijné skupiny. Problémom je, že ich majú stále nižšie ako ich kolegovia nielen v Rakúsku a Nemecku, ale aj v okolitých stredoeurópskych krajinách. V Poľsku, kde kvôli platom minulý rok tiež protestovali lekári, došlo k ich zvýšeniu a to isté sa deje aj v Maďarsku.

Inzercia

Napríklad kým na Slovensku je plat atestovaného lekára 2,3-násobok priemernej mzdy, v Maďarsku takýto lekár zarobí 3,1-násobok a od roku 2023 3,5-násobok priemernej mzdy. To je viac ako štyritisíc eur.

Takže kým doposiaľ sme riešili ako problém najmä únik zdravotníkov do Česka či Nemecka, novou témou môže byť odchod našich lekárov či sestier z južného Slovenska do Maďarska.

Po zdravotníkoch je dnes v celej Európe vysoký dopyt, aj preto v našich nemocniciach nebezpečne rastie problém s nedostatkom personálu. Už teraz chýba v nemocniciach viac ako dvetisíc sestier, tisíctristo lekárov a vyše tristo záchranárov.

Ale poďme späť k politike.

Narastajúcej nespokojnosti učiteľov a zdravotníkov bude čeliť vláda, ktorá má problém s konštruktívnym vyjednávaním a pokojným hľadaním konsenzu, aký by následne dokázala bez veľkých nervov a turbulencií presadiť.

Dobrým príkladom je aktuálna pomoc rodinám. Táto téma koalíciu tak rozorvala, že ju de facto paralyzovala. Navyše hrozí, že ak aj rodinný balíček v parlamente prejde, udeje sa to spôsobom, pre ktorý ho nakoniec môže stopnúť Ústavný súd.

Ak by situácia okolo lekárov a učiteľov naozaj eskalovala do štrajkov či hromadných odchodov zo zdravotníctva, bolo by to náročné sústo aj pre stabilnú a akcieschopnú vládu.

Pre tú Hegerovu, poznačenú dlhodobým deštruktívnym sporom Sulíka s Matovičom a s premiérom, ktorý ho nedokáže vyriešiť, by to s veľkou pravdepodobnosťou znamenalo koniec.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.