Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2022, 09:32

Gyimesi s Tarabom navrhujú

Stop LGBT vlajkám na verejných budovách. Zakážete však aj kríže, varuje Šeliga

Stop LGBT vlajkám na verejných budovách. Zakážete však aj kríže, varuje Šeliga

Ombudsmanka Mária Patakyová. Foto: TASR

Gyimesi z koalície a Taraba z opozície podali do parlamentu spoločný návrh. Poslanec OĽaNO o svojej iniciatíve vopred neinformoval koaličnú radu ani vlastný klub.

Keď v minulosti verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová a neskôr aj jej nástupkyňa Mária Patakyová počas akcie Dúhový PRIDE vyvesili zo svojho okna vlajku LGBT komunity, časť verejnosti ich za to právom skritizovala

Koaličný poslanec za OĽaNO György Gyimesi s bývalým poslancom ĽSNS a dnes šéfom strany Život Tomášom Tarabom prichádzajú teraz so zákonom, ktorým by chceli vyvesenie dúhovej vlajky na budovách štátnych inštitúcií zakázať. Za porušenie zákazu by hrozila pokuta až vo výške 7-tisíc eur.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga im však odkazuje, že zákon napísali zle a podľa ich návrhu by bolo možné zakázať napríklad aj kríže v školách. 

Gyimesi podľa všetkého o svojej inciatíve neinformoval ani nikoho z klubu OĽaNO. Keďže o návrhu s opozičným poslancom neinformoval ani koaličnú radu, môže ísť o porušenie koaličnej dohody.

Čo píšu v návrhu

Gyimesi s Tarabom spomínajú budovu verejného ochrancu práv aj priamo v návrhu, ktorý predkladajú na najbližšiu júnovú schôdzu parlamentu. Nového ombudsmana by mal parlament voliť práve na tejto schôdzi. Funkčné obdobie Márie Patakyovej sa skončilo už 29. marca.

Dvaja poslanci navrhujú, aby sa štátnym inštitúciám vrátane verejného ochrancu práv zakázalo vyvesiť na budovu „symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie“.

„Máme za to, že štátne orgány a inštitúcie nie sú miestom, kde sa má presadzovať určitá ideológia, a už vôbec nie miestom, ktoré sa k takejto ideológii hlási,“ tvrdia Gyimesi s Tarabom. „Práve naopak, štátne orgány a inštitúcie si musia zachovať názorovú neutralitu a poskytovať ochranu práv všetkým občanom rovnako, a to aj akceptovaním ich rozdielnych názorov.“

Svoj návrh odôvodňujú aj tým, že Slovensko sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. „V ostatnom období sa však postupne rozmáha trend, pri ktorom niektoré orgány SR alebo verejné inštitúcie verejne podporujú niektoré ideológie, najmä vyvesením vlajky prezentujúcej takúto ideológiu,“ dodávajú s tým, že tak podľa nich porušujú ústavu, polarizujú spoločnosť a nepriamo diskriminujú osoby iného názoru.


Tomáš Taraba a György Gyimesi. Foto: TASR/Postoj

Hnutiu o tom Gyimesi nepovedal

Zámer konzervatívnych poslancov ostro odsúdila poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. Gyimesi spoločným návrhom s „opozičníkom“ Tarabom podľa jej slov pošliapava koaličnú zmluvu.

„Gyimesi si ani nezaviaže šnúrky bez toho, aby mu Igor Matovič povedal, či viazať uzol zhora alebo zdola. Je mi preto úplne jasné, že o tomto celom Igor vie a toto je ďalší absurdný návrh, ktorým sa chce opozícii odmeniť za to, že mu pomohli splniť jeho sen,“ tvrdí Cigániková s narážkou na hlasovanie o Matovičovom balíku pomoci rodinám, ktorý tento týždeň podporili aj bývalí kotlebovci a ľudia okolo poslanca Štefana Kuffu.

Gyimesiho kolega z hnutia OĽaNO Andrej Stančík považuje návrh za „prvoplánové a nechutné vytĺkanie politických bodov na homofóbii a predsudkoch“. Zároveň žiada od vedenia hnutia a politického klubu, aby zaujali jasný postoj k spolupráci Gyimesiho a Tarabu. „O tomto návrhu sa ani neunúval oboznámiť klub, s nikým o ňom nediskutoval. Všetkých nás tým prekvapil a ide o jasný rozpor s koaličnou zmluvou,“ tvrdí Stančík.

V diskusnej relácii Sobotné dialógy na RTVS ďalší poslanec z OĽaNO Peter Kremský uviedol, že ide o Gyimesiho „freestyle“ a o jeho vlastnú iniciatívu, o ktorej v OĽaNO nevedeli. Marián Viskupič (SaS) v relácii povedal, že neverí, že o tomto návrhu nevedel Igor Matovič.

Inzercia

Poslankyňa OĽaNO Lucia Drábiková pre Postoj potvrdila, že sa Gyimesim budú zaoberať na klube. Spôsob, akým postupoval, považuje za porušenie koaličnej zmluvy. Čo sa týka obsahu návrhu, hovorí, že sa s ním ešte podrobne neoboznámila, keďže sa o ňom dozvedela až po predložení. 

„Nie som stotožnená s vyvesovaním dúhovej vlajky na verejné budovy. Na druhej strane, ak má byť takýmto spôsobom prejavená solidarita a upriamená pozornosť na niektorú časť občanov, bolo by potom namieste vyvesovať aj vlajky alebo symboly iných skupín obyvateľov, ktorí tiež čelia rôznym predsudkom, Rómov, zdravotne znevýhodnených, kresťanov,“ vraví Drábiková. „Cestu zákazu však nepovažujem za vhodnú a môže byť dvojsečná.“

Gyimesi pre Denník N potvrdil, že o svojom návrhu kolegom v hnutí nepovedal. „Jednoducho na to nebol čas. Termín na predkladanie návrhov bol do piatka, toto sme upiekli dosť rýchlo,“ hovorí pre Denník N s tým, že o tom vedel predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš. Popiera však, že by o návrhu vedel Igor Matovič.

Líderka Kresťanskej únie Anna Záborská pre Postoj vraví, že už prestala sledovať obviňovania z porušenia koaličnej zmluvy. „Každý týždeň sa nájde niekto, podľa koho ju ktosi iný tentoraz porušil. Neschvaľujem jej nedodržiavanie, ale to je riziko už otvorenej Pandorinej skrinky,“ uviedla Záborská.

„Je veľká škoda, že Juraj Gyimesi neotvoril otázku svojho návrhu na klube. Vyvesovania najrôznejších vlajok považujem tiež za problematické. A viem, že nie som jediná. V poslaneckom klube by sa určite o tom veľa diskutovalo a som presvedčená, že by sa pripravil lepší návrh,“ dodáva s tým, že vlajky vyvesené pred verejnými budovami alebo na nich nemajú slúžiť na propagandu nikoho a ničoho.

Je to protiústavné, reaguje Šeliga

Predložený návrh o zákaze dúhovej vlajky na verejných budovách sa nepáči ani Jurajovi Šeligovi. „Okrem toho, že to je protiústavné a krátkozrako hulvátske, si ešte aj strelili do vlastnej nohy a plánujú zakázať podstatne viac vecí, ako si mysleli,“ reaguje na Facebooku.

Podľa Šeligu totiž návrh môže v praxi pripúšťať možnosť zakázať nielen dúhovú vlajku, ale trebárs aj kríže na stenách. „Že pritiahnuté za vlasy? A prečo? Určite sa nájde riaditeľ, ktorý príde s interpretáciou – kríž je symbolom kresťanstva, ktorého základom je presvedčenie napr. v monogamiu a heterosexuálny vzťah... Do definície, ktorú navrhujú poslanci Gyimesi a Taraba, to spadá, rovnako tam spadajú aj rôzne ďalšie symboly...“ píše poslanec strany Za ľudí.

„Gratulujem, páni, nahnevali ste všetkých a zakázať chcete všetko, miesto toho, aby ste podporili slobodu prejavu, ukázali ste sa ako právni amatéri, ktorí píšu protiústavné a zákerné návrhy zákonov. Jediné, čo sa vám podarí, je rozoštvať spoločnosť! Lebo už naozaj nemáme dosť hádok.“

Šeliga dodáva, že na štátne budovy patrí iba štátna vlajka a nie akákoľvek iná. Do zákona to však podľa neho nepatrí, pretože zákon o štátnych symboloch je jasne napísaný. 

„Som rád, že môžem žiť v krajine, kde si každý môže pochodovať, za čo chce, a vyvesiť akúkoľvek vlajku alebo symbol. A urobím všetko pre to, aby na tom nič nezmenil ani poslanec Gyimesi,“ napísal v inom statuse. „Chuť všetko regulovať zákonom nikdy neviedla k očakávanému výsledku, práve naopak. V ľuďoch a inštitúciách je potrebné podporiť slobodu názoru a vyjadrenia, ak takéto názory a vyjadrenia neohrozujú demokraciu.“

Na kritické ohlasy k návrhu zareagoval v sobotu ráno aj jeden z predkladateľov Taraba: „Neviem, kto môže mať problém s tým, aby na štátnych budovách boli len štátne symboly. Áno, dal som taký zákon do parlamentu,“ napísal na sociálnej sieti.

 

Dnes treba vedieť

teraz

 

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 34 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.