Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 15:22

Turecký prezident o rozširovaní NATO

Švédsko a Fínsko v Aliancii by bola chyba. Sú to penzióny pre teroristov

Švédsko a Fínsko v Aliancii by bola chyba. Sú to penzióny pre teroristov

Ruský prezident Putin a turecký prezident Erdoğan. Zdroj foto: Wikimedia

Tureckému prezidentovi prekáža, že v týchto krajinách nachádzajú útočisko politici zo strán, ktoré sú v Turecku zakázané.

Rozšíriť Severoatlantickú alianciu o  Fínsko a Švédsko by bola „chyba“, povedal v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. 

„Nemáme (na to) pozitívny názor,“ uviedol Erdoğan v reakcii na správy, že Fínsko a Švédsko zvažujú vstup do NATO. Tieto štáty totiž podľa Erdoğana slúžia ako útočiská pre členov Revolučného frontu ľudového oslobodenia či Strany kurdských pracujúcich, ktoré sú v Turecku zakázané.

„Škandinávske krajiny sú ako penzióny pre teroristické organizácie,“ povedal Erdoğan novinárom v Istanbule.

Turecký prezident ďalej poznamenal, že predchádzajúci lídri jeho krajiny „spravili chybu“, keď v roku 1952 súhlasili so vstupom Grécka do NATO. „My, ako Turecko, nechceme v tejto otázke urobiť ďalšiu takúto chybu,“ zdôraznil. Erdoğan je teda druhým lídrom, ktorý sa vyjadril proti rozširovaniu Aliancie o severské krajiny. Prvým bol chorvátsky prezident Zoran Milanovič, ktorý plánuje vstup krajín do NATO vetovať.

Turecko, ktoré je členskou krajinou NATO, má v Čiernom mori námornú hranicu s Ukrajinou a Ruskom, pričom si udržiava dobré vzťahy s oboma krajinami. Ankara sa preto usiluje fungovať ako mediátor pri riešení ozbrojeného konfliktu medzi Kyjevom a Moskvou.

Po tom, čo sa v Istanbule konali rokovania ministrov zahraničných vecí a mierových vyjednávačov oboch strán, chce Turecko hostiť aj stretnutie lídrov Ruska a Ukrajiny.

Čítajte tiež

Švédsko a Fínsko budú v sobotu rokovať o postoji Turecka 

Ministri zahraničných vecí Švédska a Fínska v piatok uviedli, že budú v sobotu v Berlíne rokovať s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušogluom o postoji Ankary k rozširovaniu NATO.

Inzercia

Správa o stretnutí v hlavnom meste Nemecka prišla po tom, ako turecký prezident vyhlásil, že rozšíriť NATO o Fínsko a Švédsko by bola „chyba“.

Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová vo vyhlásení pre AFP uviedla, že bude mať „možnosť“ hovoriť o „potenciálnej švédskej prihláške do NATO“ s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušogluom počas stretnutia v Berlíne.

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto povedal, že dúfa, že bude „pokračovať v diskusii“ so svojím tureckým náprotivkom. V sobotu sa v nemeckej metropole uskutoční neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a tamojšia premiérka Sanna Marinová v spoločnom vyhlásení vo štvrtok oficiálne oznámili, že podporujú vstup svojej vlasti do NATO.

Úsilie Fínska stať sa členskou krajinou NATO podporili viaceré krajiny vrátane Francúzska, Nemecka či Slovenska, ako aj generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Rozšírenie Aliancie však musia jednomyseľne schváliť všetky členské krajiny, medzi ktoré patrí aj Turecko.

Fínsko a susedné Švédsko, ktoré taktiež zvažuje vstup do Aliancie, si totiž zachovávali neutralitu aj počas studenej vojny, a to preto, aby neprovokovali Sovietsky zväz. Švédsko má svoje rozhodnutie o prípadnom vstupe do Aliancie oznámiť v najbližších dňoch.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 13 až 21 stupňov. Čaká nás jasný až polojasný deň, od juhu bude postupne pribúdať oblačnosť a popoludní bude miestami dážď. Fúkať bude prevažne slabý vietor. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.