Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. máj 2022

Úspora energií

Ako ušetriť a zároveň nekŕmiť ruskú vojnovú mašinu

Ušetriť sa dá na každodenných drobnostiach. Tí, čo sa na to cítia, môžu investovať aj do lepších technológií.

Ako ušetriť a zároveň nekŕmiť ruskú vojnovú mašinu

Ilustračné FOTO – flickr.com/Jonas Wulff Christiansen

So stúpajúcimi účtami za energie, či už ide o elektrinu, plyn, benzín, či naftu, pribúdajú aj rady, ako šetriť. A nielen vo vlastnej peňaženke, ale v kontexte vojny na Ukrajine aj v tom, ako zbytočným mrhaním neposielať kremeľskému molochovi viac peňazí, ako je nevyhnutné.

S takýmito odporúčaniami prišla napríklad Európska komisia v spolupráci s Medzinárodnou agentúrou pre energetiku.

Podľa ich výpočtov, ak by sa všetci občania Európskej únie riadili vydanými odporúčaniami na šetrenie energiami, ročne by to ušetrilo 220 miliónov barelov ropy, čo je množstvo, na ktorého prepravu treba 120 supertankerov a približne 17 miliárd metrov kubických plynu, čo je ekvivalent na vykurovanie pre takmer 20 miliónov domácností.

Drobnosti, ktoré môžu zavážiť

Každá domácnosť by v priemere mohla podľa týchto odporúčaní ušetriť za energie až 450 eur ročne, samozrejme, táto suma je priemerom, presná čiastka je individuálna v závislosti od veľkosti domácnosti, jej zloženia či prístupu k verejnej doprave.

Ak máte napríklad malé deti, spotrebujete viac elektriny, plynu, tepla aj teplej vody. Jednoducho, častejšie periete a žehlíte, častejšie varíte a umývate viac riadu a v zime potrebujete zakúriť trochu intenzívnejšie. No a, samozrejme, v prvých mesiacoch ste s dieťaťom prakticky stále doma, ak nerátame krátke prechádzky.

Preto aj energetická spotreba takejto domácnosti je prirodzene vyššia ako domácnosti, v ktorej žijú povedzme dvaja dospelí, ktorí ešte deti nemajú alebo ich už vypravili do samostatného života a ktorí počas pracovného týždňa využívajú svoju domácnosť viac-menej len na prenocovanie.

Na jednej strane majú domácnosti s malými deťmi vyššiu spotrebu energie a na druhej strane nižšie príjmy, už len z titulu toho, že jeden z rodičov, spravidla matka, nemá počas starostlivosti o dieťa príjem na rovnakej úrovni ako zo zamestnania.

Ku kúreniu sa pridáva aj apel na miernejšie používanie klimatizácie. To je však takisto individuálne. Uprostred horúcich liet sú vysokými teplotami a prehriatím najviac ohrozené opäť tie najmenšie deti a ešte viac seniori. Rovnako privysoká teplota na pracovisku neprospieva pracovnému výkonu, takže do istej miery je chladenie priestorov nevyhnutné.

Predchádzajúce roky pandémie ukázali, že veľké množstvo práce je možné robiť aj z domu. A aj k tomuto smeruje odporúčanie na šetrenie energiami – už len tým, že neminiete palivo na presun do práce. To sa, samozrejme, nedá uplatniť plošne, niektoré práce je nevyhnutné vykonávať fyzicky na mieste – predovšetkým vo výrobe a v službách.

Na druhej strane, dlhodobá práca z domu neprospieva ani efektivite pri výkone. Veľa činností je založených na priamej medziľudskej komunikácii a tá je omnoho jednoduchšia (a aj energeticky menej náročná), ak spolu sedíte v jednej miestnosti či v budove. Opäť ide o individuálne možnosti každej jednotlivej firmy, nakoľko sa jej vyplatí nechať zamestnancov doma. Teoreticky môže ušetriť na prevádzke budovy, no na celkovej úspore sa to veľmi neprejaví, keďže ľudia tú energiu spotrebúvajú vo svojich domácnostiach.

Ďalšie odporúčania sa týkajú cestovania. Preferencia verejnej dopravy bola v predchádzajúcich rokoch narušená protipandemickými opatreniami, ale aj tým, že ľudia mali jednoducho obavu cestovať v preplnených vlakoch či autobusoch, a kto mohol, volil radšej individuálnu dopravu vlastným autom.

Aj tu sa však dá ušetriť. Ak máte kolegu, ktorý býva vo vašom okolí a má rovnaký pracovný čas, môžete sa pri ceste autom striedať. Obaja ušetríte na palive a menej áut na cestách znamená aj plynulejšiu dopravu, teda menej čakania v kolónach a na semaforoch, pri ktorom pálite benzín či naftu len tak „do vetra“.

Podobne nie je nevyhnutné používať auto na tie najkratšie vzdialenosti, ktoré sa dajú pohodlne a často aj bez časovej straty zvládnuť pešo.

Auto je, samozrejme, skvelý pomocník a využívame ho práve preto, že nám uľahčuje život. No ak robíte veľké rodinné nákupy, dá sa jednoducho naplánovať, aby ste si väčšinu potrebných vecí nakúpili na jednom mieste povedzme raz do týždňa. Na drobné každodenné nákupy môžete zvoliť najbližší obchod, kam viete zájsť peši alebo na bicykli.

Návrh vymeniť pri pracovných cestách lietadlo za vlak je pre slovenské podmienky v podstate irelevantný, keďže u nás vnútroštátna letecká doprava prakticky neexistuje.

Na solár

Návrh vymeniť klasickú dodávku elektriny za solárny zdroj je takisto závislý od individuálnych daností. Už samotná poloha domu je výrazným faktorom, ktorý môže obmedziť efektivitu solárnej energie. Ak máte dom napríklad na severnom svahu, máte počas dňa aj v na vrchole leta k dispozícii nanajvýš pár hodín slnečného svetla. O sychravej jeseni či krátkych zimných dňoch ani nehovoriac. Navyše, v rodinnom dome je spotreba energie najvyššia ráno a večer a viac tepla a teplej vody potrebujete v zime ako v lete.

Aj pri vhodnej polohe sa pre bežnú domácnosť skôr oplatí slnečný kolektor, ktorý kumuluje teplo na ohrev vody, tá je potom po príchode domov k dispozícii v zásobníku. Omnoho menej sa aj v prípade dostatku slnečného svetla vyplatí fotovoltika – teda výroba elektriny –, lacnejšie riešenia majú spravidla nižšiu kvalitu batérií, ktoré sa rýchlo vybijú, drahšie batérie s lepšou výdržou sú už z hľadiska návratnosti investície pre bežnú domácnosť neefektívne.

Tam, kde sa takáto výroba elektriny oplatí, sú, naopak, firmy – v zamestnaní sa totiž ľudia zdržiavajú najmä počas dňa, keď je slnečný svit najintenzívnejší. Vyrobená elektrina tak môže ísť rovno do spotreby, netreba preto investovať do drahých batérií.

Ceny fotovoltických panelov sa pohybujú od zhruba 3 a pol tisíca až 4-tisíc eur pri najnižšom výkone (a to už po odrátaní štátnej dotácie). Firiem, ktoré na Slovensku ponúkajú ich inštaláciu, je už pomerne dosť. Pri ich výbere treba zvážiť všetky spomínané faktory, teda polohu domu, čas, keď sa v domácnosti ľudia zdržiavajú, a aj to, či sa pustiť do solárnej elektriny alebo uprednostniť len ohrev vody solárnymi kolektormi. Samotné ušetrenie je potom výsledkom dlhodobého využívania.

Každá firma vás, samozrejme, presviedča, že jej produkt je na trhu najlepší a zároveň najlacnejší. Ak sa chcete pustiť do soláru, treba si spraviť poriadny prieskum trhu. Seriózna firma vám spravidla vysvetlí nielen výhody, ale aj nevýhody jednotlivých riešení pre váš konkrétny prípad.

Inzercia

V každom prípade je solárna energia len doplnkom ku konvenčným zdrojom, ktoré možno na rozdiel od slnečného svitu regulovať.

Slovenské návody

Ako šetriť, radí aj ministerstvo hospodárstva. Dve organizácie spadajúce pod jeho pôsobnosť vydali niekoľko odporúčaní.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví radí napríklad znížiť teplotu pri vykurovaní na 20 stupňov, v spálňach na 18. Teplú vodu ohrievať na 60 až 65 stupňov či nastaviť časovač kúrenia podľa denného režimu, teda aby sa priestor zbytočne nevyhrieval, ak v ňom počas dňa nikto nie je. Tieto rady sú zaiste užitočné, no podobne ako väčšina, takisto individuálne. Mnoho ľudí býva v klasických panelákoch s centrálnym vykurovaním. V takýchto priestoroch je len veľmi ťažké samostatne regulovať presnú teplotu, na ktorú si chcete nastaviť kúrenie, o ohreve teplej vody ani nehovoriac. Ak však bývate v rodinnom dome, tak vám takéto drobnosti dokážu ušetriť aspoň zopár eur.

Prakticky každá z rád, ktorú ÚRSO ponúka, je drobnosť, pri ktorej si samostatne môžete povedať, že v spotrebe ani v konečnom účte nijako výrazne nezaváži. Ak ich však dáte dohromady, váš rodinný rozpočet sa aspoň trochu vylepší.

Medzi takéto drobnosti patrí napríklad odporúčanie prať bielizeň len pri 30 stupňoch, ak nie je veľmi znečistená, pravidelne odstraňovať námrazu z chladničky a mrazničky či brániť jej vytváraniu správnym používaním, nepúšťať do priestoru teplo z rúry na pečenie, pri varení používať pokrievky na hrnce. Nemíňať zbytočne teplú či horúcu vodu napríklad pri umývaní riadu. Teplú vodu dokážete ušetriť aj pri bežnej hygiene – pri sprchovaní miniete o 20 percent menej vody ako pri kúpeli. A ak si potrebuje zaliať kávu či čaj, nedávajte do rýchlovarnej kanvice liter vody, len nevyhnutné minimum.

Mierne ušetríte aj vtedy, ak spotrebiče nenechávate v tzv. standby režime a minimálne na noc ich odpojíte od siete (napríklad televízor či mikrovlnku). Naopak, chladničke to nikdy neurobte. Ak by sa vám aj nepokazilo jedlo, opätovné nachladenie po vypnutí spotrebuje viac energie ako konštantná prevádzka.

Dôležité je aj osvetlenie. Tam, kde práve nie ste, rozsvietené byť nemusí. Zároveň sa dá vhodným rozmiestnením nábytku využiť čo najviac denného svetla. A napríklad ak dobre utesníte okná alebo vymeníte staré tesnenie za nové, zabránite drobným únikom tepla, o to kratšie musíte mať pustený radiátor.

Zdroj: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Súbor rád, ako a kde ušetriť, vydala aj Slovenská inovačná a energetická agentúra. Nielen v drobných položkách pri kúrení, varení a spotrebe elektriny. Ale aj v prípade väčších investícií pri zatepľovaní domu, výmene okien či výbere vhodného vykurovacieho systému.

Na druhej strane, na znižovanie spotreby sa len neradi pozerajú distribútori energií. Ich náklady napríklad na rozvod tepla alebo prípravu teplej úžitkovej vody sa nemenia podľa aktuálnej spotreby. Výsledkom nižšej platby za spotrebovanú energiu tak môže byť vo výsledku vyššia platba za fixné náklady.

Dobré rady ponúka aj webová stránka energieprevas.sk. K zaujímavému zisteniu napríklad dospeli odborníci v Nemecku, ktorí vyrátali, že nabíjačky na mobilné telefóny či notebooky, ktoré po nabití prístroja nechali ľudia zapojené v sieti, minuli za rok zbytočne toľko energie, koľko vyrobia dva jadrové reaktory.

Ak hovoríme o šetrení energiou, väčšinou máme na mysli chladnejšiu časť roka, jeseň a zimu, keď treba kúriť a aj denného svetla je pomenej. No šetriť sa dá aj v lete. Nielen pri spomínanej klimatizácii, ale napríklad aj sušením bielizne. Ak aj máte sušičku, veci si radšej vyvešajte na čerstvý vzduch – nakoniec, tento spôsob je absolútne zadarmo. A ešte si aj trochu precvičíte telo.

Deti ako pomocníci

Veľkými „žrútmi“ energie sú deti. Majú rady všetky elektronické hračky, ktoré bežia na baterky či na nabíjanie, rady sa hrajú s vodou, skúmajú obsah chladničky a mnoho ďalších vecí, ktoré nakoniec budú musieť zaplatiť rodičia.

Naučiť deti, ako šetriť, môže byť preto výraznou pomocou pre rodinný rozpočet. Portál energieprevas.sk ponúka 12 rád, ako ich to naučiť aj hravou formou:

 • naučte ich vypínať monitory a televízory. Namiesto toho ich radšej motivujte, aby sa išli hrať von, do prírody alebo na detské ihrisko, a nebojte sa ani zimy. V prípade zlého počasia si s nimi zahrajte spoločenské hry, puzzle či monopoly alebo ich naučte čítať knihy;
 • naučte ich vypínať elektronické zariadenia počas toho, ako ich nevyužívajú;
 • naučte ich vypínať svetlá v izbách, ak sa v nich nezdržujú;
 • naučte ich učiť sa alebo si čítať pri okne s prirodzeným svetlom namiesto zapínania svetiel;
 • naučte ich šetriť na sprchovaní. Hrajte hry, kto sa rýchlejšie osprchuje;
 • naučte ich dať si sprchu namiesto kúpeľa;
 • dbajte na dôkladné zatváranie dverí, či už vchodových, alebo chladničkových;
 • počas horúcich dní ich naučte zaťahovať žalúzie, aby sa priestory príliš neprehrievali;
 • naučte ich, aby v prípade, ak je to možné, radšej chodili peši, na bicykli alebo využili hromadnú dopravu namiesto toho, aby vás žiadali, nech ich odveziete autom;
 • naučte ich vypínať vodu počas umývania zubov;
 • naučte ich vypínať mobilný telefón z nabíjačky v prípade, ak má už plnú kapacitu;
 • naučte ich radšej používať šetrnejší tablet ako stolový počítač.

Štrukturálne odporúčania pre budúcnosť

Veľkou výzvou pre štrukturálne zmeny pri spotrebe energie na bývanie je využívanie pitnej vody na splachovanie. V mnohých prípadoch ide o vodu, ktorá už musela byť pred použitím nejakým spôsobom upravená, a teda už spotrebovala nejakú tú energiu. Pri masívnejšom rozšírení zásobníkov na dažďovú vodu (ktorá je takisto zadarmo) by to znamenalo úsporu minimálne v úprave a distribúcii.

Každé z odporúčaní vedie k drobnej úspore. Ich využitie je však individuálne práve pre rôzne situácie, v ktorých sa nachádzame. Mnohí si tiež nemôžu dovoliť väčšie jednorazové investície do lepších technológií, drahších úspornejších spotrebičov, ktoré síce dlhodobo znížia výšku faktúr, no pre konkrétny rodinný rozpočet môžu byť nezvládnuteľné.

Ľudia žijúci na hranici chudoby sú ako v začarovanom kruhu. Často majú staré, energeticky náročné spotrebiče, neefektívny spôsob vykurovania, obydlie, z ktorého uniká teplo jedna radosť. Ak chcú teda úrady a inštitúcie naozaj priviesť rozhodujúcu časť populácie k šetreniu energiou, musia začať od tejto skupiny ľudí. Zopár dobre situovaných, ktorí si môžu dovoliť každú najmodernejšiu technológiu, nemá v konečnom účte na celkovú spotrebu nijaký vplyv.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.