Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Rodičia šiestich detí

Šanca napraviť výchovné chyby je vždy. Len pri tínedžeroch už tesáme do mramoru

Gabriela a Andrej Buriankovci majú deti vo veku 9 až 29 rokov. Hovoria o tom, čo sa naučili za roky rodičovskej praxe. 

Manželia Buriankovci sú zakladajúcimi členmi Akadémie rodiny, kde sa venujú vzdelávaniu rodičov v oblasti výchovy a vzťahov. V Postoj TV hovoria o svojich rodičovských začiatkoch aj poznaní, ktoré rokmi získali výchovou svojich detí. A stále získavajú. 

Všeobecné výchovné rady neexistujú, hovoria skúsení rodičia. Každá rodina je iná, každé dieťa má inú povahu a temperament, každý rodič vstupuje do svojej rodičovskej úlohy s inou výbavou.

„Zo svojich osobných skúseností aj zo skúseností rodičov, s ktorými pracujeme, môžeme povedať, že je dobré držať sa pri výchove dvoch princípov – jednota a dôslednosť. Jednota ako súdržnosť rodičovského tímu aj jednota v zmysle konzistentnosti, že čo chcem od detí, aby som aj ja sama žila,“ hovorí Gabriela Burianková.

Mladí rodičia sa v prvých rokoch svojho rodičovstva snažia zamerať na všetky oblasti, aby boli stopercentné, aby sa dieťa rozvíjalo vo všetkých smeroch presne tabuľkovo, často sa zameriavajú na nepodstatnosti a svoju rodičovskú pozornosť rozptyľujú na veľa vecí.

„My sme si tým prešli tiež. Rokmi sme sa dopracovali k tomu, že podstatné je dôsledne dodržiavať dané pravidlá v oblasti hygieny, poriadku, jedla a spánku. Keď od mala k tomuto budeme deti viesť, omnoho jednoduchšie sa neskôr budú na tieto zásady nabaľovať ďalšie veci,“ dopĺňa manželku Andrej Burianek.

A čo keď rodičia niečo vo výchove zanedbajú? „Šanca na nápravu je vždy. Len si treba uvedomiť, že malé deti sú tvárne ako plastelína. S pribúdajúcim vekom detí plastelína tvrdne a pri tínedžeroch už tesáme do mramoru. Stojí vás to veľa energie a výsledok je veľmi malý,“ hovorí Andrej.

Inzercia

„Úlohou nás rodičov je v rámci svojich možností a schopností dať do výchovy maximum, aby sme deti v tom najdôležitejšom pripravili na život. Zároveň sa však musíme naučiť rešpektovať, že ony si vyberú svoju vlastnú cestu. A tá nemusí byť taká, aká je predstava a prianie rodiča,“ vysvetľuje Gabriela.

Celý rozhovor s manželmi si môžete pozrieť vo videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.