Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2022, 21:27

Policajný šéf o obvinení Fica a Kaliňáka

Akciu sme plánovali niekoľko mesiacov, parlament požiadame o Ficovo vydanie

Akciu sme plánovali niekoľko mesiacov, parlament požiadame o Ficovo vydanie

Prezident Policajného zboru Štefan Hamran. Foto: TASR/Dano Veselský

„Dôkazná situácia je natoľko silná, aby mohli vyšetrovatelia obviniť aj trojnásobného premiéra,“ povedal Štefan Hamran počas Večera Mareka Vagoviča.

„Uvidíme, či sa to podarí dotiahnuť do konca, či dôkazy NAKA budú postačujúce na to, aby sme Fica a ostatných obvinených postavili pred súd,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

V rámci diskusie Večer Mareka Vagoviča v bratislavskom Luna Bare povedal, že akcia Súmrak, počas ktorej zadržali exministra vnútra Roberta Kaliňáka a obvinili aj šéfa Smeru Roberta Fica zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny, bola plánovaná niekoľko mesiacov a približný termín akcie bol známy niekoľko týždňov dopredu.

Svedectvá a dôkazy, o ktoré je opreté obvinenie NAKA, policajný šéf komentovať nechcel. Dôkazná situácia je však podľa neho natoľko silná, aby mohli vyšetrovatelia obviniť aj trojnásobného premiéra. Odmietol tvrdenia, že by do vyšetrovania zasahoval.

Nie je podľa neho vylúčené, že okruh obvinených sa bude ďalej rozširovať a bude sa pokračovať aj v zaisťovacích úkonoch. Policajti pracujú vraj na viacerých „frontoch“. Taktiež povedal, že v prípade je osem obvinených osôb, z toho sú už štyria zadržaní a v konaní figuruje asi šesť svedkov.

Čítajte tiež

Rátajú aj s použitím paragrafu 363 

Na margo toho, prečo Roberta Fica s Robertom Kaliňákom obvinila NAKA až teraz, Hamran povedal, že je na vyšetrovateľovi, kedy uzná, že je správny okamih vzniesť obvinenie. „Nikdy sa nerozhodujeme pod tlakom médií, ako tu bolo zvykom,“ dodal s tým, že jeho kolegovia dlhodobo pracovali a zhromažďovali v danej veci dôkazy.

Hamran taktiež potvrdil, že polícia požiada Národnú radu SR o vydanie Roberta Fica. „Polícia bude postupovať zákonným spôsobom. Keď sú dôvody na väzobné stíhanie, hoci je procedúra komplikovanejšia, pozeráme sa na neho (Roberta Fica, pozn. red.) ako na bežného smrteľníka,“ povedal.

Vyšetrovatelia by podľa neho nemali zametať obvinenia pod koberec len preto, že ide o politicky exponovanú osobu, aby tak nerobili z politikov martýrov.

„Som za to, že treba vzniesť obvinenie a nech sa s tým vyrovnajú prokuratúra a súdy. Ony sú tu nato,“ povedal, hoci počíta aj s využitím paragrafu 363 zo strany generálnej prokuratúry.

„Sme pripravení na to, že sa to môže stať, ale policajný zbor musí konať tak, ako mu ukladá zákon. Neriešime to, či sa nájde prokurátor, ktorý to pofidérnym spôsobom zhodí zo stola.“

Šéf Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala verí, že sudcovia si v tomto prípade, ako aj v iných kauzách splnia svoje povinnosti a rozhodnú vec bez ohľadu na to, čo si o tom myslí polícia, prokuratúra, obhajcovia či verejnosť.

Čítajte tiež

NAKA podľa Hamrana zohrá súboj o charakter štátu

NAKA sa podľa policajného prezidenta masívne rozbehla, cíti podporu a má rozviazané ruky. „Mám taký pocit, že majú extrémnu chuť pracovať a pustiť sa do toho, aby očistili spoločnosť od tých, ktorí tu roky rozkrádali naše verejné financie,“ uviedol v diskusii počas Večera Mareka Vagoviča v bratislavskom Luna Bare.

Tvrdí, že medzi vyšetrovateľmi majú aj nové talenty. NAKA podľa neho bude odvádzať neľútostný súboj o charakter štátu, hoci éra Tibora Gašpara a Milana Lučanského sa v policajnom zbore už skončila.

Povedal i to, že potreboval Národnú kriminálnu agentúru urgentne vyčistiť od tých, ktorí tam nepatrili a spreneverili sa povolaniu policajta. Výsledky vidieť podľa neho aj na tejto akcii, o ktorej informácie predčasne neunikli ani do politického prostredia, ako ani medzi okruh obvinených či novinárov.

„Nachytali sme aj novinárov, to ma nesmierne teší,“ dodal s tým, že tak by to malo byť a profesionálni policajti by nemali cítiť potrebu púšťať informácie médiám.

Rodičov pripravuje, že ho môžu po zmene vlády zatvoriť

Štefan Hamran sa necíti byť slovami opozičného lídra Roberta Fica zastrašený či rozladený. Na prípadnú možnú zmenu garnitúry po voľbách 2024 a návrat Smeru do vlády uviedol: „Maximálne ma zatvoria. Pripravujem maminu aj otca, že sa to môže stať. Videli sme tu už vykonštruované prípady, na základe ktorých stíhali nevinné osoby. Treba s tým počítať.“

Teraz je podľa Hamrana ten správny čas zlomiť situáciu v prospech demokratickej spoločnosti a začať budovať právny štát. Veci sa podľa neho začínajú konečne posúvať smerom, akým by sa mali.

„Ak my budeme mať čas, som presvedčený o tom, že spoločnosť vyčistíme,“ dodal s tým, že polícia je podľa neho skoro vyčistená. To však o prokuratúre podľa jeho slov neplatí.

Na diskusii Mareka Vagoviča sa okrem policajného prezidenta Štefana Hamrana zúčastnil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, podľa ktorého prokuratúra „rozhodne vyčistená nie je“.

Na margo vyjadrenia Kaliňákovho obhajcu Dávida Lindtnera, ktorý vyhlásil, že by boli najradšej, keby prípad dozorovala generálna prokuratúra, povedal, že je to „skvelá vizitka“ práce špeciálnej prokuratúry. „Vnímam to tak, že každý, kto nás namietne, len potvrdzuje našu objektivitu.“

Šanta zároveň dúfa, že sa vo vzťahoch medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou urobí hrubá čiara, napätie sa utrasie a problémy sa vydiskutujú. Šanta Žilinku považoval za jedného zo svojich piatich najbližších ľudí na prokuratúre, ľudsky ho však sklamal.

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.