Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. 02. 2016, 00:40

Málo sestier zabíja

Náš systém stavia oveľa viac na lekárov ako na sestry. Skúsenosti iných ukazujú, že to nemusí byť dobrý nápad.
Málo sestier zabíja

Práca v zdravotníctve bola dlho synonymom zlého džobu. Či bola reč o sestrách alebo o lekároch, dlho platilo, že v porovnaní s inými zamestnaniami nebolo o čo stáť. Nízke mzdy sa často nespravodlivo odôvodňovali tým, že pracovať v zdravotníctve má byť poslanie. 

No potom sa príbeh lekárov a sestier rozdelil. Lekári sa zmobilizovali a začali na spoločnosť vyvíjať nátlak. Dosiahli tak to, že najrýchlejšie rastúcou položkou v zdravotníctve za posledné roky boli výdavky na platy lekárov. Ich dnešná úroveň je podľa OECD v porovnaní s priemernou mzdou už na úrovni štandardu vyspelých krajín.

Byť lekárom začalo byť opäť sexi, čo potvrdila napríklad aj zmena donedávna klesajúceho trendu zájmu o štúdium na medicíne.

Lekárov je dosť, sú zle rozdelení

Ak by sme mali hodnotiť situáciu lekárskeho stavu, dá sa povedať, že sme na tom relatívne dobre. Na počet obyvateľov ich máme o niečo viac, ako je zvykom vo vyspelých krajinách (zaujímavosťou je, že sme takmer lídrom v počte žien medzi lekármi, je ich viac ako polovica). Napriek tomu, že zástupcovia lekárov často hovoria o masovom odchode lekárov zo Slovenska, v skutočnosti sa ich počet podľa Národného centra zdravotníckych informácií mierne zvyšuje. 

Iná vec je, že ich nemáme dobre prerozdelených.

Zdá sa, že máme málo všeobecných lekárov a že priveľa ľudí posielame k špecialistom, hoci mnohokrát ide o banality, s ktorými by si vedeli poradiť aj všeobecní lekári. Akurát že dnes sa od nich požaduje, aby aj takých pacientov posielali za špecialistami. A mnohým to aj vyhovuje. Ak sú teda  lekári preťažení, ako niektorí zvyknú hovoriť,  tak to nie je ich nízkym počtom, ale najmä zbytočne vysokou návštevnosťou pacientov v zdravotníckych zariadeniach.

Tá je v porovnaní s vyspelými krajinami naozaj privysoká a je to dané viac systémom a kultúrou chodenia k lekárovi ako výrazne vyššou chorobnosťou Slovákov. Zatiaľ čo priemerný Slovák zájde k lekárovi jedenásťkrát za rok, vo väčšine krajín EU je to šesť až sedem ráz za rok.

Problém je pri sestrách

Niekde v tieni toho celého hluku, ktorý okolo seba dokázali urobiť lekári, zostali sestry. Zatiaľ čo pri lekároch platí, že je ich zhruba toľko, koľko treba (hoci sú zle rozdelení), pri sestričkách to neplatí. Či už porovnáme počet sestier na populáciu, alebo počet sestier na počet doktorov – vždy nám vyjde rovnaký výsledok – je ich výrazne menej, ako je priemer vo vyspelých krajinách. A ich počet sa ďalej znižuje. Ich povolanie sa stalo neatraktívnym, no doplatili aj na to, že nemocnice pri rozpočtových škrtoch často siahli na rozpočty určené pre sestry.

Vďaka technologickému pokroku je dnes jednoduchšie a lacnejšie nechať urobiť vyšetrenia, ktoré v minulosti prináležali lekárom, sestrám. Zdieľať

Potenciál sestier je pritom nevyužitý. Slovenské sestry majú v porovnaní s kolegyňami v iných krajinách relatívne málo kompetencií a mnoho z toho, čo dnes musia rozhodovať lekári, v zahraničí riešia sestry (jednoduchšie úkony, objednanie niektorých vyšetrení). Vďaka technologickému pokroku je dnes jednoduchšie a lacnejšie nechať urobiť vyšetrenia, ktoré v minulosti prináležali lekárom, sestrám.

Drvivá väčšina zdravotných komplikácií sa opakuje, skúsená sestra si s nimi vie poradiť rovnako ako lekár. Aj preto sa napríklad v severských krajinách stane, že pri návšteve lekára s bežnými komplikáciami sa k samotnému lekárovi ani nedostanete.

To však nie je všetko. Štúdie v posledných rokoch ukázali na ešte jeden zaujímavý fenomén – kvalita starostlivosti poskytovaná sestrami pacientom má citeľný vplyv nielen na ich pohodu, ale doslova na šancu ich prežitia.

Porovnania nemocníc s inak podobnými parametrami ukázali výrazne nižšie pooperačné komplikácie a zápaly v závislosti od počtu sestier. Takýto vzťah zistili štúdie pri zástave srdca, krvácaní do tráviaceho ústrojenstva, urinárnych infekciách, no najmä pri zápale pľúc získanom v nemocnici, čo je jedna z najčastejších zdravotných komplikácií.

Je čas na sestry

Pri slovenskom zdravotníctve sa často spomína jeho neefektívnosť, teda že vzhľadom na vynaložené zdroje nedosahuje to, čo by sa za tie peniaze dalo. Okrem peňazí, ktoré sa z neho stratia do súkromných vreciek, spôsobuje ešte väčšiu škodu nevyužitý potenciál možností, ktoré sú v ňom už dnes. Zdá sa, že medzi ne patria aj sestry. Ak bol doterajší trend, že sestry boli odstrčené v prospech lekárov, už nastal čas, aby náš systém stavil viac na sestry.

Odporúčame

Prečo si Smer zaslúži učiteľský štrajk

Prečo si Smer zaslúži učiteľský štrajk

Strana Roberta Fica vnímala svet vždy len cez rozdávanie peňazí. Preto je spravodlivé, že šesť týždňov pred voľbami nemôže hovoriť, ako ochráni krajinu pred utečencami, ale ako nemôže dať desiatkam tisíc učiteľov vyššie platy.