Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. september 2022

Požiadavky lekárov sú oprávnené, ale pozor na stavovskú slepotu

Požiadavky lekárov sú oprávnené, ale pozor na stavovskú slepotu

Lekárske odbory včera oznámili, že do nátlakovej akcie na vládu sa zapojilo 1 948 lekárov.

Títo lekári podali hromadné výpovede a začala im plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Ak by sa počas nej s vládou nedohodli, z nemocníc by odišli od decembra. Šéf lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský avizoval, že počty lekárskych výpovedí budú ešte rásť.

Výpovede podali lekári v 27 nemocniciach a je medzi nimi aj mnoho anestéziológov, ktorých odchod by mohol viaceré zdravotnícke zariadenia paralyzovať.

Lekári okrem zvýšenia platov žiadajú aj uskutočnenie niektorých ďalších krokov, ktoré by zlepšili kvalitu slovenského zdravotníctva. Nikto súdny nemôže spochybňovať, že ich požiadavky sú oprávnené.

Platy našich zdravotníkov nielenže výrazne zaostávajú za mzdou ich západných kolegov, ale nie sú konkurencieschopné ani v porovnaní so susednými krajinami.

Odliv zdravotníkov do Česka je dlhodobý problém, ale po nedávnych zvýšeniach platov zdravotníkov v Poľsku a Maďarsku hrozí, že masovejším javom sa stanú aj odchody do ďalších susedných krajín. Najmä pre južné okresy Slovenska to môže byť značný problém.

Rovnako sa dá rozumieť taktike lekárskych odborárov využiť situáciu, že Hegerova menšinová vláda je slabá, zároveň je pod tlakom, čo zosilňuje ich vyjednávaciu pozíciu.

Pri všetkých sympatiách k lekárskym odborárom sa však nedá ignorovať ani širší kontext doby, v ktorej s nátlakovou akciou prichádzajú. Skrátka, nežijeme normálne časy.

Treba takisto povedať, že vláda požiadavky lekárskych odborov neignoruje a momentálne je v parlamente návrh na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, ktorý už schválil kabinet.

Čo je však ešte dôležitejšie: ostatné roky sú pre množstvo ľudí časmi, keď jedna pohroma strieda druhú. Po pandémii prišla vojna, ktorá ešte viac akcelerovala zdražovanie, a momentálne sa na ľudí valí ďalšia výzva v podobe energetickej krízy.

Ak by situácia s lekárskymi výpoveďami eskalovala do stavu, ktorý sme tam mali za vlády Ivety Radičovej, keď štát musel vyhlásiť núdzový stav a odkladali sa operácie, bola by to pre už aj tak dosť zostresovanú spoločnosť ďalšia trauma.

Navyše platí, že aj keď sú požiadavky lekárskych odborov oprávnené, lekári v dnešnej dobe zdražovania takmer všetkého ani zďaleka nečelia takému existenčnému stresu ako niektoré iné sociálne skupiny.

Dejiny nie sú lineárne, striedajú sa v nich lepšie časy s tými horšími. Teraz sme v ťažšom období a tie ľahšie prekonávajú spoločnosti, v ktorých funguje solidarita.

Práve s lekárskym stavom boli vždy spojené hodnoty ako spoločenská zodpovednosť a sociálna empatia. Určite to tak stále je a väčšina lekárov berie svoju prácu nielen ako povolanie, ale aj ako poslanie spojené s pomocou ľuďom.

Lekárski odborári by preto pri svojich nátlakových akciách mali myslieť aj na to, že je dôležité, aby v ťažkých chvíľach tieto hodnoty spojené s lekárskou profesiou neprekryla stavovská slepota.

Foto: TASR/Jakub Kotian

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.