Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Dnes treba vedieť
29. september 2022, 13:31

Hromadné výpovede

Odísť plánuje takmer 2 000 lekárov, podľa Lengvarského má vláda ešte čas

Odísť plánuje takmer 2 000 lekárov, podľa Lengvarského má vláda ešte čas

Predseda LOZ Peter Visolajský. Foto - TASR/Jakub Kotian

Lekári sú ochotní pristúpiť na kompromisy, len ak uvidia väčšiu aktivitu vlády. Ak sa nedohodnú, z nemocníc odídu v decembri.

Napriek vládou schválenému návrhu zvýšenia miezd zdravotníkov, ktorý je už v parlamente, podáva výpovede 1 948 lekárov. Informoval o tom šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský s tým, že počty ďalej rastú.

„Skúsili sme už všetko, dohnali nás do kúta a, žiaľ, iná možnosť, ako pomôcť našim pacientom, nie je. Verejnosť to nechápe, ale zdravotníctvo môžeme zmeniť len my lekári,“ povedal pre Postoj šéf odborárov.

Lekárom začína plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Ak počas nej neuzavrú s vládou dohodu a nestiahnu výpovede, z nemocníc budú odchádzať od decembra. 

Podľa ministerstva zdravotníctva pracuje v nemocniciach, kúpeľoch i hospicoch približne 8-tisíc lekárov, čo znamená, že výpovede podala štvrtina z nich.

Ich počet je tak už dnes vyšší ako počas poslednej akcie koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy sa k výpovediam lekárov pôvodne pridalo vyše 2 400 lekárov, nakoniec na nich trvala asi polovica z nich. No aj odchod 1 200 lekárov viedol k vyhláseniu núdzového stavu a v závere k splneniu požiadaviek odborárov.

Visolajský je na lekárov vo výpovediach hrdý

Výpovede podali lekári z približne 27 nemocníc Slovenska, a to nielen fakultných či univerzitných, ale aj krajských a súkromných. Ide o doktorov kľúčových oddelení, ako sú traumatológia, interné, kardiológia, anestéziológia, intenzívna medicína, pediatria, gynekológia či novorodenecké oddelenie.

Najhoršia situácia je momentálne v nemocniciach v Bratislave, skadiaľ plánuje odísť až 80 percent anestéziológov, bez ktorých nemožno operovať. Nemocnice počty lekárov vo výpovediach zatiaľ nekonkretizujú, no viaceré si už pripravujú krízové scenáre. 

K hromadným výpovediam sa podľa slov Visolajského pridali aj niektorí lekári z tretích krajín pracujúci na Slovensku.

„Som na týchto lekárov hrdý, že sa postavili za svojich pacientov natoľko, že riskujú aj svoj pracovný pomer a podali výpoveď v snahe zlepšiť podmienky pre nemocnice a pacientov,“ vyhlásil Visolajský.

Čítajte tiež

Odborári sú ochotní pristúpiť aj na kompromisy

LOZ už dlhšie avizuje podanie výpovedí lekárov na znak nesúhlasu s aktuálnymi podmienkami v systéme. Združenie ešte vo februári predstavilo svojim osem požiadaviek, ktoré žiada splniť od vlády.

Zvyšovanie platov je len jednou z nich a odborári odmietajú zjednodušovať situáciu len na riešenie daného problému, hoci pri platoch žiadajú viac, ako im vláda ponúka. 

Medzi požiadavkami lekárov je aj zavedenie systému DRG, reforma vzdelávania mladých lekárov, ale aj zvýšenie platov sestier.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už v auguste prisľúbil odborovému zväzu, že všetky ich požiadavky postupne splnia, no nedá sa to urobiť rýchlo a skokovo. Rezort odborom už ponúkol odpočet plnenia úloh, v ktorom avizoval, že niektoré z ich požiadaviek dokáže splniť do októbra 2023, iné až do novembra 2024.

Požiadavky lekárskych odborárov:

1. Zabezpečiť pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté všetky náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.

2. Navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovať tieto počty zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.

3. Navýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek tak, aby bola zabezpečená konkurencieschopnosť SR a kvalitná zdravotná  starostlivosť pre pacienta.

Inzercia

4. Zrušiť ponižujúce a diskriminačné nepeňažné plnenie.

5. Zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov.

6. Zreformovať vzdelávanie mladých lekárov – atestačné a špecializačné štúdium.

7. Nerušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť za zrušené oddelenia či nemocnice. Žiadna reforma nemôže byť vykonaná bez zabezpečenia dostatočného zdravotníckeho personálu.

8. Slovensko nesmie stratiť konkurencieschopnosť pri získavaní lekárov a sestier pre pacientov, a preto žiadame, aby bola neatestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 1,7-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, atestovanému lekárovi priznaná základná zložka mzdy vo výške 2,8-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve so zohľadnením aktívne vykonávaných špecializácií a certifikovaných činností a so zohľadnením dĺžky praxe, a to zvýšením koeficientu za každý rok praxe o 0,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve (aktuálne teda cca o 50 eur za každý rok praxe). Čas materskej a rodičovskej dovolenky na účely mzdového ohodnotenia započítavať do času odbornej praxe.

Podľa Visolajského však vláda žiadnu dohodu či memorandum o plnení požiadaviek ešte nepripravila a stále nepredstavila konkrétne riešenia, napriek tomu že na stretnutí v pondelok o to ministra zdravotníctva opätovne žiadal.

Šéf odborárov tvrdí, že im už sľuby či frázy nestačia a výpovede stiahnu, až keď im vláda predloží záväzný dokument, v ktorom jednotlivé kroky a termíny lekárom zagarantuje.

Hoci splnenie jednej či dvoch požiadaviek nestačí, lekári sú ochotní pristúpiť aj na kompromisy a z niektorých nárokov upustiť, najskôr však musia vidieť väčšiu aktivitu zo strany vlády.

Minister chce rokovať s každým odchádzajúcim lekárom

Hoci si minister Lengvarský uvedomuje, že situácia nie je dobrá, v relácii Na telo PLUS povedal, že aj keby lekári výpovede podali, vláda má stále dva mesiace na riešenie situácie. „Musíme sa dohodnúť tak, aby výpovede neboli,“ uviedol s vierou, že pacient ohrozený nebude a ku kolapsu nedôjde.

Čítajte tiež

Lengvarský si myslí aj to, že v slovenskom zdravotníctve máme stále ľudí, ktorí svoju profesiu berú ako poslanie, nie ako povolanie. 

„Na Slovensku asi nikdy nikto nebude spokojný so svojím platom, ani ja nie som so svojím. Ale v princípe si myslím, že odozva je dobrá,“ povedal pri predstavovaní návrhu o zvyšovaní platov, ktoré označuje za najvyššie za posledných 11 rokov. 

Pre denník N po odovzdaní výpovedí povedal, že bude rokovať s každým lekárom, ktorý ju podal, aby spoznal jeho dôvody. Avizuje aj stretnutia s riaditeľmi nemocníc a odborármi. Tiež je otvorený požiadavke LOZ-u podpísať požadované memorandum.

Premiér Eduard Heger lekárom odkázal, že v čase, keď sa zlepšuje situácia v zdravotníctve, pokladá hromadné výpovede za neférové. „Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi v hre o váš zaslúžený komfort,“ napísal na sociálnej sieti. 

Verí, že zdravý rozum a zodpovednosť budú mať navrch nad očakávaniami, že sa za krátky čas podarí vyriešiť všetky bolesti, ktorými sektor zdravotníctva trpí desaťročia.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Futbalisti Argentíny postúpili do semifinále MS v Katare. Vo štvrťfinálovom zápase zvíťazili nad Holandskom 4:3 v rozstrele z 11 m, keď po predĺžení bol stav nerozhodný 2:2. V boji o postup do finále nastúpia v utorok 13. decembra proti Chorvátsku, ktoré rovnako v rozstrele uspelo proti Brazílii. (tasr)

pred 4 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.