Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. február 2021

Mal by minister Krajčí odstúpiť?

Mal by minister Krajčí odstúpiť?

Autor tohto textu ešte v decembri ministra zdravotníctva kritizoval za to, že v debate o skoršom zavedení prísneho lockdownu, tak ako to navrhovala pandemická komisia, nebol razantnejší.

Krajčí vtedy s názorom expertov súhlasil, ale nedokázal ho presadiť. Nepodržal ho ani vlastný premiér, ani koaliční partneri. Namiesto toho, aby v tejto situácii pohrozil demisiou, odovzdal sa osudu. Bola to politická chyba.

Sulíkov a Matovičov odpor by možno ani týmto krokom nezlomil, ale mal sa o to pokúsiť. Politika je nemilosrdná disciplína a prináša situácie, keď treba všetko staviť na jednu kartu.

Pokiaľ však ide o epidemiologické dôsledky tohto rozhodnutia, za tie nesú politickú zodpovednosť všetci koaliční politici. A spomedzi nich Marek Krajčí ten menší diel. Pretože sa ich aspoň pokúsil varovať.

Alebo sa môžeme vrátiť ešte viac dozadu a spomenúť si na slová profesora Vladimíra Krčméryho, ktorý v lete minulého roku vyzýval k tomu, aby sa krajina otvárala dovnútra, ale zostala uzavretá navonok. Z dnešného pohľadu, keď je za našu zlú situáciu zodpovedné šírenie nových mutácií, znejú tieto slová priam jasnozrivo. Vtedy, uprostred uvoľneného leta, to však bol extrémne nepopulárny a politicky len ťažko priechodný nápad, ktorý si nenašiel veľa prívržencov. Ani medzi politikmi, ani medzi expertmi.

Aj preto je hľadanie zodpovednosti za dnešný stav zložitejšia téma, ktorú si treba ponechať na pokojnejšie časy.

Hlasy volajúce po demisii ministra zdravotníctva však zaznievajú už dnes pomerne intenzívne a zo všetkých strán. Poslanec Miroslav Kollár včera uviedol ako jeden z dôvodov svojho odchodu zo strany Za ľudí a z vládnej koalície to, že Krajčí nevyvodil svoju politickú zodpovednosť. Odkiaľsi sa s touto témou vynorili aj bývalí ministri zdravotníctva.

Keďže sme uprostred krízy a na teoretizovanie o politickej kultúre nie je príliš času, sústreďme sa najmä na to, či by odstúpenie ministra niečomu zásadnému pomohlo.

Bolo by určite ideálne, keby sme dnes mali na poste ministra zdravotníctva takú politickú váhu a autoritu, ktorá by dokázala rozumné kroky alebo nápady z odborného prostredia presadiť aj napriek odporu premiéra či iných vládnych politikov. Keď však akceptujeme politickú realitu a spomenieme si, ako Igor Matovič napriek nechuti zvyšku koalície si presadil svoje pri celoplošnom skríningu, vychádza z toho jediné: Mareka Krajčího by musel nahradiť Superman.

Keďže nikto taký na obzore nie je, Krajčího demisia by toho z pohľadu boja proti pandémii momentálne veľa nevyriešila. Skôr tu existuje riziko, že by situáciu ešte viac zhoršila. Na rezort by prišiel nový človek, ktorý by potreboval nejaký čas na zorientovanie, menili by sa ľudia, procesy.

S novým ministrom by sa určite neobjavil ani žiaden zázračný nástroj, ktorý by priniesol prelom v boji s vírusom. Stačí sa pozrieť do Česka, kde sa počas pandemickej krízy vystriedalo už niekoľko ministrov zdravotníctva a vírus si ďalej ide svoje.

Marek Krajčí nie je ani geniálny krízový manažér, ani charizmatický politik. Určite urobil aj chyby.

Aktuálne volanie po jeho demisii je však trochu lacným hľadaním obetného baránka za politické zlyhania oveľa väčšej skupiny politikov.

Foto: TASR/Martin Baumann

Odporúčame