Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
16. december 2020

Boj s pandémiou

Prehra ministra Krajčího

Politik môže utrpieť porážku, ale musí dokázať zviesť zápas.

Prehra ministra Krajčího

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Popri všetkých známych neduhoch riadenia boja s pandémiou, ako je chaotický prístup, vnútorné spory v koalícii a komunikačné lapsusy, sa v týchto dňoch naplno obnažil aj ďalší problém.

Máme ministra zdravotníctva, ktorého jeho vládni kolegovia neberú vážne.

Koncom minulého týždňa vyslala pandemická komisia politikom jasný odkaz. Plánované opatrenia so začiatkom 21. decembra na spomalenie šírenia vírusu a odvrátenie kolapsu v nemocniciach nebudú stačiť. Treba prijať prísnejšie opatrenia a najmä zaviesť ich skôr ako až budúci týždeň.

Pod toto odporúčanie pandemickej komisie sa podpísali všetci odborníci, ktorých sa médiá v nasledujúcich dňoch opýtali na názor. Bol to úplný konsenzus.

Za tento názor sa – na svoje pomery – až nezvyčajne energicky postavil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdôvodnil to tým, že situácia je vážna, počet hospitalizácií v nemocniciach rastie a čím neskôr lockdown zavedieme, tým dlhšie bude trvať, kým sa dopracujeme k pozitívnym číslam.

Bol to rozumný postoj. Ak je situácia zrelá na lockdown, čo podľa odborníkov je, tak nemá zmysel toto rozhodnutie odkladať, ale vysokú predvianočnú mobilitu utlmiť čo najskôr. Odkladanie môže znamenať zbytočné obete na životoch a v konečnom dôsledku aj vyššie ekonomické škody.

Zavretie obchodov v týchto dňoch by určite veľa ľudí nahnevalo, túto cenu však stálo za to zaplatiť.

Každý politik niekedy prehrá, ale mal by dokázať zviesť zápas. Zdieľať

Poloha odhodlaného politika však ministrovi zdravotníctva vydržala len chvíľu. Do pondelkového rokovania vlády. Od tohto zasadnutia sme sa namiesto rýchlej reakcie a revidovania pôvodného rozhodnutia dočkali podivného vajatania. Nejaké sprísnenie možno bude, ale až budúci týždeň, pretože skorší lockdown nezískal vo vláde dostatočnú podporu.

Inzercia

V pondelok sme tak už mohli sledovať rezignovaného ministra, ktorý síce stále hovoril o dramatickej situácii, ale ako riešenie na najbližšie dni ponúkol len výzvy, aby sa ľudia dobrovoľne izolovali od sociálnych kontaktov.

Túto nemohúcnosť kabinetu ešte podčiarkol prezident Únie miest Richard Rybníček, keď povedal, že už na nič nečaká a na zníženie mobility vo svojom meste využije všetky kompetencie, ktoré má ako primátor k dispozícii. Keďže kompetencie primátorov a starostov sú v tejto oblasti obmedzené a ani výzvy na dobrovoľnú izoláciu nič veľké nevyriešia, spanilá jazda vírusu bude v najbližších dňoch pokračovať.

Dôvody, prečo Marek Krajčí s presadením odporúčania pandemickej komisie vo vláde neuspel, nie sú celkom jasné. Spomína sa odpor SaS, obavy z paniky v obchodoch, ale aj to, že minister neprišiel na zasadnutie kabinetu so žiadnym konkrétnym návrhom uznesenia. V každom prípade, je zjavné, že za Krajčího sa nepostavil ani premiér, ani významnejší počet jeho kolegov z vlády. Jednoducho prehral.

Navyše, túto porážku utrpel vo svojej momentálne najdôležitejšej agende. Čo je však ešte horšie, vôbec to nevyzeralo tak, že bojoval. Všetko nasvedčuje tomu, že s niečím síce vyrukoval, ale potom len odovzdane čakal, ako to dopadne. Pritom lepší dôvod na buchnutie do stola ako ochrana zdravia a životov občanov asi ani neexistuje.

Každý politik niekedy prehrá. Ak však ide o dôležitú vec a je presvedčený o svojej pravde, mal by aspoň dokázať zviesť zápas. Presviedčať, vyjednávať a prípadne aj riskovať a postaviť vec do polohy buď-alebo. Skrátka, musí z neho ísť odhodlanie presadiť si svoje.

Inak vyznie bezmocne a smiešne. Čo je tá najhoršia vec, ktorá sa politikovi môže stať.

 

Odporúčame