Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. január 2022

Matovičov plán nevyšiel

Od schválenia bonusu išlo na očkovanie len päť percent nezaočkovaných seniorov

Za posledný mesiac dostalo vakcínu len 19-tisíc z 384-tisíc nezaočkovaných ľudí nad 60 rokov.

Od schválenia bonusu išlo na očkovanie len päť percent nezaočkovaných seniorov

Foto TASR/Jakub Kotian

Slovensko dlhodobo zaostáva v miere zaočkovanosti proti covidu, a to napriek tomu, že vláda sa obyvateľov snažila namotivovať rôznymi spôsobmi. Najprv išlo o marketingovú kampaň, neskôr o očkovaciu lotériu, až začiatkom decembra minister financií Igor Matovič presadil vyplácanie finančného bonusu ľuďom nad 60 rokov.

Miera zaočkovanosti v tejto vekovej kategórii je síce vyššia ako v niektorých iných, no vzhľadom na to, že patrí k tým najohrozenejším, je stále pomerne nízka. Aspoň prvú dávku má tak napríklad iba 65 percent ľudí nad 80 rokov.

Posledný termín, do ktorého bolo možné získať finančný bonus, uplynie túto sobotu, preto už možno vyhodnotiť, či bol úspešný alebo stroskotal. Celá akcia sa pritom pôvodne mala skončiť už na konci minulého roka. Krátko pred koncom roka zvolal Matovič tlačovú konferenciu, kde lehotu na získanie odmeny predĺžil. Prečo?

Problém podľa slov Igora Matoviča nastal na ministerstve zdravotníctva. Počas Vianoc sa očkovanie spomalilo a tisíce, dokonca desaťtisíce seniorov síce boli zaregistrované v čakárni, no nebol im priradený termín na očkovanie.

Taktiež viazlo očkovanie bez registrácie a na viacerých očkovacích miestach sa stávalo, že pre nedostatok dodaných vakcín mohli voľne očkovať iba v obmedzenej miere.

A to bol vážny problém – ak by totiž ľudia s nárokom na finančnú odmenu neboli zaočkovaní do 15. januára, stratili by nárok na sľúbený bonus.

Nejaký čas sa diskutovalo o tom, akú sumu ľudia nad 60 rokov za očkovanie vlastne dostanú. Na začiatku sa hovorilo o 500 eurách v poukážkach, nakoniec sa koalícia dohodla na 200 eurách, ak sa seniori do konca roka zaregistrujú na prvú alebo druhú dávku. Ak by sa zaregistrovali na tretiu dávku, bonus by sa navýšil na 300 eur.

Medzi 19. a 29. decembrom dostalo podľa Matovičových dát termín na očkovanie 54 443 ľudí nad 60 rokov. Okrem nich ďalších takmer 50-tisíc údajne ešte iba čakalo na pridelenie termínu.

Tomuto množstvu, samozrejme, podľa interpretácie ministra financií dopomohlo aj schválenie očkovacieho bonusu, problém je však ten, že ministerstvo zdravotníctva už kapacitne tento „nával“ nezvládalo. Počas týchto dní sa totiž každý deň v priemere zaočkovalo iba o niečo viac ako šesťtisíc ľudí z tejto vekovej skupiny.

„Myslím si, že keďže sme v situácii, keď máme za rohom omikron, všetci sa obávame a vieme, že v prvom rade potrebujeme chrániť životy a zdravie týchto ľudí, tak je to nezodpovedne pomaly,“ uviedol na tlačovej konferencii Matovič na margo ministerstva zdravotníctva.

Ako sa situácia vyvíjala po Novom roku? Dáta ukazujú, že očkovacie centrá začiatkom januára opäť zintenzívnili svoju činnosť a za prvý týždeň tohto roku sa dalo celkovo zaočkovať 52-tisíc ľudí nad 60 rokov.

Možno už teda povedať, že bonus pre ľudí nad 60 rokov za očkovanie zafungoval? Dáta Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú, že od 13. decembra, čiže prvý pondelok po tom, ako parlament schválil (vo štvrtok 9. decembra) rozdávanie tohto bonusu, sa dalo celkom zaočkovať takmer 240-tisíc ľudí nad 60 rokov.

Inzercia

Okrem toho k dnešnému dňu je v čakárni registrovaných ešte ďalších 6 944 ľudí z tejto vekovej skupiny. Celkovo tak už dnes vieme povedať, že pre očkovanie sa od ohlásenia bonusu rozhodlo 244-tisíc ľudí.

Na prvý pohľad to vyzerá ako jednoznačný úspech. Bližšia analýza dát však optimistov schladí. Až v 200-tisíc prípadoch totiž išlo o ľudí, ktorí si prišli po tretiu dávku. Nejde teda o osoby, ktoré by boli a priori proti očkovaniu a v mnohých prípadoch by s veľkou pravdepodobnosťou išli na tretiu dávku aj bez finančnej odmeny.

Pre prvú dávku sa v tomto časovom intervale rozhodlo necelých 19-tisíc ľudí, pričom práve u nich mohol finančný bonus zohrať významnú rolu. V druhom decembrovom týždni, teda pred spustením odmien, zostávalo na Slovensku stále viac ako 384-tisíc nezaočkovaných seniorov.

V týždni, keď bonus ešte iba schválil parlament, išlo na prvú dávku zhruba 7,5 tisíca seniorov, čo bolo porovnateľne veľa alebo iba o niečo viac ako v týždňoch, keď sa o bonuse ešte veľmi nehovorilo. Ak by sme do výpočtu zahrnuli aj týchto ľudí, znamenalo by to, že bonus k očkovaniu pritiahol 6,8 percenta z nezaočkovaných.

Dnes už teda možno povedať, že po schválení Matovičovho finančného bonusu prišlo na očkovanie len päť percent ľudí z tejto veľkej skupiny nezaočkovaných seniorov. Navyše platí, že aj z tejto skupiny by sa istá – i keď možno iba malá časť dala zaočkovať aj zadarmo.

Okrem peňazí sa vláda pred sviatkami snažila ľudí motivovať k očkovaniu aj inými spôsobmi. V decembri ministerstvo zdravotníctva spustilo vianočnú vakcinačnú kampaň.

Odštartovali ju spoločne minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger na Liptove. Spoločne vyzvali ľudí, nech sa dajú zaočkovať, aby tak mohli v pokoji prežiť Vianoce. Práve to malo byť lákadlom kampane, ktorá mala aj príznačný názov Darujme si Vianoce.

V rámci vianočnej kampane sa tak zintenzívnila činnosť očkovacích centier, zároveň ich navštívili viacerí poprední vládni predstavitelia, podporu vyjadrili aj viaceré verejne pôsobiace osoby.

Aký je celkový úspech týchto kampaní? Podľa dát z platformy Our World In Data bolo k 10. decembru zaočkovaných aspoň jednou dávkou 49 percent Slovákov. Včera táto úroveň dosahovala 50 percent.

Významné zmeny ani napriek štedrému finančnému bonusu teda nenastali a stále tak patríme k najmenej zaočkovaným krajinám Európy. A to napriek tomu, že medzičasom sa spustil režim OP, a ak chce ísť človek do obchodov s neesenciálnymi potrebami či na kultúrne podujatia, musí byť nutne zaočkovaný alebo krátko po prekonaní covidu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.