Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. marec 2009

PROFIL: Som liberálna katolíčka

Najmladšia z kandidátov na prezidenta mohla byť korunnou princeznou SDKÚ, keby odtiaľ neodišla. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre denník Pravda . Kampaň si okrem iného robí aj na diskotékach. Jej bilbordy sú plné otvorených narážok na dvoch svojich protikandidátov. Jej politické vzory sú Kohl, Thatc...

Najmladšia z kandidátov na prezidenta mohla byť korunnou princeznou SDKÚ, keby odtiaľ neodišla. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre denník Pravda . Kampaň si okrem iného robí aj na diskotékach. Jej bilbordy sú plné otvorených narážok na dvoch svojich protikandidátov. Jej politické vzory sú Kohl, Thatcherová či Gorbačov. Predsedníčka mimoparlamentného Slobodného fóra Zuzana Martináková.

Doteraz sa v prieskumoch držala na treťom mieste za Gašparovičom a Radičovou. Podľa najčerstvejších prieskumov ju však predbehol František Mikloško.

Princezná
Bývalá novinárka Slovenského rozhlasu a neskôr slovenskej redakcie BBC vstupovala do politiky v roku 2000 pod značkou SDKÚ. Začala si tu budovať sľubnú kariéru. Jej najvyššou dosiahnutou métou bolo kreslo podpredsedníčky NR SR. Ale potom to prišlo. V SDKÚ sa začali spory a trieštenie. Martináková stála za ministrom vnútra Šimkom. Ten tvrdil, že premiér má techtle-mechtle s tajnou službou.

Niekedy to mohlo vyzerať ako v mafiánskom filme. Podľa slov Martinákovej sa vtedy „rozohrávali strategické hry“. „Mám mnoho známych, ktorí poštou dostávajú prepisy vlastných SMS. Za rok vo funkcii sa mi dostali do ruky veľmi zvláštnymi spôsobmi prepisy telefonátov alebo SMS mnohých ľudí. Takáto situácia je už za hranicou únosnosti,“ povedala v tom čase pre denník Korzár . A tak zanechala rady SDKÚ, „bavorák, pôžitky, všetko“.

„Keby som to neurobila, dnes som mohla byť korunná princezná v SDKÚ s červeným kobercom k všetkým možným funkciám,“ nepriamo reagovala v denníku Pravda na výzvu Daniela Lipšica, aby opozícia prevzala zodpovednosť za kupovanie poslancov. Zodpovednosť tak šimkovci (medzi nimi aj Martináková) prebrali v roku 2004 odchodom svojej platformy Slobodné fórum z SDKÚ. Nepomohlo ani Dzurindove pozvanie „na štrúdľu“.

Strednou cestou. Ako netopier
Slobodné fórum, ktorého sa stala Martináková líderkou, si hovorí stredopravá politická strana. Pred parlamentnými voľbami v roku 2006 sa v online rozhovore v denníku Pravda vyjadrila: „Toho stredu sa naozaj budeme aj držať a sme pripravení spolupracovať aj s jednou, aj druhou stranou na programe, na ktorom by sme vedeli nájsť zhodu.“ Už vtedy jej z radov čitateľov vyčítali, že chce kopať za toho, kto vo voľbách zvíťazí. Ako ten netopier v Ezopových bájkach. Tiež sa vždy v boji priklonil na stranu víťaza. Dopadol však tak, že sa s ním nakoniec nikto nechcel kamarátiť. Ani so stranou Zuzany Martinákovej, keďže vo voľbách neuspeli.

Dnes sa sťažuje na malý priestor v médiách. Gabriel Šípoš však upozorňuje na fakt, že v televízii TA3 ho má jej strana viditeľne dosť. Medializovať svoju stranu a názory sa snaží samozrejme najmä pred voľbami. Napríklad blogovaním. No viac ako blogovanie ju zaujali samotní blogeri. Rozruch medzi nimi spôsobilo, keď niektorých pozvala na večierok s grilovanými krevetami. Tým sa na ňu zo strany blogerov zniesla spŕška kritiky.

Katolíčka aj liberálka súčasne
Podľa nej sa tieto dva pojmy nevylučujú a idú dokopy „úplne perfektne“. „To len u nás je predstava, že ten, kto je veriaci, musí byť dogmatik, ktorý fanaticky presadzuje názory cirkvi,“ povedala v rozhovore pre denník Sme. A tak v duchu svojho presvedčenia hovorí „ ,áno´ registrovaným partnerstvám, ale ,nie´ na úrovni manželstva. Teda nie som ani za adopcie detí homosexuálnymi pármi.“ Preto ten, kto by sa na tento problém chcel pozerať vo svetle Biblie, je podľa nej dogmatik.

Inzercia

„Nedogmaticky“ pristupuje Martináková aj k téme potratov. Hoci hovorí : „Sama som matkou troch detí a nepovažuje interrupciu za správnu vec,“ no na druhej strane dodáva, že „verím slovenským ženám, že sa samy dokážu s týmto problémom vyrovnať.“ Ibaže mnohé súčasné ženy „sa vyrovnávajú“ so svojím tehotenstvom rovnako zodpovedne, ako zodpovedne doň vhupli.

Ďalšia téma, ktorá sa začína v spoločnosti otvárať, je eutanázia. V denníku Pravda sa vyjadrila: „K otázke eutanázie som veľmi zdržanlivá. Myslím si, že na Slovensku vôbec nedospel čas, aby sme o takýchto vážnych veciach mohli rozhodovať na politickej úrovni.“ Črtá sa tu otázka, „keď príde tomu čas“, bude ochotná diskutovať? Ak sa tak stane, pravdepodobne sa prikloní na stranu „nedogmatických“ katolíkov. Zatiaľ však na otázku, či by podpísala zákon na povolenie eutanázie hovorí: „Eutanázia je niečo medzi nebom a zemou, do čoho by človek vôbec nemal zasahovať.“

Bolo, je, mohlo by byť?
Ešte ako členka SDKÚ sa presadzovala najmä v sociálnej sfére. Od roku 2002 založila niekoľko poradní, v ktorých poskytujú občanom bezplatné psychologické poradenstvo a poradenstvo v sociálnych či právnych otázkach. Takéto poradne otvára aj počas svojej kampane. „Je to taký staronový projekt sociálneho poradenstva pre ľudí, ktorí to potrebujú,“ povedala v rozhovore pre Hospodárske noviny . Venuje sa tiež problematike domáceho násilia, týrania detí a ich čo možno najväčšej eliminácii. Na otázku, čo by zmenila v našej krajine, keby mohla, odpovedala: „Zrušila by som poslaneckú imunitu, aby si už konečne boli všetci občania rovní. Druhou vecou viac peňazí do zdravotníctva a vzdelania. Oveľa bohatšiu podporu pre rodiny, špeciálne neúplné rodiny.“ Zameriava sa tiež na mladých. Hovorí, že ich chce osloviť v ich prirodzenom prostredí. Preto si občas v rámci predvolebnej kampane zájde na diskotéku, kde aj takto vyzýva študentov: „Ak máte chuť, tancujte, ak máte chuť, tak choďte voliť, a ak máte chuť, tak zmeňte svojho prezidenta!“

Andrea Šalková
Foto: slobodne-forum.sk

Postoy.sk vám v tomto týždni postupne prinesie profily všetkých prezidentských kandidátov

Odporúčame

ZAHRANIČIE: Británia mení názor na Hizballáh

ZAHRANIČIE: Británia mení názor na Hizballáh

Politické krídlo libanonského hnutia Hizballáh našlo milosť v očiach Britov. Nedávno potvrdili, že po necelých štyroch rokoch prerušených kontaktov opäť nadviazali dialóg. A to aj napriek faktu, že ozbrojené zložky Hizballáhu sa len minulý rok dostali na zoznam zakázaných organizácií Spojeného kráľo...