Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
02. december 2021

Rys ostrovid a jeho dobrodružstvá

V týchto dňoch prichádza na trh nová detská kniha začínajúcej slovenskej autorky Moniky Macákovej s názvom Rys ostrovid a jeho dobrodružstvá. Využite špeciálnu zľavu pre čitateľov Postoja.

Rys ostrovid a jeho dobrodružstvá

Knižný príbeh vtiahne malého čitateľa do života mláďatka rysa ostrovida a jeho kuvičieho kamaráta. Malý Rysko si svojím nevinným úletom – denným lovom – hneď na začiatku poriadne zavarí. Kuvik Hugo ho v tom však ani na chvíľu nenechá samého a spolu sa vrhnú do dobrodružstva, o ktorom sa im ani nesnívalo.

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli urobiť krátky rozhovor so samotnou autorkou.

Prečo ste sa rozhodli napísať knihu?

Už od malička som mala blízko ku knihám a k literatúre. Veľmi rada čítam a postupne som prišla na to, že aj píšem. Domáce úlohy, kde som mala niečo vlastné napísať, boli pre mňa vždy najjednoduchšie a aj najobľúbenejšie. Teším sa, že môj sen napísať knihu sa v týchto dňoch stal skutočnosťou.

Profesne ste však právnička.

Pri výbere vysokej školy som uvažovala aj nad žurnalistikou. Nakoniec však zvíťazilo právo.

Nevylučuje sa to trochu s povolaním spisovateľky?

Na prvý pohľad možno trochu áno, ale keď sa nad tým človek hlbšie zamyslí, tak ani nie. Výkon právnického povolania v sebe zahŕňa množstvo „slohových prác“ v podobe rôznorodých podaní na súd, analýz, zmlúv atď. Čo vnímam ako značnú odlišnosť pri písaní beletrie, je štýl písania. Pred súdom musia ísť žarty nabok a použitie iného ako odborného žargónu takisto nie je veľmi na mieste. Avšak pri písaní kníh mám v tomto voľnú ruku.

A teraz poďme k samotnej knihe. Čo bolo pri vydaní tejto knihy najťažšie a čo, naopak, najľahšie?

Kedysi som sa niekde dočítala, že napísať knihu je tá najľahšia časť v rámci procesu vydania knihy. Vtedy som ani netušila, aká je to veľká pravda. Najnáročnejšia etapa boli ilustrácie a ich následné grafické spracovanie. Veľa sme s ilustrátorkou komunikovali o ich obsahu, kompozícii, farebnosti. Ale myslím si, že výsledný efekt stojí za to.

Prečo práve rys ostrovid?

S Dávidom, mojím krstným synom, sa zvykneme hrávať na rôzne zvieratká. Často sú to tie najnebezpečnejšie ako lev či tiger. A hoci exotické mačkovité šelmy majú čosi do seba, jedného dňa som sa rozhodla ukázať Dávidovi šelmu, ktorú máme aj tu na Slovensku. Áno, bol to práve rys ostrovid. Pri našom najbližšom stretnutí sa Dávid opäť chcel hrať na zvieratká, no nevedel si spomenúť, na aké. A tak som hádala. „Lev? Gepard? Tiger?“ A on stále, že nie, že má na mysli také zviera so škvrnami. Až nakoniec mi v hlave napadlo ešte jedno. „Rys ostrovid?“ Tentoraz sa mi už podarilo uhádnuť. A odvtedy sa stal rys jedným z najobľúbenejších zvierat na hru a mne sa začal postupne rodiť v hlave príbeh.

Zvykli ste sa hrať aj na kuvika? Nezvyčajný výber vtáčieho kamaráta.

Nie, na kuvika sme sa doposiaľ ešte nehrali. (Smiech.) Poznám rozprávky so všelijakými vtáčatami – vrabcami,  slávikmi, vranami, holubmi. K roztomilému rysiemu mláďatku som chcela nejakého mudrlanta. A keďže vo všeobecnosti sa mi páčia nezvyčajné veci a obyčajných sov už bolo v rozprávkach dosť, rozhodla som sa pre kuvika.

Je to vaša prvá kniha. Chystá sa aj jej pokračovanie?

Áno, chystá sa a verím, že budúci rok sa fanúšikovia rysa ostrovida majú na čo tešiť.

Inzercia

Všetky objednávky do 10. 12. 2021 (vrátane) po zadaní zľavového kódu „postoj12“ - zíslate 12 % zľavu.

O autorke:

Monika Macáková je začínajúca slovenská spisovateľka, vyštudovaná právnička a rodáčka z Košíc.

Svoj vzťah k prírode, deťom a dobrodružstvu pretavila do rozprávky o lesných kamarátoch, pri ktorej čítaní detský čitateľ „hltá“ každé slovo a nevie sa dočkať ďalšej kapitoly. Silné puto priateľstva medzi rysím a kuvičím mláďaťom skúšané dvojicou pytliakov a ďalšími nástrahami nám vytvára originálny príbeh plný vzrušujúcich momentov a nepredvídateľných situácií. Okrem napínavého deja nájdete v tejto knihe aj isté ušľachtilé posolstvo – každý si zaslúži druhú šancu a môže začať odznova.

Knižku nájdete vo viacerých kníhkupectvách alebo aj priamo na tomto linku.

 

POZOR, pri objednaní knižky do 10. 12. 2021 (vrátane) a zadaní zľavového kódu „postoj12“ získavajú čitatelia Postoja špeciálnu 12 % zľavu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Košice opäť ožijú mestským kultúrnym festivalom Košické Hanusove dni!

Košice opäť ožijú mestským kultúrnym festivalom Košické Hanusove dni!

Hanusove dni už po šiestykrát zavítajú do Košíc, kde rozprúdia diskusie, prednášky a TEDx talky zjednotené témou Zlato sa čistí v ohni: Ako sa vyhnúť lacnému kresťanstvu? „Chceme sa spoločne zamyslieť nad výzvami súčasných kresťanov v politike či environmentalistike, nad osobným i verejným prežívaním problémov a kríz či reflektovať návštevu pápeža Františka netradičným spôsobom,“ približuje riaditeľ festivalu Juraj Šúst.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.