Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 14:58

Lockdown a školy

Školy sa zatvárajú, prezenčnú výučbu prerušilo už päť regionálnych hygienikov

Školy sa zatvárajú, prezenčnú výučbu prerušilo už päť regionálnych hygienikov

Ilustračné foto TASR/AP

K plošnému zatváraniu škôl pristúpili regionálne úrady verejného zdravotníctva v Rožňave, Vranove nad Topľou, Lučenci, Dolnom Kubíne a Banskej Bystrici. Situáciu budú prehodnocovať.

K plošnému zatváraniu škôl pre pandemickú situáciu nateraz pristúpili regionálne úrady verejného zdravotníctva v Rožňave, Vranove nad Topľou, Lučenci, Dolnom Kubíne a Banskej Bystrici.

Hlavný hygienik Ján Mikas už koncom minulého týždňa vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy.

Regionálni hygienici v Rožňave a vo Vranove nad Topľou pristúpili k plošnému prerušeniu vyučovania od pondelka. V Lučenci a Dolnom Kubíne k nemu pristúpia od utorka a v Banskej Bystrici od stredy.

Podrobnosti upravuju vyhlášky

„Konkrétne o aké druhy škôl ide a ktorých okresov sa to týka, je možné priamo nájsť vo vyhláškach týchto regionálnych úradov, ktoré sú už zverejnené vo Vestníku vlády SR,“ podotkla Račková.

Hlavný hygienik Ján Mikas už koncom minulého týždňa vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy.

Regionálne úrady už v súčasnosti v okresoch pristupujú k zatváraniu jednotlivých škôl, kde sa nákaza šíri. Viaceré z nich požiadali o zvolanie regionálnych krízových štábov, pandemických komisií či bezpečnostných rád, na ktorých bude podrobne preberaná epidemická situácia.

„Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch plnú podporu hlavného hygienika,“ zdôraznila Račková.

Cieľom je zabrániť šíreniu vírusu

V Dolnom Kubíne hygienici rozhodli o zatvorených školách pre celú Oravu. Cieľom je zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Zákaz sa týka druhého stupňa ZŠ, základných umeleckých škôl, gymnázií aj stredných odborných škôl. Rovnako platí aj pre zariadenia mimoškolského vzdelávania detí a mládeže.

Vyhláška je platná aj pre tie zariadenia, v ktorých sa poskytuje služba výchovy a starostlivosti o deti a mládež. Výnimku majú zariadenia sociálnych služieb alebo sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Prejsť na dištančné vyučovanie bude musieť viacero žiakov a študentov aj v Lučeneckom okrese, informuje server Novohradské. Dôvodom je zatvorenie tried pre zlú pandemickú situáciu.

Informáciu potvrdila regionálna hygienička Nadežda Andóová. „Účinnosť vyhlášky je od 30. novembra. Zatvoria sa triedy druhého stupňa základných škôl, gymnáziá a stredné školy,“ konkretizovala regionálna hygienička s tým, že vyhláška platí pre školy okresu Lučenec.

Vyhláška platí bez obmedzenia. Jej účinnosť sa po niekoľkých dňoch bude prehodnocovať podľa aktuálnej epidemickej situácie.

Inzercia

Viaceré organizácie podporujú rozhodnutie nezatvoriť plošne všetky školy

Viaceré organizácie venujúce sa výchove a vzdelávaniu detí a mládeže a ich duševnému zdraviu podporujú rozhodnutie nezatvoriť plošne všetky školy na Slovensku. Zhodli sa na tom počas pondelkovej tlačovej konferencie. Poukázali na to, že školy sa v Európe nezatvárali ani počas druhej vlny pandémie a nedeje sa tak ani teraz.

Andrea Settey Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas uviedla, že aktuálne opatrenia, ktoré prijal minister školstva, sú prísne. V Rakúsku týždeň po zavedení lockdownu s otvorenými školami začali výrazne klesať počty pozitívnych, tvrdí.

Lucia Košťálová z Asociácie školských psychológov povedala, že by sme mali dostať istotu do podávaných vyjadrení. „Tá istota by mala byť v tom, že deti nie sú vinníkmi aktuálnych čísel a pandemickej situácie a nie sú zdrojom situácie, ktorú tu teraz máme. Nehovorme o plošnom zatváraní, posudzujme situáciu individuálne,“ povedala. Zároveň tvrdí, že držať by sme sa mali toho, čo bolo nastavené.

„Skúsme to vydržať čo najdlhšie, lebo potom prichádza obdobie trojtýždňových prázdnin,“ povedala Košťálová.

Riaditeľ a predseda Rady mládeže Slovenska Juraj Lizák povedal, že školy by mali zostať otvorené. Poukázal na to, že mladí ľudia sú ochudobnení napríklad o svoje voľnočasové aktivity a rovesnícke kontakty. Školy majú byť podľa neho uzatvárané individuálne, podľa rozhodnutia regionálnych hygienikov.

Ochudobnení o voľnočasové aktivity a rovesnícke kontakty

Psychológovia z občianskeho združenia IPčko prevádzkujú viaceré služby pomoci v krízových situáciách. Od začiatku pandémie uskutočnili 110-tisíc pomáhajúcich komunikácií.

„Pričom 74 percent všetkých kontaktov bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov, 38 percent všetkých kontaktov bolo s deťmi a mladými ľuďmi do 18 rokov. Najčastejšie prosby o pomoc na linkách pomoci IPčko.sk, Dobrej linke a na Krízovej linke pomoci boli o pocitoch osamelosti a o strachu (18,5 percenta), myšlienkach na ukončenie života (12 percent), sebapoškodzovaní (sedem percent), ktoré v dôsledku pandémie, lockdownu a zatvorených škôl stúplo práve v skupine mladých ľudí,“ povedal Marek Madro z občianskeho združenia IPčko.

Poukázal na to, že aktuálne na linkách pomoci a v krízových službách zaznamenávajú obrovský nárast žiadostí o pomoc aj zo strany zdravotníkov.

„Každým dňom sa dopyt po službách pomoci zvyšuje. Z našich skúseností z prvej a druhej vlny pandémie vieme, že uzavretím škôl sa výrazne zvýši počet kontaktov najmä zo strany mladých ľudí, ktorí nemajú dostatok zručností, aby to zvládli, aj napriek tomu, že sa to už deje niekoľkýkrát. Sú z toho unavení, vyčerpaní a bytostne potrebujú pomoc dospelých,“ doplnil Madro.

Dodal, že ak náročnosť pandemickej situácie nedovolí, aby boli školy pre deti a mladých ľudí otvorené, prosia o posilnenie služieb pomoci a okamžité otvorenie škôl pri náznakoch zlepšenia pandemickej situácie.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva