Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. august 2021, 11:25

Orbán u Carlsona

Západ nedokáže prijať, že konzervatívna alternatíva je úspešnejšia ako liberálna

Tucker Carlson, vplyvný komentátor televízie Fox News, sa porozprával s Viktorom Orbánom, maďarským premiérom, ktorý rozhovor v minulosti poskytol aj denníku Postoj.

Tucker Carlson, konzervatívny moderátor relácie televízie Fox News, ktorá je najsledovanejším spravodajským a komentátorským programom svojho druhu v Spojených štátoch, sa na týždeň presunul do Budapešti. Z hlavného mesta Maďarska vysiela svoju reláciu, chystá tu dokument o Maďarsku a počas svojej návštevy spravil aj rozhovor s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Rozhovor prebiehal v angličtine v Orbánovej knižnici v bývalom karmelitánskom kláštore na budínskom hradnom vrchu. 

Hanobený za svoje postoje

Na začiatku rozhovoru Carlson v krátkom úvode Orbána predstavil ako lídra, ktorý sa „verejne identifikuje ako konzervatívec západného štýlu“.

Maďarsko divákom televízie Fox News Carlson opísal ako „malú krajinu v strede strednej Európy, ktorá nemá žiadne námorníctvo ani nukleárne zbrane a ktorá má HDP menšie ako štát New York“. Upozorňuje na to, že zatiaľ čo na prvý pohľad by Maďarsko nemalo budiť pozornosť amerických lídrov, v skutočnosti jej dostáva požehnane. Spomenul napríklad prezidenta Joea Bidena, ktorý podľa neho naznačil, že Orbánova vláda je totalitná.

Carlson opisuje maďarského premiéra ako niekoho, kto bol za svoje postoje „hanobený“. Zároveň spomína niekoľko bodov Orbánovej agendy, s ktorou by mohli typickí konzervatívni diváci televízie Fox News súhlasiť – napríklad že rodiny sú dôležitejšie ako banky alebo že krajiny potrebujú hranice.

Konzervatívny komentátor v úvode navyše tvrdí, že pokiaľ by ste v Spojených štátoch amerických opakovane nesúhlasili s liberálnou agendou, najskôr by ste boli umlčaní veľkými technologickými spoločnosťami zo Silicon Valley a potom by ste si museli „najať ozbrojených strážcov“.

Carlson sa domnieva, že v Maďarsku by k ničomu takému nemohlo dôjsť a „opozícia sa nebojí, že jej bude za postoje ublížené“. „Kto je teda slobodný?“ pýta sa.

V rozhovore sa venoval témam migrácie, západnej liberálnej ľavici, nadchádzajúcim parlamentným voľbám v Maďarsku, bilaterálnym vzťahom Maďarska so Spojenými štátmi i vzťahu s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom či izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Právo kontrolovať migráciu dané od Boha

Neskôr už prechádza k samotnému rozhovoru s Viktorom Orbánom. Interview sa začína otázkou o migračnej kríze, ktorú sa Maďarsko rozhodlo riešiť striktným spôsobom, čím sa odlíšilo od ostatných krajín Európy. Carlson sa Orbána pýta na dôvod tohto konania.

„Bolo to jediným rozumným rozhodnutím,“ tvrdí maďarský premiér a za svojím rozhodnutím si stojí. „Pokiaľ niekto prekročí hranice vašej krajiny, musíte ju ochraňovať.“ Hovorí, že s legálnou migráciou nemá problém, ale neregulovanú migráciu považuje za „nebezpečnú“. Keď sa ho Carlson opýta, či má na takéto konanie ako premiér právo, odvetí, že áno, pretože je mu „dané od Boha a prírody“.

„Samozrejme, pokiaľ ste v nebezpečenstve a nikto iný ako Maďari vám nemôže pomôcť, musíme sa správať nápomocne, no nie je ľudským právom prísť do Maďarska len preto, že chcete krajší život. Toto je naša krajina, komunita, rodina, história, tradície a jazyk,“ hovorí Orbán.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto - TASR/AP

„To, čo ste povedali, môže pre mnohých lídrov krajín západnej Európy vyznieť zle,“ upozorňuje ho Carlson. Orbán mu odpovedá tvrdením, že tieto krajiny sa rozhodli otvoriť „novú kapitolu histórie národov, ktorá má byť zbavená kresťanstva a národných spoločenstiev“.

Maďarský premiér tvrdí, že vytvorenie spoločnosti, v ktorej sa stretáva viacero kultúr, nemusí byť automaticky zlé, ale určite je „riskantné“ a Maďarsko „toto riziko nepodstúpi“. „Preto som vnímaný ako čierna ovca Európskej únie,“ zasmial sa Orbán.

Keď ho moderátor vyzve, aby vyjadril svoj názor na migračnú politiku Nemecka a kancelárky Angely Merkelovej, maďarský premiér ju z diplomatických dôvodov odmietne jednoznačne ohodnotiť. Určitý postoj sa z jeho odpovede však dá vyčítať, pretože tvrdí, že Nemecko „zariskovalo a dostalo, čo si zaslúžilo“. Ďalej však nemecký prístup nechce komentovať a tvrdí, že Maďarsko by malo mať pri rozhodovaní sa o tejto téme takisto slobodnú vôľu.

Dôvodom horších vzťahov Maďarska s USA sú liberáli vo Washingtone

Carlson ďalej ukazuje, ako sa zmenil pohľad Západu na Orbána od konca 80. rokov, keď bol vnímaný ako „hrdina“ pre svoj boj proti sovietskej okupácii Maďarska, po súčasnosť, keď jeho vládu americký prezident Joe Biden v rozhovore pre televíziu ABC News nepriamo označil za „totalitný režim“ a Orbána za „totalitného darebáka“.

Orbán tvrdí, že americký prezident nerozpráva maďarským jazykom, a preto má veľmi obmedzenú predstavu o dianí v Maďarsku a nerozumie mu. Prvotná reakcia by na slová Bidena nebola zdvorilá, pokladá to za „osobnú urážku všetkých Maďarov“, ale zároveň pripomína, že ide o prezidenta Spojených štátov, a preto sa musí maďarská vláda pri vzťahoch s ním správať opatrne a zdržanlivo. 

Maďari musia byť podľa Orbána k Bidenovi pokorní, veľmi úctiví a robiť všetko pre to, aby mu objasnili, že nemá pravdu. Dodáva, že Maďarsko Američanov, ich demokraciu a kultúru rešpektuje a vzťahy s nimi sú „veľmi dobré“. Poukázal tiež na to, že tento vzťah Maďarsku pomáha s obranou a ekonomikou, pretože v tejto krajine robia americké spoločnosti veľké investície.

Vzťah Maďarska a Spojených štátov sa podľa Orbána zhoršuje len vtedy, keď vo Washingtone vládnu „liberáli“.

Premiér si myslí, že problémom je maďarský úspech, ktorý im západné krajiny závidia. „Pre liberálnych mysliteľov je veľkou výzvou priznať si, že v strednej Európe (...) rastie spoločnosť, ktorá je ekonomicky a kultúrne veľmi úspešná. (...) Základy tohto úspechu sú však úplne iné, ako by si ich mnohé západné krajiny predstavovali. Nedokážu akceptovať, že sa v západnej civilizácii nachádza konzervatívna a národná alternatíva, ktorá je na úrovni každodenného života úspešnejšia ako tá liberálna.“

Kritici jeho vládnutia tak podľa Orbána bojujú za seba, nie proti nemu.

Inzercia

Svoju krajinu Orbán považuje za príklad toho, že krajina „založená na tradičných hodnotách a tradícii kresťanstva môže byť úspešnejšia ako ľavicové vlády“.

Čítajte tiež

Tucker potom Orbánovi hovorí, že jeho opozícia je tvorená „bývalými komunistami a antisemitmi“, čím narážal na minulosť strany Jobbik. „Nie je zvláštne, že americká ľavica fandí takémuto zoskupeniu?“ pýta sa ho.

Orbán svoju vládu pri odpovedaní na otázku moderátora jednoznačne opíše ako „pro-izraelskú, pro-americkú, podporujúcu NATO a orientovanú na Západ“. Potom Carlsonovi odvetí, že podporu opozičných „antisemitov“, ktorá prichádza zo Západu, považuje za prekvapivú a v minulosti by ju pokladal za nemožnú.

Šanca pre konzervatívcov na západe

Neskôr maďarský premiér nepriamo spomína aj Slovensko. Carlson sa ho totiž pýta, či sa hodnotový rozchod Maďarska a západných krajín o niekoľko desaťročí stane nezvratným. Orbán odpovedá, že medzi krajinami v strednej Európe, ktoré za komunistickej totality trpeli, je jeho prístup k politike veľmi populárny.

Hovorí, že okrem Poľska sú ostatné krajiny v strednej Európe „umiernenejšie“, ale myslí si, že politickým zmýšľaním a tým, aké základné hodnoty vyznávajú, „patria do rovnakej politickej rodiny“.

Orbán potom povie, že aj v iných častiach Európy existuje šanca, že sa ľavicové a liberálne vlády zmenia na konzervatívne alebo kresťansko-demokratické, ale tieto sily podľa neho nie sú „dobre zorganizované“. Za jeden z príkladov takéhoto boja považuje Taliansko a hovorí, že nasledujúce roky budú „vzrušujúce“.

Keď sa ho Carlson pýta, či považuje Budapešť za centrum konzervatívneho zmýšľania, Orbán odpovedá, že ho považuje „za jedno z takýchto centier“. Aj v ostatných krajinách strednej Európy podľa neho vznikajú komunity konzervatívnych a kresťanských intelektuálov a Maďarsko sa vraj snaží, aby tieto komunity medzinárodne spolupracovali.

Orbán potom hovorí, že množstvo konzervatívne zmýšľajúcich ľudí zo západnej Európy nachádza v Maďarsku útočisko, pretože západná Európa pre nich už nie je „dostatočne bezpečná“ a jej „hodnoty sa menia“. Títo ľudia si podľa neho často na maďarskom vidieku nájdu chaty a postupne v tejto krajine trávia viac a viac času.

Trump a Bibi Orbánovi chýbajú, počíta aj so zasahovaním do volieb

Potom maďarský premiér opíše svoj vzťah s Donaldom Trumpom, keď bol ešte prezidentom, ako „dobré priateľstvo“. Trump Maďarsko podľa Orbána podporoval nielen osobne, ale aj politicky. „America First (Amerika na prvom mieste) bola výbornou zahranično-politickou stratégiou,“ hovorí. Dobré vzťahy mal vraj aj s bývalým izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

Novú politickú situáciu považuje aj za svoju politickú „výzvu“, pretože maďarské zmýšľanie podľa jeho slov stratilo dvoch hlavných medzinárodných podporovateľov. 

„V apríli u vás budú voľby. Bojíte sa medzinárodnej snahy o ovplyvnenie volieb?“ pýta sa následne Carlson.

„To sa stane. Nebojíme sa toho. Sme na to pripravení. Medzinárodná ľavica spraví všetko pre to, aby sa v Maďarsku zmenila vláda. Uvedomujeme si to a sme pripravení brániť sa,“ tvrdí Orbán.

Carlson sa však Orbána opýtal, či si myslí, že americké ministerstvo zahraničia pracuje proti jeho znovuzvoleniu, na čo maďarský premiér odpovedal nasledovne:

„Myslím, že skôr či neskôr si Američania uvedomia, že o vývoji v Maďarsku musia rozhodovať Maďari.“ Dúfa, že Američania pochopia, že aj pre ľavicovo-liberálnu vládu je lepšie mať za partnera konzervatívneho kresťanského demokrata „dlhodobo podporovaného maďarským ľudom“ než vládu, ktorá po niekoľkých mesiacoch pri moci zlyhá a vyvolá destabilizáciu a neistotu.

„Nemilovaný, ale stabilný partner je lepší než nový a neistý,“ uzavrel Orbán.

Po skončení rozhovoru Tucker Carlson pripomenul, že pracuje na novom dokumentárnom filme o Maďarsku.

Slovenských divákov jeho relácie by mohlo zaujímať, že v sobotu 7. augusta bude o 14.15 h rečniť v rámci študentského festivalu Mathias Corvinus Collegium v Ostrihome, čo je doslova cez most zo Štúrova. Jeho prednáška ponesie názov „Svet podľa Tuckera Carlsona“.  

Dnes treba vedieť

25. november 2023, 08:35

Hostia víkendových diskusných relácií:

 • RTVS Sobotné dialógy (12.10)
  Roman Michelko, poslanec NR SR, SNS
  Veronika Remišová, poslankyňa NR SR, predsedníčka strany Za ľudí
 • TA3 V politike (11.00)
  Tomáš Taraba, minister životného prostredia, SNS
  Martina Holečková, predsedníčka poslaneckého klubu KDH
 • RTVS O 5 minút 12 (11.55)
  Zuzana Dolinková, ministerka zdravotníctva, podpredsedníčka strany Hlas-SD
  Marek Krajčí, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo, Slovensko, Za ľudí, KÚ
 • TV Markíza Na telo (13.00)
  Richard Raši, minister investícií, podpredseda strany Hlas-SD
  Branislav Gröhling, poslanec NR SR, podpredseda SaS
25. november 2023, 07:15

Slovenský hokejista Adam Ružička strelil na ľade Dallasu svoj tretí gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu. Útočník Calgary tým ukončil svoju sériu bez bodu, ktorá trvala desať zápasov, a prispel k víťazstvu 7:4. Jeho spoluhráč Martin Pospíšil nebodoval. Útočník Montrealu Juraj Slafkovský asistoval pri góle na 2:2 na ľade San Jose, v ktorom Canadiens triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch. (tasr)

25. november 2023, 06:50

Bývalého amerického policajta Dereka Chauvina zodpovedného za smrť Georga Floyda v piatok vo väznici v Arizone napadli a bodli nožom. Poskytli mu prvú pomoc a hospitalizovali ho. V dôsledku smrti Floyda v USA v roku 2020 prepukli masívne protesty za rasovú spravodlivosť. (tasr)

25. november 2023, 06:45

Počasie: Dnes bude na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Na juhu menej zrážok a tam v nižších polohách zrážky aj zmiešané. Najvyššia denná teplota 1 až 6 stupňov, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou -3 až 1 st. (shmú)

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.