MÉDIÁ: Stará lampa, nové tiene

Štefan Hríb sa vrátil v tom istom svetri. S tými istými ľuďmi a takmer rovnakou atmosférou. Nová Lampa bude však svietiť v nových, dosť tmavých okolnostiach.

Návrat Štefana Hríba v podstate ničím neprekvapil. Všetko bude zrejme fungovať a vyzerať ako pred dvoma rokmi. Napriek tomu je znovuzažatie Lampy príležitosťou aspoň na dve úvahy.

Hríb je v slovenskej žurnalistike fenoménom. Potvrdil to aj teraz. Jeho návratu sa niektoré médiá venovali pomerne detailne. A nielen konzervatívne. V našom nedospelom novinárstve je polarizujúcou persónou, milovanou aj nenávidenou, a to je dobre. Ikona .týždňa obhájila svoju tvár hneď v prvej časti, keď zaznela provokatívna a odvážna otázka, koľko diskusie v prostredí J&T vydržia.

Dva roky však zmenili aj vnímanie pána moderátora. Po odchode z STV bolo počuť znechutenie aj od ľudí, ktorí mu vždy fandili. Spôsob, akým Hríb ukončil Pod lampou, mnohých prekvapil.

Druhá reflexia, ktorú nám Hríbov návrat ponúka, je záležitosť kontextu. Jeho Lampa prichádza do mediálneho prostredia, ktoré sa za dva roky zmenilo. Možno nie zásadne, ale minimálne vyšli o našich televíziách na povrch nelichotivé fakty. Tie prezentujú, v akých okolnostiach bude Lampa fungovať.

Samotný fakt, že Hríb ide moderovať do druhého kanálu televízie s perverzným a vulgárnym spravodajstvom, nesvedčí proti nemu, ale skôr o stave, v akom sa nachádzajú naše stanice, a najmä tá verejnoprávna.

Hríbova relácia je totiž svojím zameraním a charakterom čistým prototypom programu verejnej služby. V televízii, ktorá má žiť nielen z verejnosti, ale aj pre verejnosť, však nemá miesto. Slovenská televízia sa radšej vysmeje ľuďom, keď sa o žurnalistike na Slovensku ide rozprávať s neznámymi vykopávkami, pričom niektoré z nich podporovali polodiktatúru. STV ako televízia verejnej služby zomrela. A mŕtvi nediskutujú.

Ak chcel šéfredaktor .týždňa robiť ešte v tomto desaťročí slobodnú diskusiu, musel prijať ponuku komerčných TV. Tie však niet za čo veľmi chváliť (Za ponuku Hríbovi? Hehe...), keďže ich hlavné kanály rezignovali na snahu ukázať ľuďom niečo viac ako zábavu. Alebo zaplatenú prezentáciu.

Hríb bude na Joj Plus robiť diskusiu, ktorú poznáme z STV. Na prvý pohľad sa okrem názvu nič nemení. No plytkosť a zrejme aj lojálnosť našich televízií dáva Hríbovej Lampe nový kontext. Ak si niekto myslí, že robiť slobodnú debatu bude teraz jednoduchšie ako vo vtedajšej STV, mýli sa. Tiene z Lampy budú mátať mnohých.

Pavol Rábara
Foto: autor, Joj Plus

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo