Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2021, 07:24

Hodiny dejepisu môžu podporovať pravicový extrémizmus, tvrdia úrady v Británii

Mestské zastupiteľstvo v Derby sa rozhodlo prešetriť situáciu na svojich školách po tom, ako organizácia Black Lives Matter volala po „dekolonizácii vzdelávania“.

Vyšetrovanie prebehlo pod záštitou programu Prevent, čo je jeden zo štyroch pilierov britského boja proti terorizmu. Týkalo sa najmä vyučovania detí ešte pred nástupom na strednú školu.

Ako informoval The Telegraph, úrady dospeli k záveru, že by školy mali poskytovať „férovejší pohľad na dejiny“, aby zastavili šírenie pravicového extrémizmu. Niektoré pohľady na históriu Británie by totiž údajne mohli obsahovať „predsudky a mylné predstavy, ktoré sa môžu stať základom pre šírenie pravicového extrémizmu“.

V minulosti na zmenu učebného plánu dejepisu tlačilo aj hnutie Black Lives Matter, ktoré tvrdilo, že by sa vyučovanie dejepisu na britských školách malo zmeniť tak, aby sa žiaci učili viac o otroctve a iných nemorálnych veciach v britskej histórii.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia