Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 14:42

Lubbock v Texase sa stal najväčším mestom v USA, ktoré zakázalo potraty

Rozhodli o tom samotní občania.

Voliči v meste Lubbock schválili to, aby mesto na svojom území zakázalo umelé potraty. 62,46% voličov bolo za, 37,54% voličov bolo proti.

Toto mesto sa tak stalo najväčším mestom v Spojených štátoch, ktoré zakázalo vykonávanie umelých potratov. Podobné zákony boli už predtým schválené aj v iných mestách v Texase a Nebraske, no spomedzi nich mal iba Lubbock funkčnú potratovú kliniku.

Americká únia občianskych práv v Texase (ACLU) na rozhodnutie voličov zareagovala: „ACLU má za sebou už množstvo bojov s protiústavnými zákazmi potratov. Aj naďalej bude bojovať za základné práva obyvateľov Lubbocku.“

Organizácia Right to Life sa vyjadrila, že ide o „ohromné víťazstvo pre občanov Lubbocku a Texasu“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)

pred 15 hodinami

Pri izraelskom nálete bola v meste Gaza zničená 13-poschodová výšková budova, v ktorej mala svoje kancelárie tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra, ďalšie zahraničné médiá. K náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.