Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. apríl 2021, 12:48

Korupcia

Kažimír vraj dostal od oligarchu Brhela pol milióna, vypovedá Suchoba

Kažimír vraj dostal od oligarchu Brhela pol milióna, vypovedá Suchoba

Peter Kažimír

Bývalý minister financií za Smer a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska obvinenia odmieta.

Obvinený podnikateľ Michal Suchoba údajne podľa portálu Topky.sk vypovedal, že oligarcha Jozef Brhel uplácal bývalého ministra financií Smeru Petra Kažimíra. Ten je momentálne guvernérom Národnej banky Slovenska. 

„V roku 2015 alebo 2016, nepamätám si presne, sa Brhel preriekol a povedal, že minister dostáva od neho pol milióna eur. Keď som na neho vypleštil oči, tak mi s úsmevom povedal, že Fero dostáva určite menej,“ povedal Suchoba koncom marca vo výpovedi cez telemost z Dubaja.

Ferom je myslený exprezident finančnej správy František Imrecze.


František Imrecze a Jozef Brhel. Foto – TASR

Kažimír v reakcii pre Denník N označil tieto tvrdenia za absolútnu lož. 

„O Michalovi Suchobovi 20 rokov nič neviem, nič viac ako všetci ostatní z médií, neexistovali žiadne dôvody pre priamy alebo nepriamy kontakt. O jeho výpovedi nemám žiadne overiteľné informácie. Nemám žiadnu vedomosť o ničom, čo uvádza v súvislosti s mojou osobou,“ odpísal guvernér NBS Denníku N.

Obvinený Suchoba sa nachádza v Spojených arabských emirátoch. Vo februári bol zadržaný na základe medzinárodného zatykača. 

Je obvinený z toho, že rozdeľoval štátne zákazky spolu s bývalým šéfom finančnej správy Františkom Imreczem a Jozefom Brhelom, z ktorých viacero pripadlo pre jeho IT firmu Allexis.

Inzercia

František Imrecze a Jozef Brhel sú vo vyšetrovacej väzbe.

Suchoba údajne podľa portálu Topky.sk opísal aj ďalšiu korupciu spojenú s Brhelom, ktorý ho údajne požiadal o státisícovú hotovosť.

„Bola tam ešte jedna vec v roku 2015 alebo 2016, keď pán Brhel odo mňa chcel, aby som mu doniesol hotovostné peniaze. Myslím si, že to bolo asi v roku 2015, bolo to, keď sme spravili najväčší obrat na Finančnej správe. Tak som mu vo viacerých tranžiach odovzdal čiastku 700-tisíc eur, a to buď na 10. poschodí v Hiltone, alebo potom v Záhorskej Bystrici v reštaurácii, jej názov neviem,“ povedal Suchoba vo výpovedi s tým, že peniaze priniesol do jeho kancelárie a položil ich na poličku v „kumbáliku“.

Suchoba hovoril vo výpovedi aj o tom, že Františkovi Imreczemu a bývalému viceprezidentovi finančnej správy Danielovi Čechovi daroval na Vianoce luxusné hodinky. „Chcel som sa im odvďačiť, pretože v roku 2015 sme nasadili VRP a ISKZ a prišlo mi to ako milé.“

 

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď, ojedinele búrky. Ojedinele aj výdatnejšie zrážky. Na západnom a strednom Slovensku v priebehu dňa ustávanie zrážok a čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhozápade okolo 20 st. (shmú)

pred 12 hodinami

Americký prezident Joe Biden prvýkrát od nástupu do úradu telefonoval s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. O telefonáte informoval Abbásov hovorca, ktorý označil rozhovor oboch lídrov za „dôležitý“. Bližšie podrobnosti však neposkytol. Biden v sobotu telefonoval aj s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. (tasr)