Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. apríl 2021

Nastolenie spravodlivosti

Poslanci chcú znížiť dôchodky bývalým komunistickým funkcionárom

Nejde o pomstu, ale o spravodlivosť. Dôchodkové zabezpečenie ľudí, ktorých komunistická moc prenasledovala, je veľmi nízke.

Poslanci chcú znížiť dôchodky bývalým komunistickým funkcionárom

Ilustračné foto – TASR

Skupina koaličných poslancov prišla minulý týždeň s návrhom zníženia dôchodkov predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek. Ako hlavný argument používajú zabezpečenie spravodlivosti.

O čo ide? Dôchodky týchto predstaviteľov sú totiž podľa poslancov aj dnes vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktoré komunistická moc prenasledovala, je veľmi nízke.

Na Slovensku na rozdiel od viacerých iných postkomunistických štátov ako Česko, Poľsko, Maďarsko, Nemecko či Estónsko, nedošlo k vyrovnaniu sa s pretrvávajúcou spoločenskou nespravodlivosťou. 

„Cieľom a hlavným účelom tohto zákona je preto odobratie nezaslúžených benefitov poskytovaných v dôchodkovom zabezpečení bývalým vrcholovým predstaviteľom komunistickej moci a jej aparátu v bezpečnostných zložkách (príslušníkom, funkcionárom a zamestnancom týchto zložiek) – t. j. osobám, ktoré sa podieľali na riadení a výkone politicky motivovanej represie v období komunizmu, resp. pracovali v inštitúciách a organizáciách, ktorých hlavným poslaním bolo udržať totalitný komunistický režim pri moci za každú cenu,“ vysvetľuje poslankyňa OĽaNO Anna Andrejuvová.

„Zákon má zároveň slúžiť aj ako aj varovanie do budúcnosti, že porušenia základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu nebudú tolerované.“

Poslankyňa Andrejuvová hovorí, že zákon podpísali poslanci naprieč všetkými koaličnými stranami. „Verím, že to prejde,“ vraví s tým, že rokovať sa o ňom bude v parlamente už na májovej schôdzi.

Nejde o pomstu

Návrh o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu predložili do Národnej rady a chcú, aby vstúpil do platnosti v auguste. K prvému odobratiu benefitov by mohlo dôjsť od nového roka.

Poslanci zdôrazňujú, že účelom zákona nie je akt pomsty voči dotknutým osobám, ale ide o nastolenie základnej spoločenskej spravodlivosti.

„Dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách je totiž aj v súčasnosti vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktorých komunistická moc a jej bezpečnostné zložky prenasledovali a obmedzovali ich práva a slobody, je typicky podpriemerné až veľmi nízke,“ tvrdia poslanci v dôvodovej správe k návrhu.

Dodávajú, že tento istý princíp sa vzťahuje aj na časť dôchodkového zabezpečenia ich pozostalých rodinných príslušníkov, keďže výška vdovských a vdoveckých dôchodkových dávok sa priamo odvíja od dôchodkov ich zomrelých príbuzných.

Inzercia

Táto spoločenská nespravodlivosť je pritom podľa nich priamym následkom perzekúcie zo strany komunistickej moci a jej bezpečnostných zložiek. Prenasledované osoby boli totiž často nútené vykonávať nekvalifikované, spoločensky zaznávané, a preto nízko ohodnotené práce a zamestnania. Museli stráviť časť svojho života v „pracovných“ či iných sústreďovacích táboroch.

Ďalším argumentom poslancov je, že dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových komunistov je nadpriemerné aj v porovnaní s dôchodkovými dávkami bežných občanov Slovákov. Neexistuje podľa nich žiaden legitímny dôvod na to, aby takéto nadpriemerné dôchodkové zabezpečenie bolo založené službou v inštitúciách a organizáciách, ktoré boli základnou oporou represívneho a totalitného režimu.

Evidenciu má dodať ÚPN

Návrh zákona stanovuje tri výnimky, na základe ktorých by osoby neprišli o benefity.

Prvá hovorí o osobách aktívne podporujúcich tých, ktorí vystupovali proti komunistickému režimu.

Ďalšia výnimka sa týka osôb, ktoré zásadne pomohli tým, ktorým hrozilo nebezpečenstvo zo strany verejnej moci.

Treťou výnimkou by boli osoby, ktorých služobný pomer bol len formálny a v skutočnosti vykonávali inú činnosť. Ide napríklad o vrcholových športovcov, ktorí boli zaradení v armádnych a policajných zložkách.

Neverejnú evidenciu dôchodcov, ktorým by sa mal znížiť dôchodok, má viesť podľa návrhu zákona Ústav pamäti národa. Ten by mal zriadiť nový administratívny nástroj, ktorý na základe údajov z rôznych archívnych dokumentov bude vedieť identifikovať danú osobu a obdobie jej služby.

 

Odporúčame