Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2021, 12:31

Je nefér, že transženy môžu v športoch súťažiť s biologickými ženami?

Bidenov nominant na pozíciu generálneho prokurátora odmietol počas verejného vypočúvania na túto otázku odpovedať.

Merrick B. Garland, ktorého novozvolený americký prezident Joe Biden nominoval na pozíciu generálneho prokurátora, dostal počas vypočúvania od senátora Johna Kennedyho otázku týkajúcu sa účasti transrodových športovcoch v ženských športových súťažiach. Video z vypočúvania sa objavilo na sociálnej sieti Twitter.

„Chcel by som sa vás ešte opýtať, a teraz vám nechcem podsúvať žiadnu odpoveď, lebo chcem poznať váš názor, či súhlasíte s názorom, že umožnenie biologickým mužom súťažiť v ženských športových súťažiach berie ženským športovkyniam možnosť naplno a férovo športovať a je to voči nim neférové,“ spýtal sa Kennedy.

„To je veľmi zložitá spoločenská otázka,“ odvetil Garland. Povedal, že každá ľudská bytosť si zaslúži svoju dôstojnosť a rešpekt. Zdôraznil, že on nebude ten, kto bude robiť legislatívne rozhodnutia o tejto problematike. Svoj postoj ale jasne nevyjadril, pričom ešte raz zdôraznil, že ide o „zložitú otázku“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Grécko chce budúci týždeň zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z Európskej únie a ďalších krajín. Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti koronavírusu, alebo sa musia preukázať negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. (tasr)

pred 37 minútami

Minister hospodárstva Richard Sulík verí, že celá koalícia nájde spoločnú dohodu v tom, ako postupovať v pandemickej situácii a či meniť covid automat. Tvrdí tiež, že keďže platí covid automat a uvoľnovanie prichádza na základe neho, „nemusíme mať teraz špeciálne uznesenie na vláde hneď teraz. Vieme ho mať aj v piatok a online“, uviedol. (tasr)

pred hodinou

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)