Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
03. február 2021, 18:52

Zatvorené kostoly

KBS nalieha na čo najskoršie obnovenie verejných bohoslužieb, tvrdí Kramara

KBS nalieha na čo najskoršie obnovenie verejných bohoslužieb, tvrdí Kramara

Hovorca KBS Martin Kramara. Zdroj - TK KBS

Hovorca biskupov chápe iniciatívy, ktoré vyzývajú k otvoreniu kostolov. „Je zrejmé a vzhľadom na uplynulý čas aj pochopiteľné, že čoraz viacerí si to žiadajú,“ povedal pre denník Postoj.

V katolíckom prostredí rastie tlak na postupné otváranie kostolov. K petícii signatárov z konzervatívneho prostredia sa minulý týždeň verejnými výzvami pridalo niekoľko kňazov a v nedeľu tak urobil aj trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Na tieto aktivity zareagoval aj hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara. „Na občianskej úrovni, aj medzi cirkevnými predstaviteľmi možno vnímať viacero iniciatív za obnovenie verejných slávení bohoslužieb a tiež za možnosť poskytovania duchovnej služby veriacim. Je zrejmé a vzhľadom na uplynulý čas aj pochopiteľné, že čoraz viacerí si to žiadajú,“ povedal Kramara pre denník Postoj.

„KBS, samozrejme, berúc do úvahy pandemickú situáciu, opakovane nalieha na kompetentných predstaviteľov vlády aj príslušných úradov, aby v čo najskoršom čase bolo opätovne možné obnoviť verejné slávenia, hoci s primeranými obmedzeniami, a takisto duchovnú službu veriacim, aspoň na individuálnej úrovni,“ dodal Kramara.

Minister práce Milan Krajniak na dnešnej tlačovke pritom avizoval, že v novom covid automate sa otvorenie kostolov presúva do tzv. bordovej fázy. V prípade zlepšenia epidemickej situácie tak pre kostoly budú platiť rovnaké opatrenia ako pre obchody – jeden človek na 15 metrov štvorcových a negatívny test na covid.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 4 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 4 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)