Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
03. február 2021, 09:45

Zatvorené kostoly

Arcibiskup Orosch vyzval k obnoveniu verejných bohoslužieb

Arcibiskup Orosch vyzval k obnoveniu verejných bohoslužieb

Arcibiskup Ján Orosch. Foto - TASR/Lukáš Grinaj

V slovenskom parlamente mohli byť aj covid pozitívni, vtedy, keď im to vyhovovalo, len v kostoloch nemôže byť verejná svätá omša, vyhlásil trnavský arcibiskup.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch je prvým slovenským biskupom, ktorý verejne vyzval k obnoveniu verejných bohoslužieb. Urobil tak v nedeľu počas svätej omše slávenej v Kaplnke Povýšenia svätého Kríža, ktorá sa nachádza v priestoroch Arcibiskupského úradu v Trnave. Liturgia bola zároveň streamovaná na internete.

O arcibiskupovej výzve informovala Trnavská arcidiecéza aj na svojej internetovej stránke.

„V slovenskom parlamente mohli byť aj covid pozitívni, vtedy, keď im to vyhovovalo. Cestuje sa, a tak ďalej, len v kostoloch nemôže byť verejná svätá omša,“ povedal v homílii arcibiskup Orosch a navrhol obnovenie opatrenia, ktoré umožňovalo účasť jedného veriaceho na 15 metrov štvorcových plochy kostola.

„My by sme si rozdelili sväté omše, aby sa viacerí na nich mohli zúčastniť. Prečo? Pretože Eucharistia, to nie je len symbol Kristovho tela a pokrmu pre ľudskú dušu, ale reálny, materiálny pokrm... My nie sme protestanti, my sme katolíci a veríme, že bez duchovného pokrmu, ktorým je Eucharistia, duchovne hynieme. Zomierame tak, ako človek, ktorý sa nedostane k jedlu,“ pokračoval arcibiskup.

„Treba hľadať možnosti a spôsoby, ako sa posunúť ďalej. Tým nezjednodušujem situáciu, ale ako kňaz a biskup hľadám možnosti, ako sa dostať bližšie ku Kristovi,“ dodal trnavský arcibiskup.

Inzercia

K obnoveniu verejných bohoslužieb koncom minulého týždňa vyzval aj bývalý výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský. „V polovici februára začne pôstne obdobie. Je nepredstaviteľné, aby sa na Popolcovú stredu a v pôstnom období nemohli konať bohoslužby a krížové cesty. (...) Chráňme sa, urobme čo vládzeme, dodržujme opatrenia, ale nebráňme ľuďom pri návšteve bohoslužieb a prijímaniu sviatostí,“ napísal Ziolkovský na sociálnej sieti.

Na internete sa tiež objavila petícia, ktorej signatári vyzývajú vládu, aby „už nikdy nerozhodla o absolútnom zákaze bohoslužieb a spovedí pre veriacich“. Podpísané sú pod ňou viaceré známe osoby z konzervatívneho prostredia, svoj podpis už pridalo aj ďalších viac ako 19-tisíc ľudí.

„Na občianskej úrovni, aj medzi cirkevnými predstaviteľmi možno vnímať viacero iniciatív za obnovenie verejných slávení bohoslužieb a tiež za možnosť poskytovania duchovnej služby veriacim. Je zrejmé a vzhľadom na uplynulý čas aj pochopiteľné, že čoraz viacerí si to žiadajú,“ reagoval pre Postoj na tieto iniciatívy hovorca KBS Martin Kramara.

„KBS, samozrejme, berúc do úvahy pandemickú situáciu, opakovane nalieha na kompetentných predstaviteľov vlády aj príslušných úradov, aby v čo najskoršom čase bolo opätovne možné obnoviť verejné slávenia, hoci s primeranými obmedzeniami, a takisto duchovnú službu veriacim, aspoň na individuálnej úrovni,“ dodal hovorca biskupov.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 4 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 4 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)