Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
23. január 2021, 17:22

Konflikt v Etiópii

Vládne jednotky údajne pred kostolom zmasakrovali 750 ľudí

Vládne jednotky údajne pred kostolom zmasakrovali 750 ľudí

Ilustračné foto - TASR/AP

O krvavom incidente ako prvý písal britský portál Church Times, ostatné médiá sú pri informovaní opatrnejšie.

Pred pravoslávnym kostolom Panny Márie Sionskej v Aksume v regióne Tigraj mali etiópske vládne jednotky ešte začiatkom januára zastreliť 750 ľudí.

Ako prvý o tom informoval britský portál Church Times, informáciu v uplynulých dňoch prebrali aj katolícke agentúry CNA či slovenská Tlačová kancelária KBS.

Church Times sa odvoláva na informácie od belgickej mimovládnej organizácie European External Programme with Africa, ďalším zdrojom je bývalý spravodajca BBC Martin Plaut, ktorý v súčasnosti pôsobí ako výskumník Institute of Commonwealth Studies.

Keďže do konfliktného regiónu majú zahraničné organizácie, vrátane humanitárnych pracovníkov a novinárov, veľmi obmedzený prístup, ostatné médiá o udalosti, ktorú nedokážu overiť, zatiaľ neinformovali. Alebo tak urobili len s odvolaním sa na Church Times.    

K téme
Čo vieme o napätí v Tigraji a ako sa dotýka kresťanov Zdieľať

Kostol Etiópskej pravoslávnej cirkvi, v ktorom sa ukrývalo najmenej tisíc ľudí, mali 9. januára obkľúčiť vládne jednotky spolu s milíciami Amhar, následne mali vyhnať ľudí z kostola a väčšinu z nich zastreliť. Ostatným sa malo podariť uniknúť.

Pravoslávny chrám je jedinečný tým, že sa v ňom nachádza údajná Archa zmluvy, ktorú opisuje biblická kniha Exodus. Podľa miestnych obyvateľov chceli vládni vojaci Archu ukoristiť a odniesť ju do hlavného mesta Addis Abeba.

Konflikt medzi centrálnou a miestnou vládou v Tigraji, o ktorom sme v denníku Postoj podrobne informovali v minulosti, trvá od začiatku novembra minulého roka a vyžiadal si už tisícky obetí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 9 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 10 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.