Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2021, 10:22

Koronavírus

Britská mutácia bola na Slovensku už v novembri, ukázali ju aj vzorky z Trenčína

Britská mutácia bola na Slovensku už v novembri, ukázali ju aj vzorky z Trenčína

Foto – TASR/František Iván

Mutácia tvorila tiež 57 percent pozitívnych prípadov z decembrového plošného testovania. Podľa virológa začne čoskoro dominovať.

Úrad verejného zdravotníctva informoval, že britský variant koronavírusu sa na Slovensku vyskytol už 14. novembra 2020. Odhalenie prítomnosti britskej mutácie umožnila nová metóda diagnostiky pomocou PCR testov. V rámci jednej PCR reakcie je tak možné nielen potvrdiť či vyvrátiť prítomnosť vírusu vo vzorke, ale aj odlíšiť britský variant od bežného variantu koronavírusu. 

V súvislosti s britskou mutáciou ÚVZ vykonal v polovici januára tiež analýzu vzoriek z plošného testovania v Trenčíne, ktoré sa konalo 19. až 20. decembra. Podľa hovorkyne ÚVZ Daše Račkovej z celkového počtu týchto vzoriek bol v 57 percentách prípadov potvrdený práve britský variant.

„Z aktívneho vyhľadávania pozitívnych pacientov prichádzajúcich z Veľkej Británie sme vykonali aj diferenciálne testovanie troch pozitívnych vzoriek. V dvoch sme potvrdili prítomnosť britského variantu nového koronavírusu. Z toho v jednej vzorke sa potvrdila prítomnosť ,anglického kmeňa‘,“ dodala pre TASR Račková.

Britská mutácia koronavírusu má o 0,4 vyššie reprodukčné číslo než staršia verzia vírusu. Rovnako je tento variant podľa posledných štúdií o 50 až 70 percent infekčnejší. Štúdie však zatiaľ nepotvrdili vyššiu smrtnosť britskej mutácie či ťažší priebeh ochorenia Covid-19 po infekcii.

Keďže je však vírus infekčnejší, dokáže nakaziť viac ľudí, šíriť sa rýchlejšie a v závere spôsobiť aj viac obetí. Potvrdenie prítomnosti novej mutácie na Slovensku už v priebehu novembra môže znamenať, že je v súčasnosti v populácii rozšírenejší a tak je tiež jedným z dôvodov, prečo sprísnenie opatrení prináša výsledky pomalším tempom.

Britská mutácia bude čoskoro dominovať

Britský variant B117 podľa riaditeľa Virologického ústavu SAV Juraja Kopáčka obsahuje viacero mutácií vrátane mutácie v pozícii N501Y, ktorý dáva vírusu výhodu väzby na receptor ACE2. Väzba je tak silnejšia. Vírusové častice sa teda lepšie viažu na receptory a prenikajú následne do buniek.

Keďže sa viac vírusových častíc dostane dovnútra buniek, viac sa ich aj namnoží a väčšie množstvo z nich má tak šancu dostať sa z buniek von. Podľa virológa Kopáčka je s tým spojená aj vyššia vírusová nálož u infikovaných.

Inzercia

Prečítajte si tiež rozhovor s virológom Jurajom Kopáčkom Britská mutácia začne čoskoro dominovať. Ak má výhodu, nemá ju čo zastaviť Zdieľať

Vzhľadom na to, že britská mutácia je infekčnejšia, podľa virológa sa rozšíri a čoskoro začne dominovať. „Myslím si, že to bude čochvíľa. Ak má mutácia výhodu, nemá ju veľmi čo zastaviť,“ povedal v rozhovore pre Postoj.

Napriek tomu je však podľa neho možné aj v taktom prípade zastaviť šírenie. „Keď nastavíte nejaké pravidlá, ktoré dodržiavate a dôsledne kontrolujete, nemyslím si, že zvýšenie reprodukčného čísla a vyššia infekčnosť by boli až takým dramatickým faktorom,“ dodáva.

Podľa bývalého šéfa Inštitútu zdravotnej politiky a analytika Martina Smatanu treba pre prítomnosť novej mutácie „nutne zvážiť aktualizáciu opatrení (napr. 2 m rady, definíciu úzkeho kontaktu či samotný semafor) a výrazne navýšiť epidemiologické štandardy pred nastávajúcimi masovými testovaniami, aby sme nimi nerozšírili vírus ešte viac,“ uviedol na sociálnej sieti. 

Ak by sa podľa neho potvrdil pomalší efekt lockdownu tým, že vírus je o desiatky percent infekčnejší, pokladá to za dobré znamenie vzhľadom na to, že opatrenia ho predsa vedia udržať. Napriek tomu nabáda k sprísneniu hygienických štandardov.

Vzhľadom na to, že nové štúdie ukazujú aj rýchlejšie šírenie medzi deťmi, v tomto smere to podľa virológa Kopáčka nie je dobrá správa pre znovuotváranie škôl.

Jednou z teórií vzniku britskej mutácie je, že k nej došlo v tele pacienta so zníženou imunitou a vírus sa v ňom množil dlhší čas. Mal teda väčšiu šancu zmutovať a následne infikovať ďalšieho človeka. S postupným šírením vírusu v populácii sa rovnako zvyšuje pravdepodobnosť výskytu nových mutácii. Súčasné mutácie však nie sú natoľko zásadné, aby ohrozili účinnosť už vyvinutých očkovancích látok.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je podľa prezidentky kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. K efektívnejšej pomoci pacientom by lekárom podľa nej pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby.

pred 10 hodinami

Na celom svete zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. S takmer 843-tisíc úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom. Najviac úmrtí evidujú Spojené štáty (vyše 506 000), po ktorých nasledujú Brazília (takmer 250 000), Mexiko (takmer 183 000), India (vyše 156 000) a Británia (vyše 122 000). Najvyšší počet úmrtí v prepočte na milión obyvateľov je aktuálne v Belgicku, Českej republike, Slovinsku, Británii a Taliansku. (tasr)

pred 10 hodinami

Francúzsko poskytne Česku v polovici marca 100-tisíc očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech, uviedol vo štvrtok český premiér Andrej Babiš. Už predtým daroval Izrael Česku 5000 dávok vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorou zaočkujú vojakov aktuálne slúžiacich v nemocniciach s covidovými pacientmi. Babiš odmieta slová kritikov, podľa ktorých sa v Česku očkuje príliš pomaly. (tasr)

Inzercia

Inzercia