Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
12. november 2020

Klub 89 na Festivale slobody ocenil študentov za umelecké diela o obetiach vojny

Vo Svetový deň vojnových veteránov sme spolu so študentmi vzdali úctu hrdinom a obetiam vojny.

Klub 89 na Festivale slobody ocenil študentov za umelecké diela o obetiach vojny

Reprofoto z víťazného študentského filmu „Vymazaní“.

Občianske združenie Klub 89 v spolupráci s Ústavom pamäti národa tento rok zorganizovalo študentskú súťaž na tému Naša nedávna história - Druhá svetová vojna. V stredu 11. novembra – na Svetový deň vojnových veteránov – sa uskutočnilo vyhodnotenie súťaže a ocenenie víťazných prác. Podujatie sa konalo v rámci 10. ročníka Festivalu slobody.

Súťaž bola určená pre žiakov a študentov základných a stredných škôl, jej aktuálny ročník bol venovaný 75. výročiu konca 2. svetovej vojny.

Členovia porôt, medzi ktorými boli významní slovenskí umelci a odborníci ako Ľubomír Feldek, Miroslav Cipár či Rudolf Sikora aj zástupca Ústavu pamäti národa, vyberali z množstva kvalitných prác a okrem troch cien v kategóriách literárna tvorba, audiovizuálna tvorba a retro dizajn udelili aj mimoriadne ocenenia.

Prenos z oceňovania vysielal Ústav pamäti národa na svojom youtubovom kanáli, videozáznam si môžete pozrieť tu:

Diela žiakov a študentov budú vystavené od 12. novembra do 12. decembra 2020 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave.

Víťazné audiovizuálne práce sprostredkuje aj Ústav pamäti národa na webovej stránke Festivalu slobody.

Inzercia

Hlavnú cenu kategórie audiovizuálna tvorba, špeciálnu cenu veľvyslanca Holandského kráľovstva na Slovensku a Cenu Ústavu pamäti národa získal študent Súkromnej školy umeleckého priemyslu vo Zvolene Adam Viktor Filip za prácu „Vymazaní“.
 

Projekt sa uskutočnil pod záštitou veľvyslanca Českej republiky na Slovensku J. E. Tomáša Tuhého, vďaka finančnej podpore Nadácie SPP, veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku a Hlavného mesta SR Bratislava.

Ceny víťazom udeľovali veľvyslanec Francúzska na Slovensku J. E. Christophe Léonzi, veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku J. E. Henk Cor fan der Kwast, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pán Ladislav Miko, zástupcovia Židovskej náboženskej obce Bratislava, nakladateľstva RAABE a zástupcovia Ústavu pamäti národa.

Organizátori súťaže veria, že podujatie sa stane trvalou súčasťou Festivalu slobody aj v budúcich ročníkoch.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Bejrútsky arcibiskup: Chceme poznať pravdu o výbuchu

Bejrútsky arcibiskup: Chceme poznať pravdu o výbuchu

Libanon v poslednej dobe zaznamenal viaceré dramatické politické, ekonomické a najnovšie doslova i fyzické otrasy. Kto sa stará o kresťanov v krajine? Dokáže medzinárodné spoločenstvo oceniť skutočnú hodnotu Libanonu pre Blízky východ? Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi koncom septembra požiadala o rozhovor maronitského arcibiskupa v Bejrúte Paula Abdela Satera.