Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. máj 2008

Potreba sexuálnej výchovy na Slovensku

Som presvedčený, že diskusie o sexuálnej výchove prichádzajú v tú správnu chvíľu. Čakať na to, kým sa kresťansky orientované Slovensko vyrovná s vlastnou sexualitou, by bolo azda nekonečným čakaním. Sex a sexualita ako taká, bola, je a ešte dlho bude verejne tabuizovanou témou. Môžeme namietať, že v...

Som presvedčený, že diskusie o sexuálnej výchove prichádzajú v tú správnu chvíľu. Čakať na to, kým sa kresťansky orientované Slovensko vyrovná s vlastnou sexualitou, by bolo azda nekonečným čakaním. Sex a sexualita ako taká, bola, je a ešte dlho bude verejne tabuizovanou témou. Môžeme namietať, že vďaka médiám na nás sex doslova „pozerá“ z každej strany. Je to skutočne tak. Titulné stránky, neškodné reklamy, seriály, filmy... Toto dehonestujúce skreslenie „pohlavných záležitostí“ nijako nesúvisí s integráciou sexuality. Stále narážame na tabu, na stigmy a mystifikácie, na rozpory, striktné, avšak tvrdohlavé odmietania otvoreného, celospoločenského dialógu.

Sme silne kresťansky orientovaný štát. Aspoň podľa štatistík. Je azda každému jasné, že ak by sme sa všetci podľa svojej „propagovanej“ viery aj správali, situácia v štáte by bola celkom iná. Radi sa za kresťanstvo skrývame v nádeji, že viera nám aj v takýchto chvíľach pomôže.

Pri sledovaní médií sa častokrát pozastavím nad vysielaným, alebo tlačeným obsahom. Vraždy, násilie, sex, silné emócie najrôznejšieho charakteru. Všetky apelujú na naše najzákladnejšie pudy, na živočíšnu časť kultúrneho a globalizovaného človeka. Vždy ma dokáže pobaviť tvrdenie, že médiá prezentujú len to, čo ľudí zaujíma. Pravda? Myslím, že až priveľmi skreslená.

Odpoveď každodenného emocionálneho vypätia môžeme nachádzať vo vlastných činoch, vo vlastnom pociťovaní udalostí. Pokiaľ ešte v nás ostal kúsok schopnosti sebareflexie, sme schopní všimnúť si postupné otupovanie. Násilie v nás už nepôsobí taký hnus ako niekedy, detailne prezentovaný sex spôsobí také pohoršenie, na ktoré kedysi stačila mierne odhalená žena.

Aj vďaka médiám, si mylne interpretujeme a zamieňame pojmy sex a sexualita. Prijatie sexuality do vlastného života len okrajovo, no najmä zdeformovane súvisí s prijatím sexu, do našich životov. Sexualita je široká oblasť, ktorá začína uvedomením si vlastného pohlavia a završuje sa nie sexom, ale jej akceptáciou. Možno so mnou nebudú súhlasiť zástupy odborníkov, ale som presvedčený, že jej súčasťou je aj správne súžitie v manželstve a partnerstve, harmonické fungovanie rodiny, či vychovávanie detí.

Sny a skutočnosť
Správna výchova by sa mala ku každému dostať v rodine, už od začiatku života. Nijako nepodceňujem, avšak ani nepreceňujem jej postavenie v procese výchovy, ale najmä pri formovaní osobnosti. Ak pri nedokonalých veciach hľadáme ideály, s ktorými by sme ich vedeli porovnať a poukázať na negatívne rozdiely, harmonická rodina, v ktorej funguje absolútna komunikácia, je jedným z najvyšších ideálov. Kto si pri týchto slovách pomyslel, že niečo také snáď neexistuje, pravdepodobne ani netuší ako blízko je pravdy.

Ideály patria k snom a utópii, čo však neznamená, že neexistujú, alebo sa nemáme snažiť o ich naplnenie. Realita je však iná. Dokonalá komunikácia v rodinách, kde nie je problém porozprávať o tých najväčších, či najmenších problémoch je nesmierne krásna myšlienka. Realita je však iná. Zaneprázdnenosť rodičov, či samotných detí, extrémne rýchly a drsný život, nevôľa preklenúť generačné bariéry sa podpisujú nielen pod zabíjanie vlastných pocitov, no najmä pod krach komunikácie.

Moje názory podporujú aj prieskumy, pri ktorých sa na prvých miestach dôveryhodnosti a komunikácie dostávajú rovesníci. Postavenie rodičov v tomto rebríčku sa stále viac oslabuje. Núka sa mi otázka, ak rodičia nezastávajú prvé miesto, aké miesta asi zastávajú kňazi, učitelia, či psychológovia?

Inzercia

Kto má potom doplniť úlohu výchovy? Rodičia sú častokrát natoľko zavalení prácou, že si ani nedokážu pripustiť, že práve ich dieťa má akýsi problém. Azda najčastejšia fráza rodičov býva: Moje dieťa toto nemohlo spraviť, nie je taký/á. Skúsme otvoriť oči...

Prevencia a sexuálna výchova na školách
Kto by sa mal teda chopiť sexuálnej výchovy, či prevencii pohlavne prenosných chorôb? Učitelia, školskí psychológovia a poradcovia? Rodičia? Alebo kňazi? Nijako nechcem krivdiť kňazom a teológom, ale pamätám si presne tému sexualita na náboženskej výchove. Mnohé veci nedopovedané, otázky taktiež nezodpovedané, snáď najhoršími boli frázy typu: ste mladí, aby ste ešte niektoré veci pochopili. Mladí? Máme sa pýtať na veci, ktoré sa nás bezprostredne týkajú až vtedy, keď do nich po krk spadneme?

Komplexný metodologický materiál k sexuálnej výchove sa u nás objavil pred pár mesiacmi. Ihneď vyvolal vlnu kritiky. Nemôžem povedať, že s ním úplne súhlasím, ale s väčšinou sa stotožňujem. Mnohí ho kritizovali bez toho, aby si ho prečítali. Bez toho, aby poznali metódy a techniky, ktoré sa mali stať výukovým procesom. Za týmto materiálom nehľadajme žiadne perverznosti, či navádzanie na sex. Apropo, existuje väčší spôsob navádzania na sex, akým nám dáva naše telo? Myslím, tým pudy, ktoré nie vždy ovládajú ľahko. Môžeme si chcieť nahovoriť čokoľvek, všetkých nás chvíľkami naše pudy premôžu. V akej chvíli a v akom rozsahu zostáva na sebakontrole každého z nás.

Späť k sexuálnej výchove. Spomenul som už pôsobenie médií, aj kresťanské metódy výučby, zdôrazňujem, tie, s ktorými som sa stretol ja. Pri oboch platí rovnaká zásada. Nemožno povedať A bez toho, aby sme dodali B. Ak povieme, že promiskuita je zlá, musíme vedieť prečo je zlá. Keď budeme tvrdiť, že predmanželský sex je nevhodný, či nesprávny, musíme mať pripravené argumenty prečo. Naučme sa vysvetľovať svoje tvrdenia. Sex prezentovaný v televízii si mladý človek vysvetlí po svojom. Pokiaľ sa s ním o tom neporozprávame. Mali by sme vytvoriť väčší priestor na dialóg.

Navrhovaná metodika je určená učiteľom, ale pozrime sa na to bližšie. Ide o veľmi háklivú oblasť, pri ktorej je obzvlášť dôležitý spôsob podania. Pedagóg si najprv musí vytvoriť vzťah so študentmi, založený na vzájomnom rešpekte, no najmä dôvere. Bez toho akákoľvek sexuálna výchova nemá zmysel. Zvládnutie pripravených techník si vyžaduje osobný prístup každého učiteľa, snahu robiť nad rámec svojich povinností. Množstvo malých detailov, bez ktorých sa však takáto výchova absolútne minie účinku.

Michal Hricko
Pozn.: Autor je predsedom Občianskeho združenia Mladí ľudia a život, ktoré sa venuje rovesníckym aktivitám na stredných školách, ktorého náplňou je aj oblasť sexuality. Ako aktivista a lektor pôsobí v tejto sfére už viac ako 7 rokov.

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

Hello, I’m Johnny Cash

Hello, I’m Johnny Cash

Nagélované vlasy, odetý v čiernom s temným a hlbokým hlasom. Legenda rock ´n´ rollu a country. Johnny Cash Jack, gospel a bavlna Väčšina životopisov alebo profilov začína detstvom. U niektorých osobností to už príde ako klišé. Johnnyho detstvo však bolo poznačené viacerými okolnosťami, ktoré výrazn...

Humus pre hokejové semienko

Humus pre hokejové semienko

Vážny príznak skutočného stavu nášho upadajúceho hokeja. Tak sa interpretovala facka, ktorú sme dostali na majstrovstvách sveta v Kanade. Potupný boj o záchranu v skupine nebol iba o smole s Nemeckom, Fínskom a o nespravodlivo benevolentnom treste pre nemecké mužstvo. Bol najmä o béčkovom zložení ná...

Európa bude hrať o záchranu

Európa bude hrať o záchranu

Predvčerajší výsledok hokeja Slovákov príliš nepotešil. Európski politici však slzy poutierajú. Potešujúci bol zato včera komentár Martina Jaroša o pestúnskej starostlivosti tiet z HZDS. Cez neho sa čitateľ mohol preklikať k rozhovoru s Michaelom Novakom. Je to zaujímavé čítanie aj o tom, prečo je e...