Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. október 2007

Postaví sa na čelo slobodnej Barmy Aung San Suu Kyi?

Nie je veľa krajín, kde pri demokratizačnom procese zohrávala takú dôležitú úlohu žena. Vnútorná sila a odhodlanie, ktoré ju sprevádzajú, inšpirujú demonštrantov v Mjanmarsku aj dnes. Napriek mnohým možnostiam nikdy nezradila a neopustila svoju rodnú krajinu. Nechýba jej podpora zahraničných krajín,...

Nie je veľa krajín, kde pri demokratizačnom procese zohrávala takú dôležitú úlohu žena. Vnútorná sila a odhodlanie, ktoré ju sprevádzajú, inšpirujú demonštrantov v Mjanmarsku aj dnes. Napriek mnohým možnostiam nikdy nezradila a neopustila svoju rodnú krajinu. Nechýba jej podpora zahraničných krajín, organizácií, či osobností. Daw Aung San Suu Kyi.

Narodila v júni 1945 v Rangúne. Jej otcom bol generál Aung San, ktorý vyjednával s britskou vládou nezávislosť pre Barmu. Samotnej nezávislosti sa však nedožil, zomrel krátko pred ukončením rokovaní v lete 1947. Po smrti manžela sa Khin Kyi, jej matka, dostala do politického povedomia v novoformovanej vláde. Začiatkom šesťdesiatych rokov bola dosadená za veľvyslankyňu v Indii. Jej dcéra ju nasledovala, získala dobré vzdelanie. V štúdiách pokračovala na Oxforde.

Počas pôsobenia vo Veľkej Británii sa spoznala so svojim manželom Michaelom Arisom, študentom tibetskej kultúry. Krátky čas spolu pôsobili na Kráľovskom ministerstve zahraničných vecí v Bhutáne, no pred narodením prvého syna odišli naspäť do Anglicka. Zlé správy o matkinom zdraví ju priviedli späť do rodnej Barmy koncom osemdesiatych rokov.

8. augusta 1988 vláda tvrdo potlačila demonštrantov bojujúcich za demokraciu. Pre Aung San Suu Kyi bola vždy bližšia filozofia nenásilia, preto reakciou na tento násilný čin bolo založenie Národnej ligy za demokraciu. Vládna junta na ňu prvý krát uvalila domáce väzenie, ktoré trvalo do júla 1989. Vo voľbách, ktoré sa konali o rok neskôr, drvivou väčšinou vyhrala Národná liga za demokraciu. Skôr než by sa ujala vlády a nastolila demokraciu, výsledky volieb boli anulované. Aung San Suu Kyi bola opäť uväznená.

Jej boj za demokraciu a ľudské práva nezostal bez pozornosti medzinárodných organizácií. Európsky parlament jej v roku 1990 udelil Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia. Každoročne sa udeľuje výnimočným osobnostiam, ktoré bojujú proti netolerancii, útlaku a porušovanie ľudských práv. V zozname držiteľov by sme našli Nelsona Mandelu, Alexandra Dubčeka, či Koffiho Annana. O rok neskôr sa jej dostalo ďalšej pocty. Komisia nórskeho parlamentu udelila Aung San Suu Kyi Nobelovu cenu za mier pre rok 1991. Finančná odmena vo výške viac ako milióna dolárov bola použitá na podporu barmského zdravotníctva a vzdelávania.

Na Barme platí zákaz stretávania sa s Aung San Suu Kyi. Presvedčila sa o tom aj skupina nositeľov Nobelovej ceny. Vstup do Barmy im bol zamietnutý. Po stretnutí s barmskými utečencami opäť apelovali na neodkladné riešenie situácie pred Komisiou pre ľudské práva. Vodca vojenskej junty, generál Tan Swe, známy svojím veľkým odporom k Aung San Suu Kyi, neváhal uväzniť známych kabaretných umelcov – tzv. fúzatých bratov len preto, lebo sa netajili podporou opozičnej líderky. Stále platí aj zákaz stretávania sa s kolegami z Národnej ligy za demokraciu.

Inzercia

Až v roku 1994 jej bolo udelené oficiálne povolenie pre nerodinnú návštevu. Tú tvorili reprezentant Spojených národov, americký kongresman a reportér New York Times. Neskôr bola z domáceho väzenia prepustená, pričom dostala ponuku slobodne opustiť krajinu. Podstatou tejto ponuky bol však len „jednosmerný lístok“. Ak by ju prijala, nikdy by sa na Barmu nemohla vrátiť. Preto ju odmietla. Po pár rokoch bola opäť uväznená.

Svetové spoločenstvo neostáva voči situácii na Barme chladné. Rôzne sankcie, ktoré na ňu uvalil Európsky parlament, sú však nepostačujúce. Americká vláda rieši situáciu taktiež sankciami. Okrem vývozného embarga zmrazila účty štrnástich hlavných predstaviteľov režimu. Okrem vládnych organizácií a samotných národov vyjadrujú podporu aj „komerčné organizácie“. Hudobná stanica MTV zorganizovala kampaň na podporu Barmy, zapojili sa do nej rôzni umelci, medzi inými R.E.M. alebo U2. Práve líder írskej skupiny U2 Bono patrí medzi najväčších aktivistov za barmskú slobodu. Na svojom predposlednom štúdiovom albume venovali Aung San Suu Kyi pieseň Walk On, pričom symbolom piesne sa stala horiaca sviečka – symbol Amnesty International. Počas posledného koncertného turné jej venovali pieseň Running To Stand Still, počas ktorej na veľkoplošnej obrazovke premietali Deklaráciu ľudských práv a slobôd, ktorú čítala práve Aung San Suu Kyi.

V súčasnosti je Aung San Suu Kyi opäť vo väzení, z domáceho väzenia ju previezli do normálnej väznice po tom, čo sa stretla s niekoľkými mníchmi. Neostáva iné než dúfať, že medzinárodné spoločenstvá nájdu riešenie, ako zbaviť Barmu spod útlaku vládnej junty. Postaví sa potom Aung San Suu Kyi na čelo novej, slobodnej krajiny?

Michal Hricko

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

Ešteže máme potraty

Ešteže máme potraty

Ad: Andrej Okomín: Kvapka vitriolu, Slovo 38/2007 Na drsné vyjadrovanie a nekonvenčné názory Andreja Okomína som si už zvykol. Myslím si ale, že vo svojom článku Kvapka Vitriolu zo Slova č. 38 nepredniesol len svoje pochybné názory ako obyčajne, ale zašiel do neprípustných absurdít a predostr...

Kresťania apelujú na mjanmarskú juntu

Kresťania apelujú na mjanmarskú juntu

Dňa 28. septembra oficiálne vyzvali lídri katolíckych a protestantských komunít Mjanmarska vládnucu juntu, aby zastavila násilie páchané na obyvateľoch. Autormi písomného apelu sú generálny tajomník Konferencie biskupov v Mjanmarsku arcibiskup Charles Bo of Yangon - a prezident mjanmarskej Rady cirk...

Horúci zemiak

Horúci zemiak

Do konca minulého roka neštátne školské zariadenia financovalo ministerstvo školstva. Proti tomu, aby prešli pod samosprávu, protestovali tieto zariadenia aj opozícia, podľa ktorej ide Ficovej vláde o likvidáciu súkromných škôl. Hneď na začiatku roka 2007 sa ukázalo, že na financovanie týchto zaria...