Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
11. november 2007

Hello, I’m Johnny Cash

Nagélované vlasy, odetý v čiernom s temným a hlbokým hlasom. Legenda rock ´n´ rollu a country. Johnny Cash Jack, gospel a bavlna Väčšina životopisov alebo profilov začína detstvom. U niektorých osobností to už príde ako klišé. Johnnyho detstvo však bolo poznačené viacerými okolnosťami, ktoré výrazn...


Nagélované vlasy, odetý v čiernom s temným a hlbokým hlasom. Legenda rock ´n´ rollu a country. Johnny Cash

Jack, gospel a bavlna
Väčšina životopisov alebo profilov začína detstvom. U niektorých osobností to už príde ako klišé. Johnnyho detstvo však bolo poznačené viacerými okolnosťami, ktoré výrazne ovplyvnili jeho život. Nedalo by sa povedať, že pochádzal z hudobne založenej rodiny, aj keď bola to práve jeho matka, ktorá ho priviedla k spievaniu náboženských piesní. Už ako malý chlapec musel pracovať na farme a zbierať bavlnu. Práve chudoba bola inšpiráciou mnohých jeho piesní. Dôležitejším bol však jeho brat Jack, s ktorým mal veľmi blízky vzťah. Jack sa snažil zarobiť pre rodinu nejaké peniaze navyše tým, že pílil drevo na elektrickej píle. To sa mu stalo osudným. Jackova smrť poznačila nielen jeho mladšieho brata, ale hlavne otca a jeho prístup k Johnnymu.

Hviezda Sun Records
Malý J.R. bol veľmi nadaný a už v mladom veku zložil svoje prvé piesne. Až po jeho návrate z vojny, ktorú si „odkrútil“ v Nemecku, by sme mohli hovoriť o hudobnej kariére. Spolu so svojou manželkou Vivian sa v päťdesiatom štvrtom presťahovali do Memphisu. Už od začiatku sa túžil presadiť v hudbe. Spolu so svojimi priateľmi – Lutherom Perkinsom a Marshallom Grantom, ktorí boli známi ako Tennessee Two, hrávali najmä gospelové piesne. Johnny zašiel do legendárneho štúdia Sun Records a snažil sa presvedčiť Sama Phillipsa, aby im nahral prvé songy. S gospelovými piesňami trojica úplne pohorela. Bola to hudba, ktorá by sa nepredávala. John však prišiel s vlastnými výtvormi, ktoré Sama Phillipsa presvedčili. Prvé songy Hey Porter a Cry Cry Cry zaznamenali veľký úspech v country hitparáde. Vrcholy country rebríčkov však dobyl fenomenálnymi skladbami Folsom Prison Blues či I Walk The Line.

Aj keď sa Cashovi dostávalo v Sun Records veľkej pozornosti, rozhodol sa prejsť k inej nahrávacej spoločnosti – Columbia Records. K Johnnyho odchodu sa pripojil aj Elvis Presley. Nové turné spojilo Johnnyho Casha so speváckou hviezdou June Carterovou. Aj keď bol ženatý, pravú lásku prežil až s June.

Kruh ohňa lásky a závislosti
Nič nešlo tak hladko, ako by sa dalo čakať. Turné malo priam smrteľné tempo. Aby John zvládal všetky vystúpenia, oslavy a presuny z mesta do mesta, začal užívať amfetamíny. Už v tom čase trpel alkoholizmom. Nervozita a premenlivé správanie bolo jasným signálom zhoršujúcej sa závislosti. Paradoxne drogy nemali negatívny vplyv na jeho tvorbu. Cash prišiel s novým hitom Ring of Fire.

Napriek tomu, že Johnny Cash vo svojich piesňach opisuje ťažký život väzňov, nikdy vo väzení nestrávil dlhšie obdobie. Odhliadnuc od pár „prenocovaní vo väzenskom hoteli“, prišla prvá aféra až po jeho výlete do Mexica. Cash sa snažil z Mexica prepašovať amfetamíny ukryté v púzdre jeho gitary. Problémy s drogami ho dohnali až k rozvodu a prerušeniu koncertného turné. June, spoločne so svojimi rodičmi sa rozhodla Johnovi zo závislosti pomôcť tým, že sa k nemu na mesiac nasťahovali.

Keďže boli obaja rozvedení, ich láske bránila len Johnnyho nedávna drogová minulosť. Počas spoločného vystúpenia v London Gardens, John počas vystúpenia požiadal June o ruku. Súhlasila. Ich svadbou sa skončilo prvé obdobie poznačené vratkou povahou slávy, závislosťou, ale najmä hľadaním seba samého.

Opäť vo väzení
Ešte počas pôsobenia v americkom letectve, Johnny napísal prvú verziu songu Folsom Prison Blues. Vždy súcitil s väznenými mužmi. V jednej piesni tým vysvetľuje aj svoje obliekanie sa do čiernej. V roku 1968 sa podarilo Cashovi nahrať nový úspešný album Johnny Cash at Folsom Prison. Napriek tomu, že sa do živej nahrávky dostali rôzne nadávky, ktoré vykrikovali väzni, neodznela tam Johnova pamätná úvodná veta: „Táto show sa nahráva pre album, ktorý bude vydaný pod Columbia Records a vy nemôžete len tak povedať "do pekla", "hovno" alebo niečo podobné." Folsom Prison nebola jedinou väznicou, ktorú Cash navštívil. V 69 - tom nasledoval San Quentin a v roku 1972 dokonca švédska väznica Österäker, kde si publikum získal tým, že sa s väzňami rozprával po švédsky.

Spolupráca s inými hudobníkmi
Johnny Cash spolupracoval dlhým radom hudobníkov a skladateľov. Už v počiatku kariéry to boli hviezdy ako Jerry Lee Lewis, Elvis Presley či Carl Perkins. Jedno decembrové neplánované stretnutie tejto štvorice vyvrcholilo v skvelé jam session. Z nahrávky sa je evidentné, že nálada v Sun Records bola veľmi uvoľnená a prispela k pozitívnemu výsledku. Nahrávka bola neskôr vydaná pod názvom Million Dollar Quartet.

Inzercia

Počas jeho show v televíznej stanici ABC, defilovali ľudia ako Neil Young, Louis Armstrong, James Taylor, Roy Orbison, Bob Dylan či Kris Kristofferson. S poslednými dvomi spolupracoval Johnny bližšie. V období, keď sa sa stal najmladším členom Country siene slávy, založil s Kristoffersonom spoločný projekt The Highwaymen, ktorý vydal tri albumy. Cash však nespolupracoval len s country hudobníkmi. V 90 - tych rokoch naspieval pre U2 pieseň The Wanderer, ktorá sa dostala na ich štúdiový album Zooropa.

Johny Cash hral aj v množstve filmov a seriálov. Medzi najznámejšie patria The Pride of Jesse Hallam, Colombo a kreslenom seriáli The Simpsons, prepožičal svoj hlas kojotovi.

Lepší ako zrelé víno
S rokmi dozrelo nielen Johnnyho hudobné cítenie, ale najmä jeho hlas. Spolupráca s Rickom Rubinom a jeho značkou American Records ostala nepochopená, pretože táto spoločnosť bola známejšia najmä vďaka rapu a tvrdšej rockovej hudbe. Album American Recordings vznikol v jeho obývačke a obsahoval cover verzie rôznych umelcov. Spoločnosť AR mu priniesla poslednú vlnu slávy. Hneď prvý album získal ocenenie Grammy za Najlepší súčasný folkový album.

Posledné albumy American III až VI, boli poznačené bolesťou. Podpísala sa pod to jednak zhoršujúca sa cukrovka a najmä smrť milovanej June. Tá zomrela na komplikácie po operácii srdca. Johnny Cash podľahol chorobe štyri mesiac po jej smrti – 12. septembra 2003.

Úryvok z piesne Hurt ( Bolesť):
I hurt myself today
To see if I still feel
I focus on the pain
The only thing that's real

What have I become?
My sweetest friend
Everyone I know
Goes away in the end
And you could have it all
My empire of dirt

Michal Hricko

Odporúčame

Postaví sa na čelo slobodnej Barmy Aung San Suu Kyi?

Postaví sa na čelo slobodnej Barmy Aung San Suu Kyi?

Nie je veľa krajín, kde pri demokratizačnom procese zohrávala takú dôležitú úlohu žena. Vnútorná sila a odhodlanie, ktoré ju sprevádzajú, inšpirujú demonštrantov v Mjanmarsku aj dnes. Napriek mnohým možnostiam nikdy nezradila a neopustila svoju rodnú krajinu. Nechýba jej podpora zahraničných krajín,...

Mnohotvárnosť planéty Zem – okom objektívu

Mnohotvárnosť planéty Zem – okom objektívu

V predposledný októbrový deň sa v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží v Bratislave skončila dvojmesačná výstava 80 fotografií s názvom „Mnohotvárnosť planéty Zem – Svet GEO.“ SNM ju organizovalo v spolupráci s magazínom GEO a pre verejnosť bola prístupná od 7. septembra tohoto roku...

Nespútaný, vášnivý, pokojný - Edvard Grieg

Nespútaný, vášnivý, pokojný - Edvard Grieg

Nórsko nie je len krajina fjordov, trolov a dlhých bielych nocí. Krajina zo západného pobrežia škandinávskeho polostrova sa v umeleckej sfére doteraz píši nielen maliarom Edvardom Munchom, ale tiež jeho menovcom - hudobným skladateľom romantizmu Edvardom Griegom. BIOGRAFIA Edvard Hagerup Grieg sa n...