Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. október 2015

To si Kim Davisová nezaslúžila

Keď v júni tohto roku Najvyšší súd USA v kauze Obergefell väčšinou jedného hlasu vyniesol verdikt, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia je ľudské právo, bolo jasné, že mnoho sobášnych úradníkov vo svojom zamestnaní skončí, pretože nebudú ochotní ísť proti svojej viere a svedomiu asistovaním pri takomto akte. Aj sa tak stalo.
To si Kim Davisová nezaslúžila

Čo sme nevedeli, bolo to, že za to pôjde jedna osoba i do väzenia. Úradníčka z okresu Rowan v Kentucky Kim Davisová za odmietnutie vydávať povolenia k sobášu šla pred mesiacom na päť dní za mreže.

Minulý týždeň pápež František pri návrate z úspešnej americkej cesty odpovedal na palube lietadla na otázky novinárov. Novinár Terry Moran sa ho spýtal na problém úradníkov, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí a nechcú sa podieľať na sobášoch osôb rovnakého pohlavia. „Uplatniť si výhradu vo svedomí je ľudské právo,“ odpovedal pápež. „Aj keď je to štátny úradník?“ spýtal sa novinár. „Aj to je človek a je to jeho ľudské právo,“ zopakoval pápež. Tie slová sa dali tesať do kameňa.

A na druhý deň sme sa dozvedeli, že počas amerického pobytu sa pápež s Kim Davisovou stretol, a to 24. septembra na nunciatúre vo Washingtone. Držali sa za ruky, povedal jej, aby ostala silná a daroval jej ruženec. Potiaľ to bol pekný príbeh.

Potom prišli trojdňové mediálne dni hnevu, skutočné „Dies irae“. Čo to má byť, to má byť to „Kto som ja, aby som súdil?“ pýtali sa médiá. Potom sme zažili sprchu.

Čo povedala vatikánska tlačová služba

Keď sa zverejnilo stretnutie pápeža s Kim Davisovou a hovorca Vatikánu Federico Lombardi dostával od médií otázky, najprv povedal, že nepopiera, že k stretnutiu došlo, ale nemá k nemu čo dodať. O tri dni neskôr vatikánska tlačová služba vyvesila bielu vlajku. V piatok 2. októbra vydal Federico Lombardi vyhlásenie. Podľa neho stretnutie pápeža s Davisovou nebolo zamýšľané ako podpora pre jej kauzu. „Pápež nevstupoval do detailov situácie pani Davisovej a jeho stretnutie s ňou nemá byť chápané ako podpora jej postoja vo všetkých jeho čiastkových a komplexných aspektoch,“ povedal Lombardi. Lombardi tiež považoval za vhodné pripomenúť, že nešlo o stretnutie iba s Kim Davisovou, ale že tam boli prítomné desiatky iných hostí.

Zvláštne sa vyjadril i  Lombardiho zástupca Thomas Rosica, podľa ktorého Davisovej podporovatelia význam stretnutia zveličujú. Podľa neho tiež nunciatúra podcenila stretnutie. „Neviem, či si uvedomili, akým významným sa stane,“ povedal Rosica. Rosica tiež dúfa, že stretnutie neodpúta pozornosť od významu návštevy. „Návšteva bola mimoriadna, dovoliť, aby ju zatienila táto udalosť, by bolo nešťastné.“

Podľa nemenovaného úradníka vo Vatikáne panuje dokonca vo Vatikáne ľútosť nad tým, že k stretnutiu vôbec došlo.

Keď sa Vatikán dištancuje

Ak aspoň trochu rozumieme politike a nechceme používať eufemizmy, tak potom musíme povedať, že Vatikán sa od Kim Davisovej tak trochu dištancoval, tak trochu sa ospravedlňoval a tak trochu sa snažil stretnutie bagatelizovať. A možno ani nie tak trochu.

No tak sa pozrime na udalosť trochu z inej ako mediálnej perspektívy. Pozrime sa, čo o manželstve osôb rovnakého pohlavia hovorí Hospodin, pápež, americkí voliči a sudca Najvyššieho súdu Antonin Scalia. V tomto poradí dôležitosti.

V Biblii, ktorá je pre kresťanov Božím Zjavením, sa píše, že Hospodin ľudí „ako muža a ženu stvoril“ a že „muž opustí svoju matku a priľne k svojej manželke a stanú sa obidvaja jedným telom“.

Pápež František ešte ako kardinál povedal, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia je dielom „Otca lži“, teda Satana.

Inzercia

Americkí voliči v prvej dekáde storočia v tridsiatke štátov USA v referendách rozhodli, že manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou. Situáciu v USA zvrátili súdy. Ešte aj po rozhodnutí Najvyššieho súdu sa ukázalo v prieskumoch, že odporcov „same-sex marriage“ je viac ako jeho podporovateľov.

A sudca Najvyššieho súdu Antonin Scalia odkázal svojim kolegom, ktorí verdikt odsúhlasili, že urobili justičný puč a sú hrozbou pre americkú demokraciu.

A keď jedna obyčajná americká protestantka, matka štyroch detí, sa v súlade s týmito názormi rozhodne, že sa nebude podieľať na tom, čo argentínsky kardinál označil za dielo Satana, a dostane sa zato za mreže, tak Vatikán považuje za potrebné oznámiť svetu, že stretnutie s pápežom nemožno považovať za podporu jej postoja? Ísť na dištanc od nej, aby sa médiá upokojili?

To si Kim Davisová nezaslúžila

Vatikán mám v najvyššej úcte a je jasné, že nie vždy môžeme vyžadovať od neho vyjadrenie takých postojov, ktoré by sa nám najviac páčili. Katolíci vo východnej Európe desaťročia znášali vcelku dobre tzv. „Východnú politiku“ štátneho sekretára, kardinála Agostina Casaroliho, ktorý sa snažil o dohodu so sovietskym komunistickým blokom. Katolíci prijali argument, že keby Vatikán pomenoval verejne problém komunizmu, prenasledovanie katolíkov v komunistickom režime by sa mohlo ešte zvýšiť.

Ak by sa s Kim Davisovou nikto nestretol, nič by sa nestalo. Ak by Vatikán ignoroval mediálnu búrku, ktorá sa strhla po zverejnení, že došlo k stretnutiu, tiež by sa nič nestalo. Ale na zaradenie takejto „spiatočky“ sme neboli vo Vatikáne zvyknutí. Pápežovo gesto stretnutia spolu s jeho slovami podpory pre princíp výhrady vo svedomí z paluby lietadla neladí s opatrníctvom neskorších vatikánskych tlačových vyhlásení. Skúsme sa na tie vyhlásenia pozerať očami Kim Davisovej. Nebolo to voči nej pekné. Ona sama sa na stretnutie nepýtala, bola naň pozvaná. A potom bola Vatikánom jemne, ale viditeľne odstrčená. To si nezaslúžila.  

Paradoxy americkej návštevy

Paradoxom je, že zo všetkých pápežových stretnutí v USA médiá najviac zaujalo stretnutie, ktoré niekoľko dní ani len nebolo zverejnené. Paradoxom je i to, že riziko zosvetštenia, pred ktorým zvykne pápež František varovať, sa objavuje i tam, kde by to človek nečakal. Takto sa nechať dotlačiť médiami k dištancu od uväznenej kresťanky, nuž nie je to zosvetštenie?

A smutným paradoxom by bolo, keby sme po dvetisíc rokoch napokon všetci uverili, že zmena pastoračného štýlu môže znamenať, že je koniec zrážkam medzi kresťanstvom a svetom.   

Vladimír Palko
Autor je bývalý minister vnútra, autor kníh Boj o moc a tajná služba a Levy prichádzajú.

Foto: freedavis.com

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

S vojenským konvojom je problém

S vojenským konvojom je problém

Dňa 11. septembra, v deň výročia útokov na Ameriku, som si pozrel v televízii film „World Trade Center“. Bol o nezlomnosti a obetavosti amerických záchranárov, policajtov a hasičov, ktorí zachraňovali ľudí v zasiahnutých „Dvojičkách“. Mnohí z nich sami prišli o život. Film bol o tom najlepšom, čo v ...