Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. október 2015

Dávam osobný záväzok ľuďom z pochodu za život

S Jánom Figeľom o utečencoch, vláde so Smerom a dôvode, prečo bude Pavol Hrušovský opäť na kandidátke KDH.
Dávam osobný záväzok ľuďom z pochodu za život

Druhý národný pochod za život bol opäť veľký úspech: desaťtisíce ľudí, pozitívna energia, žiadna relevantná kritika v médiách. Zdá sa však, akoby niečo chýbalo, nejaká politická koncovka. Vy reprezentujete stranu, pre ktorú je ochrana života vecou identity. Prídete s konkrétnymi návrhmi, ako pomôcť ženám v núdzi a znížiť potraty?

Národný pochod už samotným názvom vystihuje viaceré veľké odkazy. Pochod je proces, ak je národný, týka sa celej spoločnosti a život je prvá hodnota. Pre kresťanského demokrata je to vec základného presvedčenia v osobnom aj spoločenskom živote. Rozhodli sme sa pokračovať v odkaze pochodu a pri Ružomberku zasadiť počet stromov, ktoré budú zodpovedať počtu detí, ktoré sa minulý rok nemohli narodiť z ľudského rozhodnutia. Možno tak vznikne tradícia, kde sa prepojí úcta k životu s úctou k prírode. Najdôležitejšie je meniť vedomie a svedomie. Samozrejme, dôležité je aj upravovať zákony.

Čo konkrétne chce KDH urobiť?

Chceme nadviazať na minuloročnú zmenu ústavy o ochrane manželstva. Každé slovo, ktoré sa doplnilo do ústavy, má svoj veľký zmysel a pre nás to nie je koniec, chceme na tom ďalej stavať. Chceme vytvoriť prorodinnú doložku v legislatívnom procese, tak ako sa dnes musí udávať dopad na verejné financie či životné prostredie, budeme chcieť, aby každý zákon musel byť posúdený aj podľa dopadov na rodinu. Rodina nie je hodnota len okolo Vianoc, ale celý rok, chceme prispieť k systému, ktorý to bude rešpektovať. Chceme tiež presadiť koncept rodinného podnikania a podobne.

Organizátori pochodu za život prišli s vlastným zoznamom, kde navrhujú konkrétne zmeny. Osvojíte si tieto témy a budete ich predkladať?

Dlhodobo diskutujeme s ľuďmi z mimovládneho sektora, ako veci zlepšovať, aby sa nám viac darilo. Napríklad prvý bod programu košického pochodu bol v programe KDH už sedem rokov. Len krátko pripomeniem, keď slovenská vláda začala prijímať stratégiu ľudských práv založenú na gender ideológii, keď Francúzsko, Nemecko, Británia a USA výrazne zmenili postavenie manželstva, my sme predkladali ústavnú ochranu zväzku muža a ženy. Podarilo sa to a myslím si, že to bol istý zlom. Témy bratislavského pochodu poznáme, mnohé sú z našej dielne, ale nejde o nejakú súťaž, som rád, že tu rastie vedomie, že treba niečo robiť.

Vnímame isté sklamanie medzi slovenskými ochrancami života, ktorí dávajú zaujímavé návrhy, ako zlepšiť ochranu života a sú prekvapení, že kresťanskí politici skôr hovoria o všeobecných podmienkach, zmene kultúry a atmosféry v spoločnosti. Tie konkrétne návrhy si nikto neosvojuje. Nechcete to po voľbách zmeniť?

Zmení sa to. Myslím si, že sa to už mení. Napokon už to, aký úspech mal pochod, hovorí o lepšej atmosfére v spoločnosti. Očakávanie, že netreba len pochodovať, ale aj reálne meniť pomery na Slovensku, je správne. A nielen na Slovensku, ale aj v Európe, ktorej sme súčasťou.

Takže Ján Figeľ dáva záväzok, že KDH v najbližších štyroch rokoch bude navrhovať konkrétne pro life opatrenia?

Pre nás je téma rodiny primárnou, programovou a systemovou. Čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre spoločnosť a pre štát.

Čiže hovoríte áno...

... áno. Za seba dávam tento záväzok. Uvedomujeme si svoju zodpovednosť pred ľuďmi, či prší, alebo svieti slnko, či sme v opozícii, alebo vo vláde, program nás zaväzuje.

Poďme k ďalšej téme. Už celé týždne dominuje v slovenskej verejnej debate téma utečencov. Opozícia pôsobí, akoby túto tému nevedela uchopiť, nemyslíme len na KDH, ale celú opozíciu. Nespochybňovali ste Ficovu pozíciu proti kvótam, ale zároveň neponúkate alternatívne riešenie. V čom sa vlastne líšite od premiéra Fica?

Môžem sa spýtať, kto je opozícia? Hovoriť o OľaNO ako o opozícii, aj keď ich človek sedí aj vo vláde a strana sedí v opozícii, je ťažké. Nie je tu nikto, kto sa dokáže starať o Rómov, len Peter Polák? Čo je za tým?

Hovorme o KDH.

KDH považuje túto krízu za veľkú skúšku pre Slovensko, ale najmä pre Európu, väčšie drámy sa totiž odohrávajú v iných štátoch. Z migračnej krízy sa stáva kríza sociálna a kríza politická, napokon je to kríza dôvery. Utečencov neubúda, čo bude ďalej? Nechceme preto z tejto témy robiť preteky v rétorike, lebo nám to poškodí.

Čo by ste robili inak ako Robert Fico, keby ste boli premiérom?

Chceli by sme byť efektívnejší. Na Slovensku treba vytvoriť lepšie podmienky pre poskytnutie prístrešia skutočne prenasledovaným. To nie sú všetci, ktorí prichádzajú, keďže niektorí utekajú pred vojnou, iní sú ekonomickí migranti. Vždy sme sa vedeli ozvať, keď boli likvidovaní koptskí kresťania v Egypte, boli sme na mítingu pred prezidentským palácom. Iní boli vtedy ticho. Pripomínam rozdiel, ako odlišne reagovali politické elity na to, čo sa stalo v redakcii časopisu Charlie Hebdo v Paríži, a na to, čo sa dialo, keď dochádzalo k útokom proti kresťanom v Iraku, Sýrii, Líbyi a inde. V Paríži sa stretli lídri celého sveta, a je to dobre, ale keď genocídne likvidujú tisíce kresťanov, svetová verejnosť akoby bola ľahostajná. Kde bol vtedy Robert Fico? Počuli ste vtedy povedať niečo Andreja Kisku?

Čo ste urobili vtedy vy?

Pozvali sme sýrskeho patriarchu, spolu s hierarchami sme organizovali zbierku a pomáhali projektom na pomoc konkrétnym ľuďom, stavať stany či kopať studne. Tí ľudia nemajú ani vodu. Podobne aj teraz, navštívil som tábory v Gabčíkove a Humennom. Slovensko vie pomáhať desaťtisícom. Potrebujeme slovenské fórum pre solidaritu, kde by sa stretali zástupcovia vlády a mimovládneho sektora, humanitárnych organizácií a vytvárali by sa podmienky pre koordinovanú pomoc pre tých, ktorí ju potrebujú. Kvóty sú mechanistický prístup, solidarita má byť osobná.

Takže by ste boli proti kvótam, ale snažili by ste sa viac pomáhať.

Áno, viac a priamo pomáhať. Nakoniec ide o to, nie o koeficienty Bruselu.

Teraz niekoľko krátkych otázok, aby sme zistili, kde v tejto téme stojíte. Urobila Angela Merkelová chybu, keď pozvala sýrskych utečencov do Nemecka?

Bola to nie presne a nie šťastne formulovaná pripravenosť krajiny pomáhať.

Postupuje Viktor Orbán primerane?

Orbán sa snaží napĺňať záväzky, ktoré vyplývajú zo Schengenu.

Mnoho ľudí sa obáva, že priamym dôsledkom migračnej krízy bude islamizácia Európy. Súhlasíte?

Problém Európy je skôr v už prebiehajúcej dechristianizácii. Nemyslím to nábožensky, ale ako relativizáciu hodnôt.

Inzercia

Zhodnete sa s premiérom Ficom, že ste proti kvótam, napadli by ste rozhodnutie tak ako on súdnou cestou?

Súdiť sa dá, ale dialóg sa tým skončil. Tento nápad je dubiózny, nemá opodstatnenie. Ak by bolo čo namietnuť, namietali by aj iné krajiny. Vidím za tým voľby v roku 2016.

Mediálne je hlavným oponentom premiéra Fica prezident Kiska. Podpísali by ste sa pod jeho líniu?

Líšime sa a nielen v minulosti. Chýba mi od neho viac aktivít doma aj medzinárodne, napríklad na pôde OSN. Hlava štátu by mala byť aktívnejšia, nielen rečniť v parlamente. Potrebujeme vecný dialóg s relevatnými politickými stranami, toto bude ťažká a dlhá kríza. Onedlho budeme predsedať EÚ, budeme to musieť riešiť. My sme nedávno navrhli vytvorenie postu špeciálneho splnomocnenca EÚ pre náboženskú slobodu vo svete, náboženskej slobody totiž ubúda. A ak ubúda náboženskej slobody, ubúda aj politickej a občianskej slobody. Myslím si, že by to mohla byť aj téma pre slovenskú zahraničnú politiku.

Aká bola reakcia na tento návrh?

Zatiaľ o ňom beží diskusia. Tento týždeň som dostal list o Donalda Tuska.

Poďme k voľbám 2016. V uliciach sú bilbordy, začala sa predvolebná kampaň, a to je čas aj pre úvahy o tom, kto by mohol vytvoriť budúcu vládu. Viete si predstaviť, že KDH by išlo do vlády so Smerom?

Robertovi Ficovi sa môže stať to, čo sa mu stalo už viackrát. Prieskumy sú len prieskumy, predpoveď počasia je len predpoveď, počasie je fakt. V žiadnych voľbách od posledných parlamentných, či už išlo o voľby regionálne, komunálne, európske alebo prezidentské, nezískal Smer tridsať percent. To sú fakty. My sa sústredíme na to, aby sme urobili čo najlepší volebný výsledok. Potom nastane situácia, keď sa začne riešiť ďalšia vláda. Vy novinári to však zvyknete riešiť už mesiace dopredu. My sme sa so Smerom dokázali dohodnúť na ústavnej ochrane manželstva aj na krokoch, ktoré prispeli k deharabinizácii súdnictva. Obidve tieto veci boli pre občanov užitočné. Tento rok som čelil absurdnému odvolávaniu kvôli kauze Váhostav za to, čo by v každej inej krajine bolo skôr ocenením. Že prebehli seriózne súťaže na výstavbu diaľnic. To je to podstatné, čo nás od Smeru odlišuje. Keď som v roku 2009 prevzal KDH, tak som povedal, že nepôjdem s tými, ktorí páchajú alebo zakrývajú korupciu.

Predstavte si, že by Smer považoval za riskantné vytvoriť vládu so SNS kvôli reakcii z Európy. Boli by ste v takejto situácii ochotní vstúpiť so Smerom do vlády kvôli EÚ?

My sme nedávno prijali stratégiu KDH plus, ktorá je o tom, ako vytvoriť alternatívu nezodpovednej, populistickej politike, ktorá ničí budúcnosť krajiny. Chceme spolupracovať s tými, ktorí zmýšľajú a konajú podobne. Moja odpoveď na vládne usporiadanie, či už v minulosti alebo v budúcnosti je: čo je dobré pre Slovensko, je a bude dobré pre KDH. My tu nie sme kvôli sebe.

V minulých voľbách kandidovali na kandidátke OľaNO ľudia ako Richard Vašečka či Branislav Škripek a získali aj hlasy ľudí, ktorí mohli byť voličmi KDH. Poučili ste sa z toho a dáte v týchto voľbách popri straníkoch šancu aj takýmto kandidátom?

KDH pred minulými voľbami na môj návrh pozvalo na kandidátku aj jedného z lídrov duchovného kresťanského života na Slovensku Mária Tomášika, ktorý vedie Spoločenstvo pri Dóme svätého Martina. S jeho účasťou na kandidátke bol súhlas.

Len ste mu dali príliš nízke miesto.

To bol jeho pocit. Rozhodol sa nekandidovať, ale po čase uznal, že to bola chyba. Pri podpore, ktorú mal, by sa do parlamentu určite dostal. Hovorím to preto, že aj vtedy, aj teraz som nastavený dať priestor aj takýmto kandidátom.

Je teda šanca, že teraz sa na kandidátke objaví?

Nechcem teraz ešte konkrétne hovoriť o kandidátke.

Budete ju však zostavovať už na konci mesiaca. Objavia sa na nej nejaké nové tváre?

V samotnom vedení hnutia sú traja noví politici, ktorí ešte nemajú parlamentné mandáty. Aj z krajov prichádzajú nominácie, ktoré kombinujú doterajšie a nové tváre.

V čom má ešte pre KDH význam kandidatúra Pavla Hrušovského? Hovorí sa, že má byť opäť v prvej desiatke.

Pavol Hrušovský išiel do prezidentských volieb s tým, že to neznamená jeho koniec v politike, ale pokračovanie v politickom úsilí. V parlamente patrí k najskúsenejším ústavným právnikom, čo v mnohých kritických situáciách pomáha ako hnutiu, tak aj parlamentu. O jeho mieste rozhodne Rada KDH.

Váš najväčší spor so Smerom sa týkal dopravy. Hypoteticky: keby KDH išlo do vlády, chceli by ste byť opäť ministrom dopravy?

V Radičovej vláde sme žiadali hospodársky rezort aj preto, že KDH v minulosti skôr absentovalo pri chlebových témach. Išiel som do toho vtedy preto, aby sa KDH spájalo aj s ekonomikou a hospodárskou kompetentnosťou. Ak by sme išli do vlády, tak sa opäť budeme usilovať o silový, sociálny a ekonomický rezort. Treba riešiť aj väčšie výzvy, v strane máme dostatok ľudí, ktorí by boli schopní hospodársky rezort zvládnuť.

Teraz to vyzerá tak, že existujú dve alternatívy budúcej vládnej zostavy. Široká koalícia súčasných opozičných strán aj s OľaNO a so všetkými rizikami, ktoré si pamätáme z časov Radičovej vlády alebo vláda Smeru s nejakým partnerom. Povedané jazykom politikov, čo je lepšie pre krajinu – široká koalícia alebo vláda so Smerom?

Čo bude dobré pre Slovensko, bude dobré aj pre KDH.

A čo bude dobré pre Slovensko?

Dnes máme stabilnú vládu, ale k tomu patrí aj nedostatok účinnej kontroly, nikto nepíska faul, až kým nekričí celý štadión. Krajina nejde dobrým smerom, stabilná vláda nestačí. Vláda musí byť aj zodpovedná, to bude naše kritérium po voľbách: nielen stabilita, ale aj zodpovednosť. Robert Fico, to nie sú istoty z bilbordov, na ktoré sa upäli ľudia. Realitou je najväčší dlh v dejinách, v absolútnych aj relatívnych číslach, najväčšia nezamestnanosť v regióne, ak sa nechceme porovnávať s Ukrajinou, ktorá je vo vojnovom stave, zaostávajú celé regióny, vyľudňujúce sa obce, choré zdravotníctvo, upadajúce školstvo, korupcia je takmer všade. Aj predvolebné balíčky sú dôkazom, že tri roky sa nerobilo to, čo sa robiť malo.

Foto: Daniela Matejovičová

Odporúčame

Ticho po pochode

Ticho po pochode

Bratislavský Pochod za život bol skvelou manifestáciou. Mal však jednu chybičku krásy: chýbala mu politická koncovka.