Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Video a podcast
25. júl 2020

Knihomoľov zápisník

Veľký štátnik z päťmiliónovej krajiny

Lee Kuan Yew: Z tretieho sveta medzi elitu (Úspešný príbeh Singapuru).

Veľký štátnik z päťmiliónovej krajiny

Keď sa v roku 1965 stal Singapur samostatným štátom, jeho HDP na obyvateľa bolo 516 dolárov. V súčasnosti je to asi 68-tisíc dolárov, viac ako trojnásobok toho slovenského. Singapur je zároveň štvrtá najmenej skorumpovaná krajina na svete. Slovensko je na 59. mieste.

Singapur je malá krajina. Zo západu na východ meria asi toľko, ako je vzdialenosť z Bratislavy do Trnavy.

Pokiaľ by sme jeho úspech chceli zosobniť, zrejme najväčšiu zásluhu na ňom má Lee Kuan Yew (1923 – 2015), prvý premiér Singapuru v rokoch 1959 až 1990.

Z tretieho sveta medzi elitu (vyd. United Philantropy, 2020) sú fakticky Leeho pamäti. Je to tiež cenné politické svedectvo o budovaní štátu – od vytvorenia vlastnej armády v susedstve nie práve priateľsky naladenej Malajzie a Indonézie cez formovanie jednotnej singapurskej národnej identity z etnických Číňanov, Indov a Malajcov až po cieľavedomé vytváranie ekonomického a finančného centra juhovýchodnej Ázie...

Aj keď niektoré prvky singapurského systému (drakonické tresty vrátane palicovania, svojrázny politický systém, ktorému desaťročia dominuje jedna strana, či zvláštne názory na slobodu tlače) pre nás Európanov nie sú prijateľné, v mnohých iných ohľadoch (najmä v ekonomike a boji proti korupcii) sa od Singapuru dá učť.

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Inzercia

Inzercia

Odporúčame