Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2020, 23:30

Úmrtie

Vo veku 67 rokov náhle zomrel gréckokatolícky biskup Milan Šášik

Vo veku 67 rokov náhle zomrel gréckokatolícky biskup Milan Šášik

Podľa dostupných informácií bol pravdepodobnou príčinou úmrtia infarkt. 

V nemocnici v Užhorode vo veku 67 rokov náhle zomrel eparchiálny mukačevský biskup Milan Šášik CM. Podľa dostupných informácií bol pravdepodobnou príčinou úmrtia infarkt, informuje na svojom webe Prešovská archieparchia.

Z Ukrajiny dnes prišla veľmi smutná správa. V nemocnici v Užhorode zomrel mukačevský eparchiálny biskup, Mons. Milan...

Uverejnil používateľ Anton Ziolkovský Utorok 14. júla 2020 Zdieľať

Milan Šášik sa narodil 17. septembra 1952 v dedinke Lehota neďaleko Nitry. Počas teologických štúdií na bohosloveckej fakulte v Bratislave tajne vstúpil do rehole lazaristov (Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul).

Kňazskú vysviacku prijal 6. júna 1976. Pôsobil vo viacerých farnostiach – ako kaplán v Leopoldove, Preseľanoch a v Stupave; ako administrátor v Banskej Belej, Antole, Vysokej pri Banskej Štiavnici, a tiež ako farár v Jacovciach. Hoci bol pôvodne rímskokatolík, živo sa zaujímal o východný obrad a stal sa tiež birituálnym kňazom (mohol celebrovať aj vo východnom obrade). V reholi zastával viacero služieb: bol magistrom novicov, provinciálnym asistentom a riaditeľom študentátu.

Rozhovor s biskupom Milanom Šášikom
Kadiaľ chodím, tam žobrem Zdieľať

Po Nežnej revolúcii absolvoval vyššie štúdiá v Ríme, kde obhájil licenciát. Následne od roku 1992 začal pracovať na Apoštolskej nunciatúre v Kyjeve na Ukrajine, kde pôsobil šesť rokov. Okrem administratívnej práce často cez víkendy cestoval mnoho kilometrov, aby vypomáhal v pastorácii tam, kde bol nedostatok kňazov. Neskôr pôsobil ako farár v Perečíne na Zakarpatsku.

Pápež Ján Pavol II. ho 12. novembra 2002 vymenoval za apoštolského administrátora ad nutum Sanctae Sedis (teda dočasného) Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie a za titulárneho biskupa bononského. Biskupskú konsekráciu prijal v Ríme z rúk pápeža Jána Pavla II. na sviatok Zjavenia Pána, 6. januára 2003, spolu s prešovským arcibiskupom Jánom Babjakom.

V nasledujúcich rokoch sa mu podarilo konsolidovať pomery v mukačevskej eparchii, vytvoriť fungujúce riadiace štruktúry, zakladať nové farnosti a vybudovať veľký počet chrámov pre gréckokatolícke farnosti. Dňa 17. marca 2010 bol vymenovaný za eparchiálneho biskupa mukačevského. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami
pred hodinou

Budúcoročná Tour de France odštartuje v prístavnom meste Breste na západe krajiny. Bretónsko bude hostiť úvodné štyri etapy podujatia. Úvodné etapy budúceho ročníka Tour sa mali pôvodne uskutočniť v Dánsku, to však privíta štart slávneho podujatia až v roku 2022. (TASR)
 

pred 3 hodinami

V tieto dni sa v Bratislave robí rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi. Na spoji X33 pomáha aj trolejbusár Tomáš Komrska, ktorý zanechal podnikanie a svoje povolanie našiel v šoférovaní vozov MHD. V rozhovore hovorí, prečo keď si sadol za volant, začali na trolejovom vedení visieť „vianočné gule myšlienok“, z ktorých tvorí Zápisky z trolejbusu.